klávesnice

V červenci ohrožoval české uživatele především trojský kůň

Červenci převládaly útoky, které měly uživatele připravit o osobní a citlivé údaje, především pak přihlašovací údaje a hesla k různým digitálním službám.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Detekcím v červenci dominoval trojský kůň označovaný jako Trojan.Win32/PSW.Fareit. S pomocí tohoto malware se útočníci pokoušejí získat uživatelská hesla ke konkrétním programům. Zaměřuje se například na prohlížeče Chrome, Firefox, Opera, Internet Explorer nebo programy Adobe Suite či přístup k FTP službám. Jakmile malware data získá, odešle je útočníkům na vzdálený server a z infikovaného zařízení se sám vymaže.

Druhou příčku obsadil další trojský kůň, jmenovitě Trojan.MSIL/Spy.Agent.AES. Šíří se prostřednictvím příloh podvodných e-mailů, které se na první pohled tváří legitimně. Infikované příloha nesou názvy jako „Statement od account files“ nebo „New Order 4502165216.exe“. V i případě tohoto trojského koně se útočníci snaží získat hesla, napadá internetové prohlížeče a to Chrome a Firefox.

Třetí nejčastější hrozbou se stal tzv. backdoor pojmenovaný Backdoor.Win32/Rescoms. Ten umožní útočníkům řídit na dálku činnost počítače. Podvodníci jej zneužívají k odcizení citlivých dat, jako jsou informace o zemi, kde se zařízení nachází, jméno zařízení a uživatele, snímky obrazovky a záznamy z webkamery. Veškerá data se následně odesílají na vzdálený server útočníků.

Naši kolegové upravili kritéria statistik aktuálních rizik, nyní budeme uživatele varovat před takzvaným tvrdým malwarem, který je ohrožuje primárně a nejzávažněji.

Nejlepší obrana? Nedůvěra

Dobrou zprávou je, že před zmíněnými hrozbám existuje snadný způsob, jak se bránit. Proti útokům na citlivé informace existují dvě základní pravidla ochrany. Pečlivě uvažujte, jaké soubory si stahujete a instalujete do svého počítače a za využívejte na svém zařízení spolehlivé bezpečnostní řešení.

Zda dokážete rozpoznat podvodný email, který se z vás snaží vylákat osobní údaje, můžete zkusit v našem článku z ledna.

Uživatelé některého z bezpečnostních programů ESET jsou před všemi jmenovanými hrozbami chráněni.

Nejčastější internetové hrozby v České republice za červenec 2019:

  1. Trojan.Win32/PSW.Fareit (8,79 %)
  2. Trojan.MSIL/Spy.Agent.AES (6,66 %)
  3. Backdoor.Win32/Rescoms (3,95 %)
  4. Backdoor.MSIL/NanoCore (2,65 %)
  5. Trojan.Win32/Formbook (2,51 %)
  6. Backdoor.Java/Adwind (2,48 %)
  7. Trojan.MSIL/Spy.Agent.AUS (2,14 %)
  8. Trojan.Win32/Spy.Socelars (2,12 %)
  9. Worm.MSIL/Autorun.Spy.Agent.BT (1,27 %)
  10. Win32/Neshta (1,26 %)
Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat