Konference Digimedia 2018

ESET na konferenci DIGIMEDIA 2018 o hrozbách pro Smart TV

Každý pátý televizor v Česku je připojen k internetu. Jejich počet bude v souvislosti s druhou televizní digitalizací stoupat a s ním i riziko napadení Smart TV malwarem.
Total
0
Sdílení

Druhá televizní digitalizace v Česku, která spočívá v přechodu na nový vysílací standard DVB-T2, bude mít jeden nečekaný dopad na televizní diváky. Nejen že si zhruba 60 procent českých domácností bude muset koupit nový televizor, ale zároveň řada z nich se poprvé setká s chytrou televizí připojenou k internetu. Smart TV jim znásobí programovou nabídku, rozšíří možnosti o využívání televizních archivů, ale zároveň přináší nová rizika v podobě speciálního malwaru zaměřeného na chytrá zařízení.

Právě o internetových hrozbách pro chytré televizory informoval ESET na konferenci DIGIMEDIA 2018, která proběhla minulou středu 6. června v Kongresovém sálu České televize v Praze na Kavčích horách. Bylo to vůbec poprvé za třináctiletou historii této konference, která se zaměřuje na televizní a rozhlasovou digitalizaci, co je jí aktivně zúčastnila některá antivirová společnost. Technický ředitel české pobočky společnosti ESET Miroslav Dvořák popsal moderní televizor jako počítač s velkým monitorem, který je třeba podobně jako klasické PC chránit před internetovými hrozbami.

„Z dnešního pohledu byla televize před 15 či více lety jednoúčelové zařízení sloužící pro zpracování a reprodukci přijímaného signálu. Současné chytré televize to samozřejmě umí také, ale jinak jde o zcela jiné zařízení,“ přiblížil Miroslav Dvořák. „Lze na něj bez nadsázky pohlížet jako na poměrně výkonný all-in-one počítač, který má jako své periferie připojeny TV tuner, obrazovku, dálkový ovladač a v neposlední řadě síťovou kartu.“

Miroslav Dvořák na konferenci Digimedia 2018

ESET již zaznamenal první útoky na chytré televizory

„Viděli jsme případ útoku ransomware, který zamknul televizi a požadoval výkupné, nebo případ aplikace, která stáhla do televizoru program na skrytou těžbu kryptoměn na pozadí. Divák to nezaznamenal, ale ten program výrazně zatěžoval jeho televizor, takže pořádně „topil“ a to dokonce i v době, kdy byl vypnutý, takže útočníci takovou televizi nenávratně poškodili,“ popsal Miroslav Dvořák.

ESET proto letos přišel s bezpečnostním řešením pro chytré televizory s operačním systémem Android TV. Jeho aplikaci ESET Smart TV Security je možné zdarma stáhnout v obchodě Google Play, za příplatek jsou k dispozici ještě prémiové funkce. Na operačním systému Android TV fungují chytré televizory značek Sony, Philips, Thomson a dalších. Jde o jeden ze tří nejčastěji používaných operačních systémů u chytrých televizorů. ESET je první antivirovou společností, které přinesla reálnou bezpečnostní aplikaci pro chytré televizory.

Pokud vás toto téma zaujalo, mohl by vás také zajímat článek o tom, jak chytrou televizi zabezpečit.

Mohlo by vás zajímat

Google Chrome už nebude upozorňovat na zabezpečené weby, zelený zámeček z prohlížeče zmizí

Před třemi lety začal Google upřednostňovat ve vyhledávání zabezpečené webové stránky pomocí šifrovaného připojení HTTPS. Dnes už je HTTPS standardem, na který není třeba upozorňovat. Od října začne Google Chrome naopak poukazovat na stránky, které šifrované připojení nepoužívají.
Přečíst článek