soudcovské kladívko

Tři americká média zažalovala FBI kvůli prolomení iPhonu zločince

Případ telefonu střelce ze San Bernardina, kvůli kterému se společnost Apple soudila s FBI, dostává nové obrátky. Tři americká média žalují americké federální vyšetřovatele kvůli nelegálnímu průniku do zabezpečeného iPhonu.
Total
0
Sdílení

Žalobu na FBI podala tisková agentura Associated Press, mediální dům Vice Media a vydavatel deníku USA Today, společnost Gannett. Žádají informace, kdo vyšetřovatelům pomohl proniknout do zabezpečeného iPhonu a kolik peněz to stálo daňové poplatníky. Podle nepotvrzených informací totiž FBI využila služeb izraelské společnosti Cellebrite, které vyplatila milion dolarů. V telefonu, který patřil zabitému střelci Syedu Farookovi, měly být podle FBI důležité informace, které měly vést k dopadení jeho kompliců.

FBI původně požadovala odblokování telefonu od společnosti Apple

Navíc žádala, aby Apple vyvinul speciální software na bázi zadních vrátek, který by vyšetřovatelům pomohl i v jiných případech obejít zabezpečení iPhonu a dostat se k jeho obsahu. Vedení Applu to rázně odmítlo s odůvodněním, že by tím ohrozilo bezpečnost milionů svých zákazníků. FBI neuspěla ani u soudu, proto využila nabídky jiných společností, které jí nabízely jednorázové odblokování telefonu.

„Rozhodnutí zaplatit z veřejných prostředků soukromému subjektu za to, že vytvoří nástroj, který může ohrozit digitální bezpečnost milionů Američanů, je skandální,“ citovala právníky tří amerických mediálních domů britská BBC. Izraelská společnost Cellebrite, která údajně pomohla FBI proniknout do iPhonu zastřeleného zločince, se ironií osudu nedávno stala sama terčem hackerského útoku, který upozorňoval na nebezpečí používání zadních vrátek při získávání informací z cizích mobilních telefonů.

Mohlo by vás zajímat

Bezpečnostní novinky v iOS 11

Pravděpodobně jste zaznamenali informaci, že Apple v září představil několik novinek, na které se mnozí uživatelé již delší dobu těšili. Kromě poměrně kontroverzního iPhone X se novinky týkají samozřejmě také operačního systému. V tomto článku se dozvíte, jak je na tom iOS 11 z pohledu bezpečnosti a ochrany soukromí.
Přečíst článek