Konference Digimedia 2018

ESET na konferenci DIGIMEDIA 2018 o hrozbách pro Smart TV

Každý pátý televizor v Česku je připojen k internetu. Jejich počet bude v souvislosti s druhou televizní digitalizací stoupat a s ním i riziko napadení Smart TV malwarem.
Jan Kubeš
Total
0
Sdílení

Druhá televizní digitalizace v Česku, která spočívá v přechodu na nový vysílací standard DVB-T2, bude mít jeden nečekaný dopad na televizní diváky. Nejen že si zhruba 60 procent českých domácností bude muset koupit nový televizor, ale zároveň řada z nich se poprvé setká s chytrou televizí připojenou k internetu. Smart TV jim znásobí programovou nabídku, rozšíří možnosti o využívání televizních archivů, ale zároveň přináší nová rizika v podobě speciálního malwaru zaměřeného na chytrá zařízení.

Právě o internetových hrozbách pro chytré televizory informoval ESET na konferenci DIGIMEDIA 2018, která proběhla minulou středu 6. června v Kongresovém sálu České televize v Praze na Kavčích horách. Bylo to vůbec poprvé za třináctiletou historii této konference, která se zaměřuje na televizní a rozhlasovou digitalizaci, co je jí aktivně zúčastnila některá antivirová společnost. Technický ředitel české pobočky společnosti ESET Miroslav Dvořák popsal moderní televizor jako počítač s velkým monitorem, který je třeba podobně jako klasické PC chránit před internetovými hrozbami.

„Z dnešního pohledu byla televize před 15 či více lety jednoúčelové zařízení sloužící pro zpracování a reprodukci přijímaného signálu. Současné chytré televize to samozřejmě umí také, ale jinak jde o zcela jiné zařízení,“ přiblížil Miroslav Dvořák. „Lze na něj bez nadsázky pohlížet jako na poměrně výkonný all-in-one počítač, který má jako své periferie připojeny TV tuner, obrazovku, dálkový ovladač a v neposlední řadě síťovou kartu.“

Miroslav Dvořák na konferenci Digimedia 2018

ESET již zaznamenal první útoky na chytré televizory

„Viděli jsme případ útoku ransomware, který zamknul televizi a požadoval výkupné, nebo případ aplikace, která stáhla do televizoru program na skrytou těžbu kryptoměn na pozadí. Divák to nezaznamenal, ale ten program výrazně zatěžoval jeho televizor, takže pořádně „topil“ a to dokonce i v době, kdy byl vypnutý, takže útočníci takovou televizi nenávratně poškodili,“ popsal Miroslav Dvořák.

ESET proto letos přišel s bezpečnostním řešením pro chytré televizory s operačním systémem Android TV. Jeho aplikaci ESET Smart TV Security je možné zdarma stáhnout v obchodě Google Play, za příplatek jsou k dispozici ještě prémiové funkce. Na operačním systému Android TV fungují chytré televizory značek Sony, Philips, Thomson a dalších. Jde o jeden ze tří nejčastěji používaných operačních systémů u chytrých televizorů. ESET je první antivirovou společností, které přinesla reálnou bezpečnostní aplikaci pro chytré televizory.

Pokud vás toto téma zaujalo, mohl by vás také zajímat článek o tom, jak chytrou televizi zabezpečit.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat
Češi slaví Vánoce tradičně, drží ale digitální půst

Moderní Vánoce: V Česku jsme tradiční, sociální sítě během Štědrého dne využíváme méně

K večeři kapr a bramborový salát jedině s vajíčkem a hráškem. Dárky nosí Ježíšek nejčastěji pod živý stromeček se špičkou. Používání technologií se během vánočních svátků snažíme omezovat. Uváděli to Češi všech věkových kategorií v nejnovějším průzkumu společnosti ESET.
Přečíst článek