Studenti a technologie: Hlavní roli hrají chytrá zařízení a online nástroje

studenti využívající chytrá zařízení, jako je smartphone, ke studiu

Dobré technologické vybavení již není mezi studenty žádnou novinkou. Vyplývá to z našeho průzkumu mezi žáky a studenty středních a vysokých škol v České republice.

Většina studentů, kterých jsme se v rámci průzkumu ptali na využívání technologií ve škole a ve volném čase, uvádí, že má svůj chytrý telefon (98 %) nebo notebook (94 %). Stolní počítač pak využívá 40 % dotázaných.

Chytrý telefon si nechrání víc než polovina studentů

Přes 80 % studentů chrání své notebooky a stolní počítače antivirovými programy. Bezpečnost počítačů už tak není ničím neobvyklým. V případě chytrých telefonů je ale situace jiná. Bezpečnost na svém telefonu řeší okolo 40 % dotázaných studentů. Část z nich, zhruba 10 %, přitom ani neví, zda je jejich chytrý telefon nějak chráněn.

Bezpečnost na svém telefonu řeší okolo 40 % dotázaných studentů.

Bezpečí se týká soukromí i elektronických materiálů

Studenti pracují na svých chytrých zařízeních víc než kdy dřív. Internet využívají k vyhledávání zdrojů pro své úkoly, ke komunikaci se spolužáky, sdílení studijních materiálů, samostudiu a k přístupu do informačního systému své školy. Vše se děje prostřednictvím jejich zařízení. Zabezpečení je tak věc, kterou není radno podceňovat. Riziku totiž vystavují jak svá osobní data, tak poznámky do školy, které mohou nenávratně ztratit.

Na druhou stranu se ale čeští školáci a studenti výrazně zlepšili v zálohování svých materiálů. Až 81 % studentů si data související se studiem zálohuje a zhruba polovina z nich to již dělá pravidelně. Stále více z nich využívá i cloudových služeb.

Klasický sešit se pomalu stává předmětem dějepisu

Tradiční půjčování sešitů se s návratem studentů a školáků do škol vrátilo také. Stále však zaostává za online sdílením. Oproti předcovidovému roku 2019 půjčování elektronických materiálů prostřednictvím aplikací a nástrojů výrazně narostlo.

Nejčastější platformou je stále aplikace Messenger od společnosti Meta (Facebook), její využívání ale rychle klesá. Naopak roste popularita nástrojů Google Disk a Google Docs.

Tři čtvrtiny studentů se na sociálních sítích setkalo s podvodem

Mimo školu spolu studenti komunikují zejména přes sociální sítě a chatovací aplikace. Stejně, jako můžeme pozorovat v případě e-mailu, klesá ale i komunikace prostřednictvím sociálních sítích.

Sociální síť Facebook, která je stále jednou z nejpopulárnějších sociálních sítí v České republice, využívají ve svém volném čase skoro všichni dotázaní studenti a počet uživatelů sítě Instagram stále stoupá.

Téměř polovina dotázaných studentů a školáků pak uvedla, že má některé profily na sociálních sítích zcela veřejné. Další desetina z nich má veřejné všechny své profily.

Zhruba 40 % studentů nikdy neřešilo, zda je profil známé osoby nebo influencera ověřený. Více než 75 % studentů se na sociálních sítích setkalo s podvodem. Vedle hoaxů je zcela běžné, že se někdo vydává za jinou osobu. Častá je i snaha vylákat peníze.

Přečtěte si také: 
5 nejčastějších podvodů na Instagramu

Přibližně 67 % dotázaných studentů používá dvoufázové ověření pro přihlašování do svých účtů, nejčastěji formou SMS. Přihlašování pomocí druhého faktoru standardně nabízejí banky nebo poskytovatelé e-mailových schránek a není již výjimkou ani u platforem, jako jsou sociální sítě. Zpravidla jde o SMS kód nebo potvrzení ve spárované aplikaci.

Průzkum vzniknul ve spolupráci společností ESET a Seznam.cz.

Exit mobile version