Mnoho rodičů se snaží technologiím přes rok vyhnout. Obzvláště malým dětem omezují čas u obrazovek, nepůjčují své telefony nebo jim nedovolují hrát hry. V létě ale přicházejí úskalí jako cesta letadlem, čekání na transfer nebo dlouhé přejezdy. Škodí dětem, když mohou celý let sledovat pohádky? Spolu s @dětskou_psycholožkou Kamilou Ryšánkovou jsme se podívali na to, jak se postavit k technologiím během dovolené.
Otázku, zda technologie dovolit si kladou spíše rodiče malých předškolních dětí. Všude čteme, že technologie malému dítěti škodí a logicky nechceme nic zanedbat. Pravda ale je, že jako u všeho platí: že jsou skvělý sluha a špatný pán. Naopak, pokud je využíváte s mírou a vybíráte si kvalitní obsah, mohou dětem i prospívat.
„V praxi se setkávám s rodiči, kteří se opravdu bojí, aby něco nepokazili. Občas své rodičovské kroky až úzkostně hlídají. V posledních letech je obrovský tlak na rodiče, jejich výchovu a s rozvojem moderních technologií se pochopitelně tyto požadavky přenesly i do oblasti obrazovek. Například když má dítě telefon v čekárně u lékaře, tak může rodič čelit kritice ze strany ostatních, co tam sedí, tak i vlastním představám o tom, jak vypadá rodičovský ideál. To může být velmi zúzkostňující,“ říká Kamila Ryšánková.
Je na místě zdůraznit, že i kdyby celou dovolenou strávilo dítě jen s telefonem v ruce, nevadí to. Pravda, připravilo by se o spoustu skvělých zážitků. Ale důležité je to, jakou rutinu a pravidla máte běžně doma. Dá se to přirovnat k all inclusive stravování na dovolené – nejíte tam obvykle ani trochu zdravě, ale figuru vám to nijak zásadně nezkazí.
„Vždy jde hlavně o to, aby čas u technologií byl kompenzovaný jinými činnostmi – pohyb, hra nebo pobyt na čerstvém vzduchu. Může se stát, že nadměrné používání technologií bude mít vliv u dětí na pozornost nebo spánek. U dětí, které nejsou na telefon zvyklé, tak jej následně mohou častěji vyžadovat a být snadněji podrážděnější,“ uklidňuje Kamila Ryšánková obavy.
U moře mohou mít nervy na pochodu i děti
Dovolená může být pro děti náročná z mnoha důvodů. Mění se výrazně prostředí, denní harmonogram, vše je nové – od počasí, přes jídlo až po oblečení lidí na ulici. Navíc horké počasí a „jet lag“ a tedy jeho fyzické dopady mohou být poslední kapkou. Děti mohou být podrážděnější a citlivější.
„Změna režimu a vliv na dětský mozek je vždy individuální, záleží tak na konkrétním dítěti. Řada dětí si cestování a výlety užívá, jejich chování se příliš nemění. Avšak jistá část dětí na tyto změny reaguje velmi citlivě. Změna režimu u těchto dětí zpravidla ovlivňuje spánek, jídelní návyky nebo množství fyzické aktivity, což se promítá do celého dne, kdy je dítě unavenější a více náladové,“ přibližuje Kamila Ryšánková. „Tyto změny a reakci na ně jde mírnit tím, že rodič zná své dítě. Pokud tedy rodiče čeká dlouhá cesta a vědí, že je dítě hodně aktivní, nespoutané a nečinně sedět je pro něj náročné, tak je vhodné dělat častější zastávky na místech, kde se dítě může vyběhat. Když je vaše dítě citlivé na změny ve spánkovém režimu, tak se soustřeďte na jeho spánkový režim a nastavte si jej podobně jako doma a postupně ho posunujte.“
Je dobré se na toto připravit a obrnit se trpělivostí. Vhodná pohádka může být balzám na duši pro vás i nervózní dítě. Nepranýřujte se tedy, že polevíte, ale předem si vyberte vhodný obsah, který můžete dětem nabídnout. Ideální jsou pomalejší pohádky, které mají pomalejší střihy, bez akčních animací. Takové totiž děti příliš nerozdráždí. Doporučit lze třeba Doru, Binga, Krtečka, Cocomelon, Hádej, jak moc tě mám rád nebo obecně starší ručně animované večerníčky nebo Disneyovky. Zkusit můžete i příběhy z destinace, kam se chystáte.
Mají vaše děti oblíbené pořady na Voyo, které jim chcete během čekání na letišti pouštět? Pozor na to. Některé internetové televize fungují jen lokálně. Tedy například jen v Česku nebo Evropské unii. Ale z Egypta se prostě už nepodíváte. Pro takové případy je dobré pořídit si před dovolenou VPN.
Jde o službu, která vyváří speciální šifrované spojení a dokáže vás virtuálně přenést do jiné země. Takže i když je počítač v Istanbulu, ve světě jedniček a nul bude působit, že se připojil z Olomouce. VPN se hodí také v případě, že chcete z dovolené hodně sdílet a chcete, aby vaše data byla v bezpečí.
Odložit telefon po příletu bude těžké
Pokud během dovolené změníte pravidla a režim, řekněte to dětem dopředu. Stačí obyčejné „teď jsme na dovolené, tak se můžeme dívat víc na pohádky, ale doma se díváme jen půlhodinky.“ Je totiž možné, že děti telefon či tablet nadchne a budou ho doma chtít používat častěji. Sociální sítě (včetně YouTube a YouTube Kids) a hry jsou navržené tak, aby stimulovaly naše dopaminová centra v mozku. Což nám zjednodušeně přináší pocit uspokojení. Proto může být pro děti velmi těžké telefon odložit a vrátit se do domácích kolejí.
To ale neznamená, že by se u nich během dovolené rozvinula závislost nebo nějaký nezdravý návyk. Jen to zkrátka bylo příjemné a zábavné. Stejně se jim bude stýskat po tom, že si každý den nedáte po cestě z pláže obrovitánský kopeček zmrzliny. Jako rodiče bychom s tím měli počítat, dát si i doma pár dní na aklimatizaci a zbytečně na sebe ani děti naklást přehnané nároky. I nám dospělým se přece vrací těžko.
Pravidla digitální hygieny na dovolené
Dítěti víc času u tabletu či telefonu během dovolené neuškodí. Vybírejte ale vhodný obsah. Ideálně si videa či hry vyzkoušejte dopředu.
Pokud je to možné, dívejte se s malým dítětem společně. Buďte přítomní a povídejte si o tom, co vidí na obrazovce.
I na dovolené trvejte na času bez obrazovek, jak jste zvyklí z domova. Nedoporučujeme využívat obrazovky u jídla a krátce před spaním. To ale neznamená, že nemůžete vaše dítě zabavit telefonem, když čekáte, než číšník donese jídlo.
RODINNÁ DIGI-DOHODA
Nastavte si doma pravidla pro používání technologií, která budou vyhovovat všem.
STÁHNOUT DOHODU„Rodiče by na dovolené neměli zapomínat i na sebe, tedy trochu si odpočinout a dočerpat energii. To však na dovolené s dětmi může být samo o sobě náročné. Zkuste se i přesto na chvíli zastavit a soustředit se na přítomný okamžik – na nové vůně a zvuky kolem vás. Jen je chvíli vnímejte a všímejte si jich,“ uzavírá Kamila Ryšánková.
Základem digitální hygieny obecně je zabezpečení zařízení. Obzvláště v rukou dětí, které mohou nedopatřením kliknout na kdeco. Dodržujte zásadu AHA (antivir-hesla-aktualizace) – tedy mějte antivir, dbejte na spolehlivá hesla a aktualizujte. V případě dětských zařízení doporučujeme ještě nainstalovat rodičovskou kontrolu, abyste omezili nevhodný obsah. Snažte se také, aby vaše dítě nevídalo online reklamu (některé dětské aplikace jsou jí plné).
Hodně foťte, ale málo sdílejte. A pokud už něco sdílet chcete, dbejte, aby to viděli jen vaši přátelé na neveřejném profilu. Nikdy nesdílejte fotky obnažených dětí.
Dejte unfollow všem profilům na sociálních sítích a influencerům, kvůli kterým si nepřipadáte dost dobře nebo ve vás vyvolávají jinak špatnou náladu. Nemusíte sledovat vše.
Podpořte děti v tom, aby měly co nejvíce offline zážitků a vybalancoval se tak čas strávený s tabletem či telefonem. Naštěstí to u bazénu s tobogány nebo moře nebývá obvykle problém.
Některým dětem pomáhá vědět, co je čeká. Bavte se tedy i s batolaty o tom, jaké máte plány. Například: „Po snídani si zajdeme na pláž a odpoledne pojedeme na výlet do delfinária. Mají tam taky tučňáky. Ty znáš z pohádky v televizi.“ Možná se vám nedostane žádné významné odpovědi, ale děti tyto informace vnímají.
Digitální technologie mohou být i během prázdnin skvělý pomocník, jak zvládnout náročné a stresující situace. Důležité je, abyste byli dětem průvodcem a vybrali jim vhodný obsah. Samotné používání dětem nemusí nijak škodit, pokud k němu přistoupíte správně. Přejeme vám krásné léto plné skvělých nejen digitálních zážitků.
👉 „Ale já nic nezažiju!“ Jak bojovat proti syndromu mizerného léta
👉 Rodičovský manuál: naučte děti sdílet zážitky z prázdnin
👉 Digitální hygiena o prázdninách: jak zažít to pravé letní dobrodružství
Článek je součástí projektu Safer Kids Online
Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.