Jak odhalit kyberšikanu?

Na léto se těšíme všichni, studenti však ještě o něco více. Letní prázdniny jsou za rohem, někteří školou povinní však mají i méně příjemný důvod, proč se těšit na volno. Prázdniny jim umožní zbavit se na čas šikany a to jak v reálném světě, tak na internetu prostřednictvím sociálních sítí. Dokážeme však vůbec odhalit, kdy se někdo v našem okolí stává obětí takového chování? Sestavili jsme seznam ukazatelů, které mohou pomoci kyberšikanu odhalit.
Jan Kubeš
Total
0
Sdílení

Laxní odpovědi a výkyvy nálad

Časté změny nálad nemusí nutně znamenat, že se dítě či student stal terčem zlomyslných vrstevníků. Nicméně pokud je toto chování doprovázeno nervozitou a nervózními reakcemi na běžné otázky, zejména poté, co dítě strávilo čas na internetu, je třeba si položit otázku, zda nemá nějaké problémy. Neměli bychom se spokojit s odpověďmi typu „je mi dobře“ a „jsem v pohodě“, protože ty nemusí pokaždé znamenat, že je dítě doopravdy v pořádku. Někdy musíte jít hlouběji a zjistit, jakým způsobem dítě dokáže vstřebat nabytou zkušenost z internetu. Dejte si pozor na pohotové reakce – bývají dalším společným jmenovatelem u mnoha druhů kyberšikany.

Zrušení účtu na sociální síti

V době, kdy mladí lidé tráví mnoho času na internetu a jsou aktivní na sociálních sítích, může být zrušení účtu signálem, že se v jejich životě děje něco vážného.

Odstup od přátel i rodiny v reálném světě

Je naprosto přirozené, že se teenegaři snaží být co nejvíce nezávislí na svých rodičích, a věnují více času budování sítě vlastních přátel. Pokud se však od těchto přátel začnou distancovat, ukrývat se před okolním světem ve svém pokoji a vyhýbat se sociálním médiím a zařízením, z nichž přistupují na internet, je něco špatně.

Dramatické fyziologické změny

Pozorujete u vašeho dítěte náhlý úbytek váhy nebo ztrátu chuti k jídlu? Nemůže v noci spát a ráno vypadá vystresovaně? Opět platí, že by to mohl být znak mnoha různých problémů, ale v kombinaci s některými výše zmíněnými body existuje reálná možnost, že jde o důsledek šikany, ať již probíhá v reálném světě nebo na internetu.

Předstírání nemoci, aby dítě nemuselo do školy

Téměř každé dítě čas od času používá tyto výmluvy, aby nemuselo do školy. Ať už jde o očekávané zkoušení, na které není dostatečně připraveno, nebo prostě jen těžký den ve škole, děti se těmto situacím snaží vyhnout, protože jim způsobují úzkost. Pokud ale vaše dítě předstírá nevolnost příliš často, mohl by za tím být vážnější problém, jako například strach z nevyhnutelného setkání se svým trýznitelem.

1 komentář

Komentáře nejsou povoleny.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat