muž, který pije z láhve

Taste+ mění chuť nápojů. Virtuálně.

Chcete si osladit nápoj, ale nechcete přidávat další cukr, nebo umělá sladidla? Chuť nápoje můžete změnit pomocí elektrických impulzů do jazyka. Ptáte se, jak je to možné? Pokračujte ve čtení a dozvíte se více.
Total
0
Sdílení

Můžete si vybrat z různých příchutí – sladká, slaná, kyselá, nebo hořká. Záleží na vás. Na projektu Taste+ pracují inženýři z National University of Singapore a dokáží posílit chuť každého jídla. Cílovou skupinou mají být hlavně lidé, kteří ztratili chuť, ať už s přibývajícím věkem, nebo kvůli lékařskému ošetření. Chemoterapie a radioterapie mohou jako vedlejší účinek poškodit chuťové buňky, což by mohl chytrý šálek kompenzovat.

Kromě chytrého šálku pracují také na chytré lžíci. Oba prototypy umožňují měnit chuť potravin pomocí tlačítka. „Můžete pít limonádu a virtuálně ovládat, jak sladká má být,“ řekla IB Times výzkumnice Nimesha Ranasingue.

Jak vlastně technologie funguje? „Pomocí elektrické stimulace chuťových pohárků jsme našli přesný model, podle kterého můžeme aktivovat pouze konkrétní chuťové buňky.“ Dále uvádí: „Pomocí stříbrných elektrod aplikujeme krátké, kontrolované elektrické impulsy přímo na jazyk. Když něco pijete, nebo jíte lžící, můžete lehce rozšířit, nebo změnit stávající chuťové pocity.“

Inženýři chtějí přivést Taste+ ke komerčnímu využívání již příští rok.

Mohlo by vás zajímat