Google Tango: svět jak ho nemůžete vidět

Mezi méně známe počiny společnosti Google patří projekt nazvaný Google Tango. Zatímco spousta IT firem pracuje na implementaci virtuální reality, projekt Tango se týká tzv. rozšířené reality. To znamená, že do reálného prostoru jsou vkládány objekty, které by se v ideálním případě měly zobrazovat jako skutečné.
Jan Kubeš
Total
0
Sdílení

Uplatnění tato technologii mimo jiné najde například ve vzdělávání. Představte si, že přijdete například do muzea a namíříte kameru ve svém telefonu na kostru dinosaura. V telefonu vybaveném technologií Tango, uvidíte živého dinosaura v podobě, jakou měl. Využití najde technologie například také při výběru vybavení bytu. Namíříte telefon na místo v pokoji, kam chcete umístit novou skříň a na displeji okamžitě uvidíte, jak bude pokoj vypadat se skříní a kolik místa novým kusem nábytku zaberete.

Projekt Tango byl představen v roce 2014 a práce na něm trvají od té doby. Vývoj dostal na starost tým, který vede Johny Lee. Pokud je vám jméno povědomé, pak to není náhodou. Kromě toho, že Lee je nejčastějším příjmením na světě, pracoval Johny Lee na vývoji pohybového senzoru Kinect pro společnost Microsoft. V roce 2011 však Leeho přetáhla společnost Google.

Technologie Tango vyžaduje od chytrých telefonů kameru, která snímá hloubku, další kameru, která snímá pohyb, akcelerometr, měřič světla, barometr, kompas, GPS a gyroskop. V praxi to tedy znamená, že chytrý telefon bude muset být vybaven 4 kamerami (2 pro Tango, jedna přední kamera pro videohovory a jedna bežná zadní kamera). První telefon podporující technologii Tango vyrobila společnost Lenovo a je jím Lenovo Phab 2 Pro. V návaznosti na to již Google vytvořil ve svém ochodu Play speciální sekci pro aplikace, které budou Tango využívat.

Potenciální riziko by z pohledu IT bezpečnosti mohlo spočívat v podvržení aplikací, které bude Tango využívat. „Google aplikace v obchodě důsledně kontroluje, přesto se občas stává, že se útočníkům podaří podvržené aplikace do obchodu nahrát. Podobně by tomu mohlo být i v případě aplikací pro Tango,“ uvedl Pavel Matějíček, manažer technické podpory společnosti ESET. „Jednou z možností, jak ověřit kvalitu aplikace, jsou uživatelské komentáře a hodnocení,“ dodává. O tom, jak poznat škodlivou aplikaci jsme psali v tomto článku.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat