5 tipů, jak poznat malware a zbavit se ho

Moderní doba je plná virů, i těch kybernetických. Připravili jsme pro vás návod, jak poznat, že je vaše zařízení infikované, a jak se malwaru zbavit.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

S nějakým druhem škodlivé kódu neboli malware, se dříve či později setká každý uživatel počítače či chytrého telefonu. Proto je dobré se naučit rozpoznat nestandardní chování zařízení a také, jak se malware v PC nebo mobilu zbavit a především jak infekci předcházet.

Některé příznaky, které budeme popisovat, můžete zaznamenat i na „neinfikovaném“ zařízení, například pokud je starší nebo neaktualizované.

Jako malware označujeme obecně jakýkoli škodlivý kód. Existuje řada různých typů, podle toho, jakou škodu má daný škodlivý kód způsobit. Většinou se označují anglickými názvy: například spyware uživatele sleduje, password stealer krade hesla, ransomware zašifruje data v infikovaném zařízení, a tak bychom mohli pokračovat.

Věděli jste, že….
…. první počítačový vir měl chránit vývojáře před paděláním jejich programu?

Jak poznat malware?

Pokud používáte bezpečnostní antivirový program, může být v klidu. Na riziko infekce vás upozorní program. Podezřelý soubor je obvykle umístěn do karantény, čímž je “odstřižen” od další škodlivé činnosti. Podle našeho průzkumu se společností Seznam používá antivir na počítači přes 90 % uživatelů, v chytrém telefonu je to jen necelých 60 %.

Bezpečnostní program představuje spolehlivou ochranu před malware a také dokáže malware z počítače odstranit.

Poznat malware bez speciálního programu je mnohem složitější. Většina symptomů je poměrně neurčitá a projevuje se stejně u infikovaných počítačů jako u starších strojů bez aktualizací nebo s nelegálně nainstalovanými programy.

#1 Deaktivovaný bezpečnostní program

Jedním z typických příznaků je vypnutí bezpečnostního programu bez vašeho vědomí. Malware se pokouší v počítači schovat a antivirový program mu situaci značně komplikuje. Sofistikované hrozby proto obsahují i funkce pro deaktivaci antiviru.

#2 Podivné chování v internetovém prohlížeči

Změnila se vaše domovská stránka? Může to být signál, že počítač je infikovaný. Domovská stránka se ale může změnit i poté, co jste si instalovali nový internetový prohlížeč nebo jej aktualizovali. Nejprve tedy zkontrolujte jeho nastavení svého prohlížeče.

Zobrazuje se při surfování hodně reklamy nebo nezvyklých hlášek? Online inzerce je běžná, pokud vidíte příliš “vyskakovacích” oken, mohlo by se jednat o adware, tedy malware zobrazující reklamy.

#3 Počítač je pomalý a seká se

Z ničeho nic se počítač výrazně zpomalil, běžné operace mu trvají dlouho nebo “zamrzá” či padá do tzv. modré smrti? Zvláště u starých počítačů může problém vyřešit vyčistění, defragmentace a aktualizace systému. Důležité je využívat aktuální operační systém.

#4 V zařízení jsou nové ikony a vyskakují podivné hlášky

Malware často nainstaluje další programy, jejichž ikony se zobrazí na ploše. Pokud se jedná o rodinný počítač, nepanikařte. Třeba si jen dítě nainstalovalo novou hru. Pokud vás počítač často upozorňuje na funkční chyby, poškozené soubory či chybějící adresáře, věnujte upozorněním pozornost. Může se jednat o výsledky aktivity malware.

#5 Docházející paměť

Malware obvykle zablokuje nemalou část operační paměti nebo místa na disku. Pokud tedy z ničeho nic dochází paměť nebo programy nejdou spustit, otestujte počítač na přítomnost virů.

Máte dojem, že je váš počítač infikovaný? Stáhněte si zdarma ESET Online Scanner a spusťte test počítače.

Jak poznat malware v mobilu?

Podobně, jako v počítači, se projevuje také malware v telefonu. Můžete jej poznat například podle výraznějšího zahřívání zařízení, pomalejších reakcí, neznámých ikon aplikací nebo otravných vyskakujících reklamních oken. Jednou z nejvýraznějších hrozeb po mobilní telefony je stalkerware. Jak tento konkrétní typ malware odhalit, jsme popsali v článku „Jak poznat stalkerware“.

V případě výskytu stalkerware doporučujeme stáhnout bezpečnostní program pro váš operační systém a spustit test. Program určený pro telefony dokáže škodlivý kód v telefonu spolehlivě odhalit a také vám doporučí, jak malware z telefonu odstranit.

Jak odstranit malware?

Vymazat malware, ať už v počítači nebo v telefonu, není nic složitého. Moderní bezpečnostní programy dokáží odstranit malware z počítače i telefonu s Androidem nebo internetových prohlížečů. V první řadě si nainstalujte antivirový program určený pro váš operační systém a spusťte detekci.

Bezpečnostní programy malware snadno odhalí a zbaví se jej. Infikované soubory se přesunou do karantény, kde je můžete smazat.

Pokud už bezpečnostní program máte, nejprve jej aktualizujte. Jak to provést v programech ESET se dočtete zde.

Poté doporučujeme aktualizovat také operační systém. Aktualizace totiž obsahují opravy nově objevených bezpečnostních chyb a jsou pro celkovou bezpečnost klíčové. Stačí kliknout v nabídce Start na Nastavení > Aktualizace a zabezpečení > Windows Update. Vynikající návod najdete zde. Pokud jste dlouho neaktualizovali, obrňte se trpělivostí, vašemu počítači to nějakou tu chvilku zabere.

Poslední možností, jak odstranit malware z počítače či telefonu, je vrátit zařízení do továrního nastavení. Zde najdete návod pro Windows a zde pro Android (názvy tlačítek se liší podle konkrétní verze operačního systému).

Po si přeinstalování systému budete muset znovu nainstalovat všechny programy. Přeinstalace také smaže všechny uložené soubory. Proto doporučujeme preventivně zálohovat data, jejichž ztráta by vás případně mrzela.

Bohužel se může stát, že o soubory napadané virem přijdete zcela. Je to ale menší zlo, než pracovat na počítači s virem.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat