Doxing nebo doxxing označuje aktivitu, kdy nás chce někdo záměrně poškodit zveřejněním našich osobních údajů

Co je to doxing a jak se před ním bránit?

Doxingu, tedy záměrnému zveřejnění osobních údajů, může čelit každý z nás. Dnes se blíže podíváme na to, jak se vyhnout situaci, kdy budou naše osobní údaje použity proti nám, a co dělat, pokud k tomu přeci jen dojde.
Lucie Mudráková
Total
0
Sdílení

Jak moc nebezpečné je mít účty na sociálních sítích nastavené jako veřejné? Nebo označit restauraci, kde si zrovna dáváte výborné jídlo? Děláme to tak více či méně všichni. Podívejme se ale na to z druhé strany – vzpomínáte si, kdy jste naposledy na sociálních sítích vyhledali někoho, koho jste právě poznali, abyste se o něm dozvěděli co nejvíce informací? Nebo vám třeba kamarád neodpovídal na zprávy a vy jste se na jeho Instagramu snažili zjistit, co dělá? Opět v tom nejste sami. Ne každý to však dělá jen ze zvědavosti. A právě tady začínají problémy.

Co si představit pod pojmem doxing ?

Doxing (psáno také doxxing) je praktika, kdy lidé zveřejnění online osobní údaje svých obětí s cílem je ztrapnit a zesměšnit nebo zastrašit.

Termín pochází ze zkratky „docs“ pro „dokumenty“ a označuje soubory, které unikly na internetu a které obsahují osobní údaje vytipovaných obětí. Útočníci se tím snaží své oběti zastrašit, zostudit nebo jim ublížit. Někdy po obětech požadují peníze, jindy jde o čistou pomstu nebo o pocit osobní spravedlnosti. Ačkoli se doxingu mohou dopouštět cizí lidé – jednotlivci i skupiny – provádět ho mohou také známí nebo dokonce lidé, kteří s obětí žijí v jedné domácnosti. Doxing je obzvláště nebezpečný, protože může mít reálné důsledky ve fyzickém světě – od pronásledování, obtěžování až po fyzické napadení.

Celý svůj život na webu mít nechcete

Mnozí z nás jsou již opatrní, pokud jde o ochranu základních osobních údajů na sociálních sítích. Údaje, jako jsou telefonní čísla nebo adresy bydliště, si zpravidla necháváme pro sebe. Ale co všechny ostatní informace? Město, ve kterém žijeme? Kde pracujeme? To všechno jsou údaje, které ochotně sdílíme ať už s přáteli a známými, nebo dokonce veřejně.

Možná si říkáte, že nemáte co skrývat a že váš život přeci nebude nikoho zajímat. Pro toho, kdo nás chce zesměšnit nebo zastrašit, to ale nehraje roli. Lidé byli „doxováni“ a vystaveni rozlícenému internetovému davu i poté, co dali třeba jen špatnou recenzi nějakému podniku. Výjimkou pak nejsou ani případy zveřejněných telefonních čísel obětí ve falešných inzerátech na erotické služby jako msta za to, že řekli svůj odborný, a třeba nelichotivý názor v médiích, či jsou jejich osobní data vystavena na internetu poté, co někdo zachytí na videu jejich vzteklý výstup na veřejnosti.

Obětí může být každý

Doxing je tak nebezpečný proto, že potenciálními oběťmi můžeme být my všichni. A přestože je na nás, abychom si určili publikum svých příspěvků a upravili nastavení soukromí na sociálních sítích, nezabráníme tím špatným činům nebo rozmarům druhých lidí.

V posledních letech získal doxing dokonce nový účel. Stal se nástrojem společenského nátlaku na jednotlivce, kteří odhalují to, co pachatel považuje za špatné jednání a společenskou újmu. Celá problematika doxingu se tak stává ještě méně přehlednou a někteří aktéři ji tak dokonce považují v určité míře za správnou.

Doxovat a být doxován?

V únoru 2022 BuzzFeed News v dlouhém článku o „odpovědnosti ve věku kryptoměn“ záměrně odhalil totožnost dvou tvůrců Bored Ape Yacht Clubu. Zpravodajský web „prohledal veřejné obchodní záznamy, aby odhalil totožnost dvou hlavních zakladatelů“, jejichž jména, věk, profese, místo působení a také staré informace zveřejněné na internetu jsou nyní dostupné komukoli. Novinářce bylo v odvetě za její článek také vyhrožováno zveřejním jejích osobních údajů. Článek nakonec vyvolal důležitou diskusi o hranicích mezi investigativní žurnalistikou a doxingem, což je relevantní diskuse, protože novináři se sami stávají oběťmi doxingu a následně i životu nebezpečného obtěžování.

Zdroj: BuzzFeedNews.com a WeLiveSecurity.com

Jedna z nejznámějších sběratelských kolekcí je Bored Ape Yacht Club.

Jeden ze symbolů NFT – sběratelská kolekce Bored Ape Yacht Club neboli BAYC.

Jak se nestát obětí doxingu?

Odpovědět na tuto otázku není jednoduché, jedno je ale jisté. Pokud nemáte žádné informace na internetu, bude pro někoho velmi těžké o vás něco najít. Ale i v případě, že jste typickým uživatelem internetu – a v případě, že by někdo skutečně chtěl z jakéhokoli důvodu vyzradit vaše osobní údaje – s největší pravděpodobností jste již toho o sobě sdíleli víc než dost. Naštěstí existují způsoby, jak někomu shromažďování informací o vás ztížit:

  • Vyčistěte svou online digitální stopu.
  • Nesdílejte žádné (další) osobní informace online.
  • Používejte dvoufaktorové (nebo vícefaktorové) ověřování (2FA, MFA) na všech svých účtech.
  • Používejte silná a jedinečná hesla.
  • Zajistěte, aby vaše videokonference a hovory byly soukromé a šifrované.
  • Neotevírejte odkazy v e-mailech nebo chatu, dokud se nepřesvědčíte, že byly odeslány záměrně a někým, koho znáte. V případě pochybností se zeptejte. Pokud je poslal někdo, koho neznáte, nikdy je neotvírejte. Takové odkazy totiž mohou obsahovat malware.

co dělat, pokud jsem se setkal s doxingem

Internet budoucnosti nemusí být nebezpečný

Doxing je závažný a může být nástrojem, který ničí život, zejména ve světě, kde jsme sice všichni propojeni, ale stále více nás rozdělují názory. Odhalování osobních údajů druhých lidí se může časem změnit v ping-pongovou hru, ve které budeme postiženi všichni.

Ale právě takové uvědomění nás může ochránit i do budoucna. Již nyní probíhají důležité diskuse o kriminalizaci doxingu, která by zabránila jeho dalšímu rozvoji a vytvořila právní rámec především na ochranu obětí. Pochopení, že tyto útoky se mohou stát komukoli, a obezřetná přítomnost na internetu jsou to nejlepší, co můžeme prozatím udělat.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat