Spam může v Česku obsahovat spyware

Spyware se v Česku stále šíří prostřednictvím spamu

Spyware Agent Tesla se v dubnu objevil ve více než pětině zachycených případů u operačního systému Windows v České republice a je tak nejsilnější od začátku letošního roku.
Lucie Mudráková
Total
0
Sdílení

Spyware Agent Tesla se drží v čele pravidelné statistiky kybernetických hrozeb. V dubnu dokonce oproti předchozím obdobím o něco posílil. Jeho cílem zůstávají přihlašovací údaje do našich účtů, a to především hesla, která mají svou cenu na černém trhu. Sloužit totiž mohou k přípravě dalších kampaní, jako jsou například útoky tzv. hrubou silou, během kterých útočníci zkoušejí prolomit naše účty za pomoci automatizovaného dosazování velkého množství hesel.

Škodlivé kódy se v případě operačního systému Windows v Česku šíří dlouhodobě prostřednictvím spamových kampaní, které obsahují nebezpečné e-mailové přílohy s různými názvy. Pokud uživatelé přílohu stáhnou a otevřou, vpustí škodlivý kód do svého počítače.

Čeština se tentokrát neobjevila

Společným znakem všech nejčastějších škodlivých kódů dubnové statistiky byly tentokrát přílohy bez českých překladů.

Nebezpečné e-mailové přílohy za duben 2024
MalwareNázev přílohy
Spyware Agent TeslaPO.exe
PO116/PO116.exe
PO-095325.scr
Spyware FormbookRFQ ML - CONTG. 0992-19-PD.exe
Malware Agent.QMGŽiadosť o cenu #2414976·pdf.vbs

Ačkoli se v případě malwaru Agent.QMG dostal do Česka e-mail se slovenským překladem, českou verzi bezpečnostní specialisté ani v případě tohoto škodlivého kódu nezachytili.

Kromě spywaru využívají útočníci k odcizení našich dat i další malware, jako je právě zmíněný Agent.QMG. Tento škodlivý kód je již poměrně pokročilý a nebezpečný. Je také přizpůsobený k tomu, aby ho nebylo snadné analyzovat. Stahuje do napadeného zařízení spyware a další typy škodlivých kódů. Útočníci jím tak ostatní útoky podporují a usnadňují spywaru přístup do našich zařízení.

Kombinujte opatrnost s bezpečnostním softwarem

Podle expertů je pro bezpečnost naší elektronické pošty důležité využívat kvalitní bezpečnostní software a zároveň se řídit osvědčenými bezpečnostními zásadami. Mezi ně patří například opatrnost při otevírání spamových e-mailů od neznámých uživatelů a správná tvorba a správa našich přihlašovacích údajů. Jak ukázal poslední průzkum společnosti ESET, v Česku máme stále sklony vytvářet hesla z osobních údajů. Kvůli tomu jsou ale zbytečně zranitelná vůči útokům.

Jak Češi zacházejí se svými hesly:
Hlavně si je dobře pamatovat – jak moc riskujeme s hesly?
Co nám v obraně před spywarem radí kyberbezpečnostní experti?

„Měli bychom mít vždy na paměti, že před pokročilými hrozbami, mezi které se spyware již směle řadí, nás vždy nejspolehlivěji ochrání pouze bezpečnostní program, který ho dokáže včas identifikovat a zastavit. V souvislosti se spamem však musíme nejen v Česku čelit čím dál více i manipulativní komunikaci využívající techniky sociálního inženýrství, které zase včas dokážeme odhalit spíše díky naší obezřetnosti a skepsi k dnešní online komunikaci. Vždy tak uživatelům a uživatelkám připomínáme, že naprostým základem je neotevírat a neklikat na přílohy a odkazy ve zprávách od neznámého odesílatele a důkladně si prověřovat znění i podobu každého e-mailu, zprávy v chatu nebo v SMS, která nám přijde bez předchozího vyžádání a neočekávaně,“ říká Martin Jirkal z ESETu.

Nebezpečné e-mailové přílohy nejsou v českém prostředí novou strategií a můžeme se před nimi chránit například dobře nastavenou antispamovou ochranou. Se správou našich přihlašovacích údajů nám pak může pomoci například správce hesel, program, který hesla uchovává v zašifrované podobě a automaticky je dosazuje při přihlašování do našich účtů. Obě funkce jsou dnes již součástí kvalitních a komplexních bezpečnostních řešení.

Nejčastější kybernetické hrozby pro operační systém Windows v České republice za duben 2024:

  1. MSIL/Spy.AgentTesla trojan (21,92 %)
  2. VBS/Agent.QMG trojan (9,67 %)
  3. Win32/Formbook trojan (3,35 %)
  4. VBS/Agent.RVV trojan (2,87 %)
  5. Win32/PSW.Fareit trojan (2,74 %)
  6. Win32/Rescoms trojan (2,18 %)
  7. VBS/Agent.RWF trojan (1,91 %)
  8. MSIL/Spy.Agent.AES trojan (1,72 %)
  9. VBS/Agent.RVM trojan (1,48 %)
  10. Java/Adwind trojan (0,95 %)

Uživatelé řešení od ESET jsou před těmito hrozbami chráněni.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat