I na dovolené si ohlídejte bezpečnost plateb, poradíme jak

Útočníci často zneužívají nepozornosti během dovolených. Než odjedete, zkontrolujte si, že jsou na vás krátcí.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Pobočky bank ztrácí na popularitě. Podle dat získaných z průzkumu si 40 % populace vystačí s internetovým bankovnictvím a to na všechny běžné operace, tj.tuzemské bankovní převody nebo menší půjčky. Bezpečně lze platit jen ze zabezpečených počítačů a telefonů. Počet těch chráněných ale poprvé od roku 2016 klesl. Dle telemetrických dat přitom rizik spojených s placením online přibývá. V květnu mírně vzrostl počet výskytu bankovního malwaru. Pravidelně se také objevují aplikace, které se snaží různým způsobem z uživatelů vylákat citlivé údaje, jako jsou detaily k platební kartě.

Na dovolené bez antiviru ani ránu

Každý rok sledujeme, jak lidé využívají bezpečnostní řešení. V letošním průzkumu poprvé klesl počet lidí, kteří používají antivir ve svém notebooku či smartphonu o 2 procentní body. Ačkoli se může zdát pokles jako nepatrný, může představovat velmi nebezpečný trend, obzvláště během zaslouženého odpočinku na dovolené, kdy se o technologie moc starat zkrátka nechceme.

Na druhou stranu ale roste popularita datových tarifů od operátora namísto připojení se přes veřejné Wi-Fi. Datové připojení je obecně jedna z nejbezpečnějších cest pro provádění citlivých operací, jako jsou platby nebo další typy komunikace.

Jak připravit na léto elektronická zařízení

Ještě, než zabalíte a vyrazíte na letiště, zkontrolujte si zařízení. Pokud plánujete platit pomocí telefonu, určitě stáhnete oficiální aplikaci vaší banky z obchodu Google Play.

Pokud by bylo vaše zařízení infikované, nemusí aplikace stačit. Ještě doma si proto stáhněte nějaký spolehlivý bezpečnostní software a také prověřte, zda je zařízení (respektive všechny aplikace a operační systém v něm) aktuální. Obvykle stačí najít v Nastavení položku Aktualizace, kde snadno ověříte, kdy si zařízení stáhlo tu poslední. Aktualizace jsou, bohužel, obzvláště v telefonech podle našich zkušeností podceňované.

Telefon aktualizujte. Moderní smartphone je v podstatě malý počítač s obrovským množstvím osobních dat.

Pokud platíte přes internetové bankovnictví nebo kartou online, prověřte si stránku, na které zadáváte jakékoli údaje. Bezpečná stránka musí využívat šifrované spojení https. To poznáte podle ikony zámečku v adresním řádku. Pokud zámeček chybí, může se jednat o podvodnou stránku. Kliknutím na ikonu zámku zjistíte snadno detaily o stránce. Bankovní instituce často využívají bezpečnostní certifikáty od renomovaných bezpečnostních společností nebo své vlastní certifikáty.

Do internetového bankovnictví nikdy nepřistupujte proklikem z e-mailu, chatu nebo vyhledávače. Raději zadejte URL adresu své banky do adresního řádku prohlížeče.

Některé antivirové programy umožňují pro internetové bankovnictví používat speciální prohlížeč, který využívá další vrstvu zabezpečení. Použitím se riziko bezpečnostního incidentu minimalizuje.

Pro zabezpečení plateb vznikla nedávno také nová směrnice Evropské unie PSD2. Od loňského září tak banky musejí platby silněji ověřit. Například v prvním kroku zadáváte číslo karty a CVV kód a v druhém ještě potvrzujete platbu v aplikaci banky. Banky také nabízejí jednoduché ověřování plateb otiskem prstu.

Bezpečnou cestou jsou také virtuální platební karty (nejznámější je patrně Revolut). Na takové kartě máte jen omezené prostředky, a není propojená s účtem, kam vám chodí výplata. Další možností je využít služby Google Pay nebo Apple Pay. Obě služby české banky podporují. S platební aplikací v tomto případě propojíte svou platební kartu. Klíčová pro bezpečnost platby takovouto aplikací je bezpečnost samotného zařízení, např. to, aby nebylo možné zařízení odemknout útočníkem. Přečtěte si, jak nastavit bezpečný zámek na telefonu.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat
jak na bezpečné prohlížení internetu a vyhledávání v internetovém prohlížeči?

Kyberbezpečnostní minimum: Jak správně a bezpečně procházet internet?

Kyberbezpečnost každého z nás začíná u našeho chování online – jak nakládáme s příchozí komunikací, jaké navštěvujeme stránky a jak dokážeme držet krok s novinkami ve světě technologií. V dnešním článku se podíváme na základy kybernetické bezpečnosti, které potřebujeme znát již při prvním otevření internetového prohlížeče.
Přečíst článek