Https

Většina z milionu nejnavštěvovanějších webů světa už používá HTTPS

Zabezpečený protokol HTTPS pokračuje v růstu využívání i v posledních měsících a poprvé překračuje milník 50 procent.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Více než polovina (v srpnu 2018 to bylo 51,78 %) z milionu nejnavštěvovanějších webů na světě nyní aktivně přesměrovává na HTTPS, tedy zabezpečenou verzi protokolu http. Vyplývá to ze statistik, které publikuje na svém blogu bezpečnostní výzkumník Scott Helme.

Jedná se o výrazné zlepšení

V únoru tohoto roku to bylo pouze 38,42 procent. V srpnu 2015 používalo zabezpečení pomocí HTTPS dokonce jen necelých 7 procent. Na webu whynohttps.com si můžete projít nejpopulárnější světové weby, které na HTTPS nepřešly dodnes.

Graf
Procento stránek využívajících HTTPS. Zdroj: scotthelme.co.uk

Růst je způsoben dvěma faktory: Jedním z nich je dlouhodobá snaha autorit jako Google. Ty se snaží donutit vlastníky webových stránek opustit od nešifrovaného přístupu. Internetový prohlížeč Chrome od verze 68 neupozorňuje na zabezpečené weby, ale naopak označuje weby, které HTTPS zabezpečení nepoužívají.

Druhým důvodem je samotné nasazení HTTPS. Celý proces je v dnešní době uživatelsky přívětivý a bez poplatků. Helme také tvrdí, že za aktuálním růstem stojí nezisková organizace Let’s Encrypt. Ta byla zformována několika hlavními hráči internetového průmyslu v roce 2016.

„S“ v názvu protokolu značí secure (z angličtiny bezpečný). To znamená, že veškerá komunikace probíhající mezi návštěvníkem webu a serverem je šifrovaná.

Na druhou stranu je potřeba zdůraznit, že samotné šifrování HTTPS nezaručuje stoprocentní bezpečnost. Tímto protokolem může být zabezpečena i škodlivá stránka.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat