Vánoční online nákupy bezpečně

Předvánoční šílenství pomalu vrcholí. Připravili jsme pro vás průvodce poklidných vánočních nákupu na internetu.
Martin Skýpala
Total
0
Sdílení

Ujistěte se, že je počítač připraven na online nákupy

Podobně jako u auta, se kterým byste určitě nevyjeli, pokud by nesplňovalo základní bezpečnostní standardy, i počítač je potřeba připravit pro online nákupy. Základem je nejen pravidelně aktualizovaný antivirový program, ale také operační systém, internetový prohlížeč a další nainstalované programy v počítači. Aktualizace odstraňují zranitelnosti, které může útočník zneužít k přístupu na zařízení.

Nakupujte u ověřených prodejců

U online nákupů je vždy dobré využít služeb některého z prověřených e-shopů. Kromě uživatelských hodnocení nebo komentářůje dobrým ukazatelem kvality obchodu i to, jak jsou jednotlivé produkty popsány, jak probíhá objednávka a zda obchod uvádí termíny dodání. Každého prodejce si můžete navíc prověřit i na internetu, kvalitní obchod bude mít negativních recenzí minimum.

U plateb buďte opatrní

Když se rozhodnete pro zakoupení daného zboží pomocí kreditní karty, zkontrolujte si, že se při procesu placení používá protokol HTTPS. Je to jednoduché. V prohlížeči, na řádku, kam vypisujete hledané adresy, by mělo být slovo https a před ním symbol malého zámečku. Pak máte jistotu, že komunikace je šifrovaná a případný útočník nemá šanci získat vaše citlivé informace.

Nevěřte podezřele levným nabídkám a slevám

I když se, díky velké konkurenci, velké slevové akce staly docela běžnými, buďte vždy opatrní. Jednou z nejoblíbenějších techniko kyberzločinců je napodobování slevových akcí důvěryhodných e-shopů a prodejců. Podvod může mít podobu vyskakujících oken v internetovém prohlížeči, nebo e-mailové komunikace. V obou případech nabízejí něco úžasně levného nebo výhru zdarma.

Využívejte bezpečné Wi-Fi připojení

Ne každé bezdrátové připojení je bezpečné. Úroveň zabezpečení volně dostupných hotspotů je obvykle velmi slabá, někdy chybí úplně. Po nakupování je můžete v klidu používat k běžným věcem jako je výběr zboží, jeho hledání a podobně. Při samotném placení kartou je ale rozhodně lepší variantou použít mobilní data nebo jinou, lépe zabezpečenou bezdrátovou síť, kterou nelze jednoduše odposlouchávat. Budete tak mít jistotu, že se k vašim datům nedostane nikdo cizí.

Neposkytujte více informací než je nutné

Při nakupování v novém e-shopu je většinou obvyklé, že musíte vyplnit požadované údaje jako je jméno, adresa a podobně. Tato povinná pole jsou obvykle označena hvězdičkou. Mimo ně však už extra sdílní být nemusíte. V praxi se obchody o vás snaží zjistit co nejvíce informací, i ty, které nejsou pro běžnou objednávku potřeba. Pokud se tedy při nákupu setkáte s požadavkem na informaci, kterou nechcete poskytnout, zkuste najít stejné zboží na jiném, pro vás vhodnějších e-shopu.

Používejte bezpečná hesla

Vytvořit opravdu bezpečné heslo není vůbec těžké. Při dodržení základním zásad snížíte riziko uhodnutí hesla na minimum. Často opomíjeným parametrem je délka hesla. Přitom má zásadní vliv na bezpečnost. Každým dalším připadaným písmenem nebo znakem se řádově zvětšuje počet možností, které musí potenciální útočník vyzkoušet. Jednoduchou pomůckou může být rada, kdy vytvoříte dostatečně dlouhou, ale jednoduchou větu, která má více než 20 znaků. Náhodně změníte pořadí slov a máte v podstatě neprolomitelné heslo.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat