Většina routerů obsahuje zranitelnosti, ukázal průzkum

Máte doma nebo v kanceláři Wi-Fi router? Je možné, že vás díky bezpečnostním dírám vystavuje riziku napadení kybernetickými hrozbami.
Jan Kubeš
Total
0
Sdílení

Podle výzkumu provedeného institutem ACI (The American Consumer Institute) je 5 ze 6 routerů v amerických domácnostech a kancelářích zranitelných vůči kybernetickému útoku. Hlavním důvodem je zastaralý firmware bez pravidelných bezpečnostních záplat.

Pro výzkum bylo využito 186 Wi-Fi routerů ze segmentu SOHO (malá kancelář či domácnost). Routery byly od 14 různých výrobců dostupných na americkém trhu.

„Naše analýza ukazuje, že ze 186 testovaných routerů je 155 (83 %) zranitelných vůči potenciálním kybernetickým útokům na firmware. Na každý ze 155 identifikovaných routerů připadá 186 zranitelností,“ uvádí report nazvaný Bezpečnost IoT zařízení: Jak bezpečný je váš Wi-Fi router. To je více než 32 003 známých bezpečnostních děr.

Graf zranitelných routerů
83 % routerů vykazuje zranitelnosti vůči potenciálním kybernetickým útokům. Zdroj: ACI

Riziko pro uživatele spočívá v kompromitování osobních informací, což může vést k dalším škodlivým aktivitám, krádežím identity nebo jiným podvodům. Napadený router může útočníkům také sloužit jako vstup do vaší sítě.

Samozřejmě, že ne všechny zranitelnosti routerů jsou stejně závažné

Podle databáze NVD (National Vulnerability Database’s ranking of vulnerabilities) je 7 procent detekovaných zranitelností kritických a dalších 21 procent je klasifikováno jako chyby s vysokým rizikem zranitelnosti. Střední riziko vykazuje 60 procent chyb. V průměru každý router obsahoval 12 kritických zranitelností a 36 zranitelností s vysokou závažností.

Bezpečnost routeru není radno podceňovat. Zabezpečení přitom nemusí být nic složitého, stačí dodržovat několik základních pravidel. Více informací se dozvíte v článku Jak správně zabezpečit router a zabránit tak prolomení vaší wi-fi? nebo 5 rad pro zabezpečení routeru.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat