Taste+ mění chuť nápojů. Virtuálně.

Chcete si osladit nápoj, ale nechcete přidávat další cukr, nebo umělá sladidla? Chuť nápoje můžete změnit pomocí elektrických impulzů do jazyka. Ptáte se, jak je to možné? Pokračujte ve čtení a dozvíte se více.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Můžete si vybrat z různých příchutí – sladká, slaná, kyselá, nebo hořká. Záleží na vás. Na projektu Taste+ pracují inženýři z National University of Singapore a dokáží posílit chuť každého jídla. Cílovou skupinou mají být hlavně lidé, kteří ztratili chuť, ať už s přibývajícím věkem, nebo kvůli lékařskému ošetření. Chemoterapie a radioterapie mohou jako vedlejší účinek poškodit chuťové buňky, což by mohl chytrý šálek kompenzovat.

Kromě chytrého šálku pracují také na chytré lžíci. Oba prototypy umožňují měnit chuť potravin pomocí tlačítka. „Můžete pít limonádu a virtuálně ovládat, jak sladká má být,“ řekla IB Times výzkumnice Nimesha Ranasingue.

Jak vlastně technologie funguje? „Pomocí elektrické stimulace chuťových pohárků jsme našli přesný model, podle kterého můžeme aktivovat pouze konkrétní chuťové buňky.“ Dále uvádí: „Pomocí stříbrných elektrod aplikujeme krátké, kontrolované elektrické impulsy přímo na jazyk. Když něco pijete, nebo jíte lžící, můžete lehce rozšířit, nebo změnit stávající chuťové pocity.“

Inženýři chtějí přivést Taste+ ke komerčnímu využívání již příští rok.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat