Hackeři prolomili účet J. Stěpanovové, která odhalila doping ruských atletů

Do velkých problémů se dostala ruská běžkyně Julije Stěpanovová, jejíž svědectví o dopingu ruských sportovců vedlo k zákazu startu atletů z Ruska na probíhajících letní olympiádě v brazilském Riu de Janeiru.
Jan Kubeš
Total
0
Sdílení

Atletka, která musela s manželem uprchnout do Spojených států a žije na utajeném místě, čelí hrozbě prozrazení svého úkrytu. Světová antidopingová agentura (WADA) přiznala, že během uplynulého víkendu se do jejího systému nabourali hackeři. Ti získali přihlašovací údaje k účtu Stěpanovové.

WADA vede ve svém systému všechny aktivní sportovce

WADA vede ve svém systému všechny aktivní sportovce. Ti jí musí prostřednictvím svých účtů hlásit místo svého pobytu kvůli namátkovým antidopingovým testům. Bezpečnost Stěpanovové, která může na rozdíl od dalších ruských atletů soutěžit na olympiádě v Riu pod vlajkou mezinárodního olympijského hnutí, je tedy výrazně narušena. WADA potvrdila, že účet Stěpanovové byl použit neoprávněnou osobou. Ačkoli antidopingová agentura tvrdí, že účet byl ihned po zjištění, že byl zneužit, zablokován. Útočníci mezitím mohli zjistit místo pobytu sportovkyně.

Sportovci musí pravidelně agentuře WADA hlásit místo svého pobytu. Pokud jej změní, musí to uvést ve svém účtu u této agentury. Hackeři k proniknutí do účtu použili s největší pravděpodobností jednoduchý phishingový útok. WADA potvrdila, že někteří sportovci obdrželi nelegitimní e-maily. Ty vypadaly, jako by pocházely od této agentury, a žádaly sportovce, aby klikli na zaslaný odkaz a vyplnili své přihlašovací údaje. „WADA záležitost obratem prošetřila a okamžitě zaslala e-mail všem uživatelům systému s upozorněním na tyto škodlivé zprávy a žádostí, aby takové e-maily a odkazy v nich neotevírali,“ uvedla agentura v oficiálním tiskovém prohlášení.

„Phishingové kampaně patří k nejjednodušším způsobům, jak se útočníci mohou dostat k citlivým datům uživatelů: ať už jde o přihlašovací údaje k profilům na sociálních sítích, e-mailovým schránkám nebo dokonce k internetovému bankovnictví,“ komentuje případ bezpečnostní expert společnosti ESET Petr Šnajdr. „Platí proto jednoduché pravidlo, že pokud vás někdo známý žádá o vyplnění přihlašovacích údajů, nebo dokonce ke kliknutí na neznámý web, raději si u tohoto člověka ověřte, zda vám psal opravdu on a ne někdo, kdo se za něj vydává.“

Julija Stěpanovová čelila po propuknutí dopingové aféry ruských atletů vyhrožování a společně s manželem raději opustila Rusko. Obávala se o svoji bezpečnost. Manželé se nejprve uchýlili do západní Evropy a poté do Spojených států. Tam atletka nadále pod vedením svého muže trénovala a připravovala se na letní olympiádu v Riu. Oba se však nadále obávali pomsty ze strany příznivců současné ruské vlády a prezidenta Vladimira Putina.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat