Zatkli hackera, který vydíral TalkTalk. Je mu 15 let

Britský Scotland Yard se pochlubil zatčením hackera, který pronikl do databáze zákazníků mobilního operátora a poskytovatele internetového připojení TalkTalk a požadoval výkupné 80 tisíc liber v Bitcoinech
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Podle vyšetřovatelů jde o patnáctiletého chlapce, kterého nyní policie vyslýchá a zároveň provádí domovní prohlídku v jeho bydlišti. Podle společnosti TalkTalk se ukázalo, že únik dat zákazníků byl mnohem menší, než se zdálo na první pohled.

Operátor se obával, že se do ohrožení dostanou všechny čtyři miliony jeho klientů

Nebezpečí spočívalo především v průniku do dat o jejich kreditních kartách. Hacker o nich ale nezískal všechny potřebné informace, aby je mohl zneužít.

Britské firmy v souvislosti s případem TalkTalk naléhají na vládu, aby přijala důrazná opatření proti kybernetickým zločincům. Tvrdí, že zabezpečení jejich on-line systémů je odpovědností kabinetu, nikoli samotných společností, které je využívají.

Mladý hacker po průniku do klientské databáze TalkTalk vyhrožoval, že začne na internetu zveřejňovat citlivé informace o jeho klientech.

Podle prohlášení operátora TalkTalk mělo jít o jména, adresy bydliště, data narození, telefonní čísla, e-mailové adresy, informace o účtu TalkTalk, o kreditních kartách zákazníků či jejich bankovním spojení. Podle zdroje blízkého vyšetřovatelům pachatel poskytl mobilnímu operátorovi jako důkaz svého tvrzení kopie tabulek jeho uživatelské databáze.

Vyšetřovatelé měli od počátku ztíženou situaci, protože k odpovědnosti za odcizení dat se přihlásilo hned několik hackerů, včetně jisté „ruské islamistické skupiny“. Informace o odcizených datech se také objevily na AlphaBay, internetovém obchodu s kradeným zbožím a nelegálními drogami.

Nabídku zde učinil člověk, který se podepsal přezdívkou Courvoisier

Podle jeho dosavadních aktivit to vypadalo, že jde o pravidelného prodejce na AlphaBay, o čemž svědčila pozitivní hodnocení od jeho „klientů“, ale také úroveň „6“, které dosáhl na stupnici prodejců tohoto „eshopu“.

Podle pravidel AlphaBay šestého stupně dosáhne uživatel, který úspěšně realizuje nejméně 500 obchodů v celkové výši minimálně 75 tisíc dolarů a dosáhl pozitivní zpětné vazby

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat