Většina routerů obsahuje zranitelnosti, ukázal průzkum

Máte doma nebo v kanceláři Wi-Fi router? Je možné, že vás díky bezpečnostním dírám vystavuje riziku napadení kybernetickými hrozbami.
Total
0
Sdílení

Podle výzkumu provedeného institutem ACI (The American Consumer Institute) je 5 ze 6 routerů v amerických domácnostech a kancelářích zranitelných vůči kybernetickému útoku. Hlavním důvodem je zastaralý firmware bez pravidelných bezpečnostních záplat.

Pro výzkum bylo využito 186 Wi-Fi routerů ze segmentu SOHO (malá kancelář či domácnost). Routery byly od 14 různých výrobců dostupných na americkém trhu.

„Naše analýza ukazuje, že ze 186 testovaných routerů je 155 (83 %) zranitelných vůči potenciálním kybernetickým útokům na firmware. Na každý ze 155 identifikovaných routerů připadá 186 zranitelností,“ uvádí report nazvaný Bezpečnost IoT zařízení: Jak bezpečný je váš Wi-Fi router. To je více než 32 003 známých bezpečnostních děr.

Graf zranitelných routerů
83 % routerů vykazuje zranitelnosti vůči potenciálním kybernetickým útokům. Zdroj: ACI

Riziko pro uživatele spočívá v kompromitování osobních informací, což může vést k dalším škodlivým aktivitám, krádežím identity nebo jiným podvodům. Napadený router může útočníkům také sloužit jako vstup do vaší sítě.

Samozřejmě, že ne všechny zranitelnosti routerů jsou stejně závažné

Podle databáze NVD (National Vulnerability Database’s ranking of vulnerabilities) je 7 procent detekovaných zranitelností kritických a dalších 21 procent je klasifikováno jako chyby s vysokým rizikem zranitelnosti. Střední riziko vykazuje 60 procent chyb. V průměru každý router obsahoval 12 kritických zranitelností a 36 zranitelností s vysokou závažností.

Bezpečnost routeru není radno podceňovat. Zabezpečení přitom nemusí být nic složitého, stačí dodržovat několik základních pravidel. Více informací se dozvíte v článku Jak správně zabezpečit router a zabránit tak prolomení vaší wi-fi? nebo 5 rad pro zabezpečení routeru.

Mohlo by vás zajímat

Google Chrome už nebude upozorňovat na zabezpečené weby, zelený zámeček z prohlížeče zmizí

Před třemi lety začal Google upřednostňovat ve vyhledávání zabezpečené webové stránky pomocí šifrovaného připojení HTTPS. Dnes už je HTTPS standardem, na který není třeba upozorňovat. Od října začne Google Chrome naopak poukazovat na stránky, které šifrované připojení nepoužívají.
Přečíst článek

Ověřování identity pomocí otisků prstů není bez rizika

Otisk prstu je vnímán jako dokonalý identifikátor, který není možné odcizit nebo napodobit. Není divu, že se čtečky otisků prstů staly v posledních letech standardní výbavou mobilních telefonů. Zřejmě jste se setkali s názorem, že takto zabezpečená zařízení nebo služby jsou v naprostém bezpečí. V tomto článku se dočtete, že to není až tak úplně pravda.
Přečíst článek