Koupili jste si nebo dostali nový počítač, notebook nebo mobil? Ještě, než na něm začnete pracovat a svěřovat mu svá osobní data, věnujte chvilku jeho správnému nastavení. Právě u nových počítačů, notebooků a mobilů se na bezpečnostní software často zapomíná. Stačí ale dodržet několik základních zásad a vaše data budou v mnohem větším bezpečí.
Proč je spolehlivé zabezpečení tak důležité? Vaše zařízení jsou plná osobních dat, která tvoří vaše digitální JÁ nebo osobních dat vašich blízkých, a často také pracovních údajů, za které zodpovídáte. Tato data hackeři chtějí získat, ohrožuje je nejčastěji spyware, adware, ve firemním prostředí ransomware.
Ochraňte svou digitální identitu
Vaše data mají na dark webu vysokou cenu.
ESET vám je pomáhá chránit.
Jak správně nastavit zabezpečení počítače?
Aby vám nový počítač dělal dlouho radost, pravidelně ho aktualizujte. Aktualizace totiž přidávají nejen funkce do aplikací, ale také opravují bezpečnostní chyby. Tyto drobné chyby v systémech kyberzločinci cíleně vyhledávají a zneužívají, aby se dostali do počítačů a k datům.
Ideální je povolit automatické aktualizace, tuto možnost naleznete v nastavení. Pokud vám na počítači vyskočí výzvy k aktualizaci nebo restartu počítače, jednoznačně požadované změny proveďte.
Ověřte si, že počítač využívá poslední verzi operačního systému. Případně nainstalujte potřebné aktualizace. Toto pravidlo je důležité hlavně u starších a bazarových počítačů. Společnost Microsoft po 10 letech jednotlivé verze svého operačního systému Windows přestává podporovat. To znamená, že už nevydává bezpečnostní aktualizace a počítač s takovým operačním systémem je ohroženější malwarem. Například Windows 10 končí podpora 14. října roku 2025.
Na nové zařízení také bezprostředně nainstalujte bezpečnostní program (antivir). Ten dokáže nejen zastavit škodlivý kód, ale upozorní vás například na pokusy o phishing nebo podvodné e-shopy.
Určitě budete potřebovat nainstalovat spoustu programů. Ty vždy stahujte jen z oficiálních obchodů a zdrojů. Programy z úložišť, fór nebo torrentů totiž často obsahující malware, nejčasteji adware, který zobrazuje reklamy. Typicky si z těchto zdrojů stahujeme hlavně hry. Přečtěte si, proč to hrát raději na jistotu.
Jak si zabezpečit mobilní telefon nebo tablet?
Zabezpečení chytrých telefonů obvykle řešíme méně pečlivě. To je ale chyba, telefon máme plný citlivých dat, přistupujeme z něj do bankovního účtu, platíme a nakupujeme z něj.
Stejně jako u počítače si ověřte, jakou verzi operačního systému váš telefon nebo tablet má. Během prvního spuštění si telefon často vyžádá aktualizace systému na nejnovější verzi. V telefonu povolte automatické aktualizace. Tuto možnost najdete v nastavení telefonu.
Do telefonu si jako první nainstalujte antivirový program, který vás ochrání před malwarem, phishingem a dalšími internetovými hrozbami.
Všechny aplikace do svého zařízení stahujte jen z oficiálních obchodů, tedy Google Play u zařízení s Androidem a App Store pro iPhone a iPad. I tak si ale aplikaci nejprve prověřte: pročtěte si recenze, podívejte se na její hodnocení a kolik lidí si ji již stáhlo. Nepoužívané aplikace odinstalujte.
V telefonu si nastavte ještě zámek displeje. Díky němu nebude případný zloděj moci data zneužít.
Odemykat telefon budete pomocí PINu, gesta, hesla nebo biometrickými údaji (sken obličeje či otisk prstu). Doporučili bychom zejména kombinaci biometrie a hesla. Třetina lidí používá raději PINy. Pokud mezi ně patříte, přečtěte si tento manuál, jak si PIN nastavit. Gesta patří mezi méně bezpečné varianty.
V případě mobilních telefonů je důležité dbát také na to, jaká oprávnění aplikacím dáváte. Doporučujeme jich udělovat, co nejméně. Oprávnění totiž umožní aplikaci přistupovat k vašich souborům v telefonu. Jak poznat jaká oprávnění dát? Přečtěte si článek „Potřebuje budík přístup k GPS?“.
Zajímá vás toto téma? Přečtěte si, zda jsou na tom Češi závislí na technologiích.
Jak zabezpečit data v novém zařízení?
Jakmile se postaráte o zařízení jako celek, je čas podívat se na zabezpečení dat v něm. Datům se úmyslně věnujeme zvlášť, protože dnes řada uživatelů běžně svá data synchronizuje napříč zařízeními, což je sice pohodlné, ale zároveň tak data vystavujeme většími riziku.
Základem zabezpečení dat jsou hesla, je proto důležité volit ta spolehlivá. Kvalitní heslo by mělo mít minimálně osm znaků a kombinovat různé typy speciálních znaků, číslice, malá a velká písmena. Vhodné je zvolit heslovou frázi, kterou si snadno zapamatujete. Čím je heslo delší, tím méně sofistikované může být.
Heslo používejte vždy unikátní pro každou službu. To ale dělá jen čtvrtina Čechů. Často kvůli tomu, že tolik přístupových údajů si zkrátka nejde pamatovat. To opravdu nejde a rozhodně nedoporučujeme ukládat si hesla pro automatické přihlašování v prohlížečích. Používejte speciální program – správce hesel, který hesla ukládá v šifrované podobě. Vy si musíte zapamatovat pouze jedno přístupové.
Jak chráníte svá hesla?
Bezpečně hesla uložíte jen ve správci hesel.
Ten je součástí našich řešení.
Přístup k citlivým údajům, cloudovým úložištím a sociálním sítím si chraňte ještě pomocí druhého faktoru. Tento princip znáte dobře z přihlašování do elektronického bankovnictví, kdy přihlášení ještě potvrdíte v aplikaci nebo kódem z SMSky. Tato dodatečná vrstva zabezpečení vás chrání, pokud jakkoli uniknou vaše přihlašovací údaje.
V neposlední řadě doporučujme promyslet si zálohování dat. Telefon můžete ztratit, počítač se může porouchat a přijít o vzpomínky, fotky nebo dokumenty by bylo nepříjemné. Mezi nejjednodušší variantu patří automatické zálohy v cloudu, poskytuje je často vývojář operačního systému. Přečtěte si, jakých 7 chyb se při zálohování vyvarovat. Nejcitlivější data je rozumnější ukládat v zabezpečené podobě, k tomu slouží funkce Folder Guard, kterou najdete v antivirových programech ESET.
Chraňte důležité soubory s ESET Folder Guard!
Zálohujte svá data jednoduše do zabezpečené složky, ochráníte je před malwarem i hackery.
VYZKOUŠET ZDARMA