Laptop

Pár tipů, jak zabezpečit svůj nový počítač nebo mobil

Jak si užít vánočního dárku bez obav, že o něj v dohledné době přijdete nebo vám ho někdo zablokuje?
Jan Kubeš
Total
0
Sdílení

Našli jste pod vánočním stromečkem nový počítač, notebook nebo mobil? Gratulujeme! Ještě než na něm začnete naplno pracovat a svěřovat mu svá osobní data, přesvědčte se, zda Ježíšek nezapomněl na jeho řádné zabezpečení. Právě u nových počítačů, notebooků a mobilů se na bezpečnostní software často zapomíná. Někteří uživatelé pak spoléhají na bezpečnostní nástroje integrované do operačního systému zařízení, které však nenabízí komplexní ochranu před online hrozbami, ale pouze jakýsi základní „deštník“, který bývá notně děravý. Spoléhat se na takovou ochranu znamená říkat si o problém.

Počítač a notebook

Vyberte si správné a silné přihlašovací heslo. Kvalitní heslo by mělo mít minimálně osm znaků, vhodné je zvolit například frázi, kterou si snadno zapamatujete. Heslo nepoužívejte pro žádné další zařízení nebo službu a pravidelně ho měňte. Pokud to vaše zařízení umožňuje a potřebujete je opravdu silně zabezpečit, zvažte dvoufázové ověření identity. Kromě klasického hesla vám ještě přijde na mobilní telefon unikátní kód, který zadáte společně s přihlašovacím heslem. Kód je pokaždé jiný a nikdo jiný než ten, kdo má váš telefon, se k němu nedostane.

Zjistěte, zda je na zařízení nahrána poslední verze operačního systému. Pokud ne, buď jej přeinstalujte na novou, nebo alespoň aktualizujte tu verzi systému, kterou počítač nebo notebook má. Ověřte si přitom, zda je daná verze operačního systému stále ještě podporovaná. Nejrozšířenější operační systém od Microsoftu už delší dobu nepodporuje svého času velmi populární Windows XP, z něhož se stal vděčný terč kyberzločinců. Zvážit byste také měli šifrování dat, které vám přinese další vrstvu ochrany.

Podívejte se, zda váš počítač nebo notebook má nainstalovaný bezpečnostní software. Pokud ano, prověřte, zda se jedná o poslední verzi a obsahuje aktuální virovou databázi. Pokud zařízení nemá nainstalovaný antivir, neprodleně si ho opatřete. Některé pokročilé bezpečnostní softwary nabízí i takové funkce a nástroje, které umožní zařízení při ztrátě nebo krádeži na dálku lokalizovat pomocí Wi-Fi sítí. Funkci Anti-Theft nabízí například ESET Internet Security. Jak takové vyhledávání notebooku funguje?

Uživatel se při nahrávání bezpečnostního softwaru do svého notebooku přihlásí na web my.eset.com, kde si zřídí vlastní účet. Při ztrátě či odcizení lze notebook označit na my.eset.com jako ztracený, a tím se spustí automatické sledování. Na my.eset.com se zobrazují informace o pozici na mapě, které se získávají přes Wi-Fi sítě v dosahu zařízení. Veškeré další informace o zařízení jsou dostupné na již zmíněném rozhraní. Pomocí zabudované webkamery navíc můžete vzdáleně sledovat aktivitu „uživatele“ na počítači a ukládat snímky obrazovky, které se nahrávají i na portál my.eset.com.

Mobil a tablet

U chytrých mobilních zařízení si můžete nastavit přístup buď prostřednictvím PINu, gestem, nebo biometrickým ověřením – tedy skenem otisku palce, obličeje nebo duhovky. Rozhodně se vyplatí používat některý ze způsobů uzamčení displeje. Telefon nebo tablet, který není chráněn zámkem obrazovky, přímo vybízí ke zneužití! Vzhledem k tomu, že v něm můžete mít nastavenu řadu přihlašovacích údajů k soukromým účtům, bylo by používání takového zařízení velkým hazardem.

Stejně jako u počítače nebo notebooku si ověřte, jakou verzi operačního systému váš telefon nebo tablet používá a zjistěte, zda neexistuje novější. Spusťte automatickou aktualizaci operačního systému a nastavte si, aby vám chodila upozornění na nové verze, případně aby se automaticky operační systém aktualizovat vždy, když budou aktualizace k dispozici.

Při stahování nových aplikací do svého zařízení dbejte na to, aby pocházely z oficiálních obchodů, tedy Google Play u zařízení s Androidem a Apple Store u iPhonů a iPadů. I tak si ale aplikaci nejprve prověřte: pročtěte si recenze, podívejte se na její hodnocení a kolik lidí si ji již stáhlo. Veškeré aplikace ve svém zařízení pravidelně aktualizujte. Nepoužívané aplikace mažte.

Nainstalujte si prověřenou bezpečnostní aplikaci, která vás ochrání před malwarem a dalšími internetovými hrozbami. Věděli jste, že například ESET Mobile Security dokáže identifikoval mobil nebo tablet, který jste ztratili, nebo vám byl odcizen, a vy na něm můžete na dálku zablokovat nebo smazat veškerý obsah? Stačí, když na účtu my.eset.com, který si zřídíte při instalaci bezpečnostní aplikace, nahlásíte ztrátu nebo krádež.

Pokud je telefon odcizený, můžete na něm na dálku aktivovat kameru a nahrát si zloděje nebo člověka, který s ním zrovna manipuluje. Snímky se automaticky odešlou na váš účet my.eset.com. Na telefonu lze také spustit hlasitou sirénu, kterou zloděj nemůže nijak vypnout. Jedinou podmínkou je, aby telefon byl ve chvíli, kdy ho chcete lokalizovat a vzdáleně s ním pracovat, zapnutý.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat