Dlaší tři americké nemocnice cílem ransomware útoku

Americká FBI vyšetřuje tři případy napadení IT systémů nemocnic ve Spojených státech škodlivým ransomware. Takzvaný vyděračský vir šifruje počítače a jejich obsah, načež útočník požaduje za jejich odblokování výkupné.
Jan Kubeš
Total
0
Sdílení

Nejnovější útoky se soustředily na zdravotnická zařízení v Kalifornii a Kentucky, konkrétně na kentuckou Methodist Hospital a kalifornské Chino Valley Medical Center a Valley Hospital Desert. Podle dosavadních informací žádná z nemocnic nezaplatila výkupné a všem se podařilo obnovit jejich systémy, aniž by útočník narušil chod zařízení a ohrozil citlivá data pacientů.

Metodistická nemocnice v Kentucky však musela vyřadit z provozu všechny své počítače a aktivovat záložní systém.

„Methodist Hospital momentálně funguje ve stavu nouze z důvodu napadení počítačovým virem, který omezil využívání elektronických služeb. Na odstranění tohoto problému pracujeme, do té doby budou naše internetové služby a elektronická komunikace omezeny,“ uvedla nemocnice na svých internetových stránkách.

Fred Ortega, mluvčí kalifornských zařízení Chino Valley Medical Center a Valley Hospital Desert, rovněž potvrdil napadení IT infrastruktury obou nemocnic. „Nicméně většina systémů kritické infrastruktury byla již uvedena zpět do režimu online,“ ujistil.

K útokům došlo několik týdnů poté, co ransomware vyřadil z provozu počítače v jiném zdravotnickém zařízení – Hollywood Presbyterian Medical Centre v Los Angeles. Představitelé nemocnice útočníkovi za odblokování počítačů zaplatili. V případě kentucké Methodist Hospital útočil známý ransomware Locky, který zašifroval soubory, včetně obrázků, a přidal jim příponu „.locky“. Tento vir se nejčastěji dostane do systému elektronickou poštou jako příloha nevyžádané zprávy a požaduje od příjemce, aby povolil makra, jinak si nebude moci přílohu přečíst. Jakmile dojde k infiltraci počítače oběti, zobrazí se na displeji zpráva s pokyny, jak zaplatit výkupné za odblokování počítače.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat