Zabezpečte si váš online domov

K domácímu routeru je v dnešní době připojeno mnoho zařízení. Běžně v domácnosti máme několik počítačů, mobilní telefony, tablety, herní konzole, televize, chytré hodinky, termostaty či jiná zařízení připojená k internetu. Právě internet věcí (IoT) útočníci často používají jako vstupní bránu do domácí sítě.
Jan Kubeš
Total
0
Sdílení

Jak tedy zajistit, aby tato zařízení byla před kybernetickými útočníky v bezpečí? Jestliže budete chtít zvýšit zabezpečení zařízení připojených k internetu, budete se muset nejprve zaměřit na router.

Dnešní routery mají mnoho funkcí, nástrojů a nastavení, což zvyšuje jejich potenciál, ale bohužel také riziko prolomení. Věnujte několik minut svého času krátké analýze a myslete na těchto pět tipů:

1. Změňte heslo routeru

Může to znít jako klišé, ale i v roce 2017 jsou defaultní přihlašovací údaje stále velkým problémem. Jako příklad může sloužit případ portálu Equifax.

Defaultní přihlašovací údaje k zařízení je možné dohledat veřejně na internetu, v každém případě byste tedy měli změnit přihlašovací jméno a také zvolit unikátní silné heslo.

2. Rozdělte zařízení

Většina moderních routerů umožňuje vytvořit různé sítě pro různé účely. Vytvořte si oddělené sítě – například pro mobilní zařízení, notebooky a ostatní přístroje.

Většina routerů má také vlastní firewall, který kontroluje příchozí a odchozí data a rozhoduje, která připojení povolí a která ne.

3. Deaktivujte služby a funkce, které nepoužíváte

Podle tohoto průzkumu z minulého roku má více než 20 % domácích routerů povolenou vzdálenou správu na nezabezpečených protokolech.

Jestliže k routeru nepotřebujete mít vzdálený přístup, je lepší vzdálenou správu deaktivovat. Administrační služby ovládejte jen přes zabezpečené protokoly a deaktivujte jakékoliv jiné funkce, které nepoužíváte.

Tato rada se také vztahuje na všechna zařízení, která jsou k routeru připojena. Vypněte webkamery, mikrofony nebo jiné komponenty, které nepoužíváte.

4. Projděte si vaše zařízení a připojení

Víte, kolik zařízení je k vaší síti připojených? Dokážete je bez váhání identifikovat? Projít všechna (nedávno) připojená zařízení trvá jen chvíli a většina routerů umožňuje tato zařízení přejmenovat. Místo nepřehledných MAC adres tak uvidíte, jaké konkrétní zařízení je k vaší síti právě připojeno.

5. Aktualizujte firmware zařízení

Každé hardwarové zařízení má operační systém (firmware). Stejně jako jakýkoliv jiný systém, i firmware potřebuje aktualizovat, aby mohl spolehlivě čelit aktuálním hrozbám. Jeden z velkých rozdílů mezi operačním systémem na počítači nebo mobilu a firmwarem je ten, že firmware se neaktualizuje automaticky, ale je potřeba, aby si aktualizace stáhl uživatel ručně.

Teď již víte, že je vhodné věnovat několik minut nastavení a kontrole zabezpečení vašeho domácího routeru a zařízením, které jsou k němu připojena.

Zdroj: welivesecurity.com

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat