nejlehčí materiál na pampelišce

Společnost Boeing vytvořila ultra lehký materiál

Nový materiál, který představila společnost Boeing je silný a pevný jako kov, ale lehký natolik, že může balancovat na odkvetlé pampelišce
Total
0
Sdílení

Materiál dostal název Microlattice a je stokrát lehčí než polystyren. V budoucnu by se mohl používat při výrobě letadel, což by výrazně snížilo spotřebu paliva během letu. Materiál je velmi silný, takže by měl vydržet extrémní tlak, který během letu ve vysoké rychlosti vzniká.

Tento ultra lehký materiál se inspiroval stavbou kostí – jsou silné, aby nás dostatečně ochránily a zároveň lehké, aby nás celý den udržely v pohybu.

Microlattice je vyroben z dutých vláken z niklu. Šířka těchto vláken je pouhých 100 nanometrů, to je zhruba 1000krát tenčí než lidský vlas. Díky tomu obsahuje celá 3D struktura neuvěřitelných 99,99% vzduchu.

„Vajíčkový test“

Vědecká pracovnice Sophia Yang použila test s padajícím vajíčkem, aby demonstrovala výhody materiálu – i tenká vrstva dokáže vajíčko ochránit.

Pro Boeing to znamená, že by společnost ušetřila spoustu materiálu – například při výrobě interiéru letadel.

Dokument o výzkumu materiálu Boeing Microlattice byl publikován již v roce 2011. Více informací se můžete dozvědět na níže uvedeném videu.

Mohlo by vás zajímat