Umíme prolomit šifrování u BlackBerry, tvrdí nizozemská a kanadská policie

Speciální kybernetické týmy nizozemských a kanadských policistů dokáží obejít nejnovější zabezpečení chytrých telefonů BlackBerry a přečíst zašifrované zprávy, včetně těch, které již byly uživatelem vymazány.
Jan Kubeš
Total
0
Sdílení

Nizozemský web Misdaadnieuws (Kriminální novinky) upozornil, že k průlomu došlo u telefonů, které mají nabízet zabezpečení na „vojensko-zpravodajské úrovni“. „Jsme schopni získat zašifrovaná data ze zařízení BlackBerry PGP,“ potvrdil zástupce nizozemského ústavu soudního znalectví (NFI). Tutéž informaci posléze sdělili i představitelé Královské kanadské jízdní policie.

PGP je zkratka názvu Pretty Good Privacy, šifrovacího programu pro zabezpečení dat, který se často používá pro šifrování e-mailové komunikace. Program PGP však neprodává přímo výrobce telefonů BlackBerry, nýbrž jeho distributoři a další zprostředkovatelé, jako například společnost GhostPGP, která jej do telefonu instaluje a nastaví. Právě GhostPGP se na svém webu chlubí, že toto „vojensko-zpravodajské řešení“ poskytuje již 15 let a za tu dobu nezaznamenala žádný bezpečnostní incident. Nizozemští a kanadští policisté toto tvrzení zpochybňují, zároveň ale odmítají prozradit, jakým způsobem dešifrují zprávy z BlackBerry PGP.

Společnost BlackBerry reagovala na dotazy britské televizní stanice BBC prohlášením, že nemůže tvrzení policejních týmů z Nizozemí a Kanady komentovat, pokud nezná podrobnosti o povaze komunikace, která měla být dešifrována. Odhalení bezpečnostní díry u telefonů BlackBerry přichází ve chvíli, kdy některé vlády kvůli boji proti terorismu a obecně trestné činnosti důsledně vyžadují šifrovanou komunikaci. Nejde o první případ, kdy se chytré telefony BlackBerry staly předmětem zájmu špionáže. V roce 2009 britská zpravodajská agentura GCHQ pronikla do zařízení BlackBerry účastníků summitu G20.

Chytré telefony BlackBerry se poslední léta obecně netěší zájmu vysokých politiků, respektive jejich bezpečnostních poradců. Kvůli několika průlomům do osobních dat je dokonce některé země zakázaly svým představitelům používat. Se svým oblíbeným telefonem se s nástupem do funkce amerického prezidenta musel rozloučit i Barack Obama.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat
české uživatele ohrožuje malware, který krade hesla z internetových prohlížečů

Ukládáte hesla do prohlížečů? Útočníci k jejich odcizení stále častěji využívají malware Fareit

Password stealer Fareit, který dokáže odcizit uživatelská hesla, se v červenci šířil přes nové verze škodlivých e-mailových příloh. V pravidelném měsíčním přehledu kybernetických hrozeb pro operační systém Windows v Česku se objevil mezi třemi nejčastějšími riziky.
Přečíst článek