klíčky od auta

Univerzální dálkové ovládání prolomí bezpečnostní systém automobilů

Ačkoli se na dvojkliku převážně věnujeme tématům souvisejícím s počítačovou bezpečností, nikdy není na škodu připomenout si i bezpečností rizika z reálného světa. Zvláště v případech, které mohou vést k citelné finanční újmě a dotýkají se téměř všech.
Total
0
Sdílení

Bezpečnostní expert Sammy Kamkar totiž vytvořil univerzální dálkový ovladač, který je schopen po menším triku otevřít většinu aut a garáží. Jak je to možné?

Samotný princip odemykání aut zní na první pohled bezpečně. Pokaždé když stiskneme tlačítko na klíčích, zařízení vyšle rádiový šifrovaný signál, který je v autě vyhodnocen a (ne)provede se příslušná akce. Signál je navíc pokaždé jiný, takže jak by to mohl někdo zneužít. Nicméně Kamkar na to šel od lesa a vyrobil zařízení, které celý proces dokáže snadno hacknout.

Malý přístroj, který se umístí do blízkosti auta nebo garáže, umí odchytit a zablokovat signál putující z klíčů do auta/ garáže. Signál se uloží a následně se dá použít pro otevření auta. V praxi z pohledu vlastníka auta by to vypadalo jen jako pouhé špatné stisknutí tlačítka. Přichází k autu, použije ovladač (zařízení signál blokuje a ukládá do paměti), nic se neděje, tiskne ovladač podruhé a auto se odemyká. To se může stát a stává běžně.

Poté může útočník použít uložený signál k otevření auta, případně i odjezdu, pokud se dá dané auto nastartovat bezdrátově. Kamkar zařízení úspěšně vyzkoušel v reálu na autech různých výrobců – Nissan , Ford, Cadillac, Volkswagen Toyota, Lotus nebo Chrysler, takže nejde jen o vědecký test v laboratorních podmínkách. Paradoxem je, že celá tahle „legrace“ se dá pořídit velice levně – za necelých 30 dolarů.

Přitom bezpečné metody existují, jen se za) těžko prosazují, anebo za b) je výrobci aut vytrvale ignorují. Zde se nabízí určitě paralela s virtuálním světem, kde by se většina rizik dala důsledným používáním již vymyšlených postupů/ programů úplně eliminovat, ale v reálu je to běh ne na dlouhou, ale téměř nekonečnou trať.

Mohlo by vás zajímat

Jak přežít mistrovství světa ve fotbale bez úhony

Začíná mistrovství světa, do něhož se sice naše reprezentace neprobojovala, přesto se možná spousta fotbalových fanoušků zajímala o možnost přímého navštívení dějiště šampionátu. Vidět důležitý zápas, ve kterém změří síly hvězdné týmy Španělska, Německa a třeba Brazílie, je přeci zážitek na celý život.
Přečíst článek