Wolfgang Berger – Horská Služba

Wolgang je zaměstnanem Horské služby Krkonoše v okrsku Pec pod Sněžkou. A jak sám říká, Krakonoše na horách ještě nepotkal.
Martin Skýpala
Total
0
Sdílení

Mohl by ses našim čtenářům představit?

To je těžká odpověď, kdo jsem. Nevím, jak bych to ve zkratce řekl, kdo jsem. Jsem zaměstnanec Horské služby Krkonoše v okrsku Pec pod Sněžkou. Profesně se mohu cítit jako řadový záchranář horské služby, v osobním životě asi řadovej člověk. Těžko k tomu dodat co dalšího, čím se cítím.

Žijete v horách, mění se tu počasí, dá se říci, že jste záchranář pro lidi, pomoc lidem v nouzi, kteří jsou na horách?

Na horách žiju od roku 1966 vlastně, takže celej život a určitě to zaměstnání s sebou přináší to, že vlastně od toho horská služba vznikla, nějakej asi i dobrej pocit toho těm lidem pomoct tady bude.

Jaký máte vztah s Krakonošem?

Zatím jsem ho osobně nepotkal, takže doufám, že až ho potkám, takže vztah bude dobrej.

Co byste mu řekl, když ho potkáte?

Aby nechodil do politiky.

V podstatě tomu obětujete celý volný čas? Je to takový ten úžasný pocit, že někomu pomůžete?

Tak v každým případě ten pocit, pokud se podaří něco takhle, určitě je dobrej. Ten volnej čas se tomu věnuje. Jednak jsem zaměstnanec, a pokud je potřeba, tak mimo pracovní dobu se opět stávám zaměstnancem. V zimním období na to více méně padne ten čas celej.

To není zaměstnání, ale spíš povolání?

Tak určitě, on už jenom výběr zaměstnanců, nebo i samotnejch členů je tímhle tím podmíněnej. Člověk musí bejt z místa, musí splňovat nějaký předpoklady a není to jednoduchý se k tomu dostat.

Jak Vám technologie změnili život?

Technologie to je obšírné téma, protože každej si asi představuje pod technologiema počítač a telefon, GPSku, ale když to vezmeme kolem a kolem, tak si myslím, že ty technologie dneska zasahujou úplně do všeho.

Ať je to auto, který je prošpikovaný technologiema, šicí stroje, televize, takže si myslím, že ty technologie jsou opravdu dneska všude a ve všem. Mě osobně ty technologie, i kdybych nechtěl, ten život změnili hodně.

Takže bez technologií se neobejdeme dneska?

No dovolím si tvrdit, že skoro ne, protože ať chcete, nebo ne, tak to každýho ovlivňuje. Myslím si, že i ty, který se snažej, žijou někde támhle v lese na samotě a nemají televize, tak ve finále jdou k doktorovi a ty technologie je ovlivňujou opět.

A nebo mají třeba auto, kde už je řídící jednotka, takže prostě ať chtějí nebo nechtějí, tak prostě je to ovlivní a nějakým způsobem s tím do styku určitě přijdou.

Děkujeme za rozhovor (ESET)

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat