Střílet po dronech nad vlastním pozemkem povoleno

Alespoň v americkém státě Kentucky. Tamní soud zprostil obvinění občana Williama Meridetha, který byl již v červenci letošního roku zatčen poté, co sestřelil dron, který létal poblíž jeho domu.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Policie Meridetha nepředvedla kvůli zničenému dronu, ale proto, že střílel v městské zástavbě (byť z legálně držené zbraně), což místní zákony kvůli bezpečnosti obyvatel zakazují. Okresní soud v americkém městě Bullitt nyní rozhodl veškerá obvinění vůči muži stáhnout. Nepřijal argument majitele dronu Davida Boggse, podle něhož stroj nepronikl až nad Meridethův pozemek, informoval server Slashdot.org.

Majiteli dronu přitížilo, že od červencového incidentu nejméně dva svědci spatřili jeho nový dron létat poblíž dalších rodinných domů.

Podle soudkyně Rebeccy Wardové to je jasný zásah do soukromí. „Merideth měl právo střílet po tomto přístroji,“ řekla doslova soudkyně. Jak probíhalo ono osudné setkání s dronem letos v létě?

William Merideth podle svých slov trávil nedělní odpoledne společně se svými dětmi na zahradě, když ho sousedé upozornili na prolétávající dron. Po chvíli za ním přiběhla dcera a upozornila, že dron přilétl až nad jejich dvůr a postupně nalétává nad jednotlivé děti. Meridethův soused Kim Vanmeter vypověděl, že dron se zdržel jen chvíli, poté se vznesl výš a odletěl pryč.

Došlo k střelbě

Merideth se nerozpakoval, popadl svou brokovnici a čekal, zda se dron vrátí a přiblíží se k jeho domu. Jakmile se tak stalo, okamžitě proti němu vypálil. Krátce po sestřelení přístroje se u domu Williama Meridetha objevil majitel dronu a také policisté, kteří jej zatkli a obvinili z trestného činu prvního stupně – veřejného ohrožení obyvatel. V policejní cele strávil jednu noc a poté byl propuštěn s tím, že další vyšetřování bude probíhat na svobodě.

„Nechtěl jsem, aby dron létal nad naším pozemkem. Kdyby byl pořád v pohybu a jen přeletěl, byla by to jiná – ale když přilétne a krouží nad vašimi hlavami, je to prostě nepřípustné. Když máte vlastní pozemek, který je ohraničený plotem, očekáváte, že nikdo nebude narušovat vaše soukromí,“ uvedl obviněný.

„Nevěděli jsme, zda majitel dronu tajně nesleduje naše malé holčičky. Nevěděli jsme, zda se nedívá, co by se u nás dalo ukrást. Pro mě je toto chování stejné, jako kdyby někdo fyzicky překročil hranici našeho pozemku,“ hájil se William Merideth.

Soud dal této argumentaci zjevně za pravdu, když narušení soukromí označil za mnohem větší prohřešek než střelbu na dron v městské zástavbě, který toto soukromí narušil.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat