Jak bezpečně nakupovat online během letních výprodejů?

Letní výprodeje lákají k výhodným nákupům, lidé mohou zboží objednat a zaplatit pohodlně z domova. Online nákupy však nejsou bez rizika. Na co byste si měli dávat pozor a jak se ujistit, že jsou vaše citlivé informace v bezpečí?
Jan Kubeš
Total
0
Sdílení

Nákup přes internet vám mohou zkazit phishingové útoky, nezabezpečené Wi-Fi sítě, sociální inženýrství či jiné hrozby. Je dobré vědět, jaká rizika vám mohou hrozit. Mějte na paměti následující rady a užijte si bezpečné online nákupy nejen během letních slev a výprodejů.

Dejte si pozor na neznámé prodejce

Předtím než se rozhodnete vyplňovat informace o platbě a dodání si položte otázku: „Mohu tomuto obchodu věřit?“ Na internetu se můžete setkat s mnoha nebezpečnými webovými stránkami, než do formuláře doplníte informace o platební kartě, musíte si být jistí, že jim můžete věřit.

Někdy webová stránka vypadá v pořádku, ale může se jednat o nekalé prodejce, kteří mohou přijímat platby, ale zakoupené zboží vám nikdy neodešlou, nebo ho odešlou poškozené.

Některé webové stránky mohou uchovávat vaše přihlašovací údaje a hesla nešifrované. V případě, že by se kybernetičtí zločinci dostali k databázi, získali by tak přístup ke všem zákaznickým datům.

Před nákupem si vždy projděte webové stránky prodejce, zkontrolujte podmínky ochrany soukromí a obchodní podmínky. Pokud máte jakékoliv podezření, že by stránka mohla být nebezpečná, raději ji opusťte a zboží si vyberte jinde.

Buďte připraveni na phishingové stránky

Kybernetičtí zločinci se mohou snažit vás obelstít pomocí phishingových e-mailů a odkazů. Toto může být velké riziko obzvlášť v době letních výprodejů. Pozor si dávejte na podezřelé e-maily a příspěvky na sociálních sítích, které lákají na zvýhodněné ceny. Pravděpodobně jste zaznamenali kampaň slibující slevy na brýle Ray-ban.

Abyste se podobným e-mailům a příspěvkům na sociálních sítích vyhnuli, řádně si projděte obsah sdělení. Podvodné kampaně jsou často zahraničního původu a do češtiny jsou překládány pomocí automatických překladačů, jednou z indícií mohou být časté gramatické chyby. Pokud byste měli jakékoli podezření, na odkaz neklikejte.

Používejte bezpečné platební metody

Při online nákupech buďte vždy obezřetní, především při zadávání platby. Nakupujte jen u prověřených obchodníků, kteří využívají zabezpečené a ověřené platební platformy.

Jestliže chcete mít jistotu, že budou vaše citlivé údaje při platbě skutečně v bezpečí, můžete využít bezpečnostní software. Například společnost ESET nabízí modul ochrany bankovnictví a online plateb, který je součástí komplexní internetové ochrany. Tento modul aktivuje šifrované okno prohlížeče, čímž je zajištěno, že jiná aplikace nemůže zjišťovat seznam navštívených stránek ani odečítat znaky zadávané na klávesnici (uživatelská jména, čísla bankovních účtů, kreditních karet atd.)

Zkontrolujte HTTPS

Nakupovat byste měli jen na webových stránkách, které jsou šifrované. Poznáte to snadno, URL adresa začíná znaky HTTPS a vedle ní uvidíte symbol zámku. Tím budete mít záruku, že připojení je jen mezi vámi a prodávající společností a není možné jej zachytit třetí stranou.

Pozor na sociální sítě

Na Facebooku nebo jiných sociálních sítích se můžete setkat s již zmíněnými příspěvky se škodlivými odkazy. Před kliknutím na ně si vždy zkontrolujte, kdo příspěvek publikoval a kam odkazuje.

článek -podvodný e-shop

Kromě příspěvků na vás může nebezpečí číhat i v soukromých zprávách. Nikdy nikomu neposílejte údaje o platební kartě ve zprávě, obzvlášť pokud je po vás žádá někdo, koho neznáte.

Na chytrých telefonech buďte chytří

Jestliže nakupujete na chytrém telefonu nebo tabletu, buďte obezřetní, ani zde nejste imunní proti kybernetickým útokům. Z nedávného průzkumu společností ESET a Seznam.cz vyplývá, že mobilní telefony před nebezpečným malware chrání jen 53 procent Čechů. U tabletů je to jen o něco více (60 procent). Toho jsou si samozřejmě vědomi i kybernetičtí zločinci, důkazem je zvýšený výskyt mobilních hrozeb včetně ransomware.

Nakupujte jen na důvěryhodných sítích

Pro bezpečné nákupy nestačí myslet jen na to, jak nakupujete, ale také kde. Doma, v práci nebo na veřejné Wi-Fi síti v kavárně? O tom, co můžete udělat pro větší bezpečnost, se dočtete zde.

Ve zkratce – není vhodné zadávat jakékoliv platební údaje nebo informace o platební kartě na veřejné Wi-Fi síti, která není zabezpečena.

Používejte silná hesla nebo správce hesel

Používejte silná hesla, ideálně zvolte ke každé službě unikátní heslo. Ve videu níže najdete několik tipů, jak vytvořit bezpečné heslo.

Jestliže si jednotlivá hesla nechcete pamatovat, můžete využít správce hesel. Existuje mnoho programů, které vám pomohou vytvořit a zapamatovat více hesel. Internetová ochrana ESET Smart Security obsahuje správce hesel.

Dodržujte základní bezpečnostní zásady

Může to znít jako často opakovaná fráze, ale předtím než se rozhodnete nakupovat online, byste vždy měli zkontrolovat, že je vaše zařízení zabezpečené.

Zkontrolujte, zda máte nainstalované prověřené bezpečnostní řešení, aktualizovaný operační systém a zámek obrazovky. Zvážit byste měli také správce hesel, dvoufaktorové ověřování nebo VPN pro bezpečné připojení.

Používejte jen jeden počítač

Čím více počítačů a mobilních zařízení pro bankovní transakce používáte, tím většímu riziku se vystavujete. Pokud je to možné, k platbám a nákupům používejte jen jedno nebo dvě zařízení.

Zdroj: welivesecurity.com

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat