Jak používat TikTok bezpečně?

Internetem hýbou další skandály sítě TikTok. Popíšeme si, o co šlo, a naučíme vás, na co si dát pozor a jak minimalizovat rizika.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Sociální sítí TikTok otřásá další skandál. Přesněji se objevily dva: ohledně ochrany osobních údajů uživatelů a neschopnosti sítě zakročit proti šíření pornografie. Není to poprvé, co má síť takové problémy, její uživatele to ale nijak neodrazuje, spíše naopak.

Rizikové je sdílení osobních informací. Zejména proto, že nevíme, jak přesně společnost ByteDance, která TikTok provozuje, s daty nakládá. Čest expertů varuje  před tím, že je možné, že společnost musí sdílet data s čínským režimem. Další kapitolou je to, jaký obsah uživatelé nahrávají. Po nedávné reportáži Forbesu panují obavy zejména z zneužívání intimních nahrávek mladistvých a dokonce dětí.

Sociální síť TikTok je populární zejména mezi nejmladšími uživateli internetu. Celkově ji využívá více než miliarda uživatelů. Je specifická tím, že nevyžaduje registraci, použít ji může kdokoli pasivně. Aktivní uživatelé (kteří komentují a  sami přidávají obsah) profil mít musí. Oficiálně je síť určená uživatelům nad 13 let, do 16 let mají uživatelé omezené některé funkce (například nemohou sdílet přímý přenos), až od 18 let věku mohou síť využívat naplno a posílat třeba i  virtuální dárky.

VěkDostupné funkce
Do 13 letMohou sledovat videa bez registrace, nemohou ale nahrávat svůj vlastní obsah, komentovat ani lajkovat. Jejich data se tak nijak neshromažďují.
13 - 15 letÚčty uživatelů do 15 let jsou ve výchozím nastavení soukromé. Mohou nahrávat videa a sdílet je, ale dostupná jsou jen pro jejich přátele. Nemohou používat funkci duet nebo živé vysílání. Nemohou posílat ani přijímat přímé zprávy.
16 - 17 letÚčet může být veřejný, mohou živě streamovat a přijímat zprávy. Nemohou ale nakupovat, posílat ani přijímat virtuální dárky.

TikTok a ochrana soukromí

Sociální síť je opakovaně kritizovaná, že nedělá dost pro ochranou dat svých uživatelů. Tento měsíc vydala australská společnost Internet 2.0 na toto téma rozsáhlou analýzu. Aplikace pro chytré telefony například vyžaduje zbytečně mnoho oprávnění (třeba ke kontaktům, GPS, telefonnímu číslu či kalendáři). Tato oprávnění nicméně uživatelé přidělují dobrovolně.

Pro správnou funkci aplikace není většina těchto údajů nezbytná. Fungovat může i bez jejich shromažďování. To nás vede k názoru, že jediným důvodem je sběr dat,” píše se v analýze.

FBI varuje před tím, že data z aplikace by mohlo být možné zneužít pro špionáž. Ostatně před tím, že čínský režim shromažďuje informace o prominentních osobnostech varovala i česká BIS.

Podobné analýzy, které kritizovaly přístup TikToku k ochraně soukromí, se objevily už dříve. TikTok sice sbírá obrovské množství dat, které vlastně nepotřebuje, to samé ale dělá i Facebook nebo Instagram. Nemusíte tedy nutně zahodit svůj chytrý telefon a začít zase používat starý tlačítkový.

Stáhněte si příručku
Jak chránit děti na internetu

Tento průvodce vám a vašim dětem pomůže zorientovat se na internetu tak, aby na něm byli malí uživatelé v bezpečí.

STÁHNOUT PŘÍRUČKU

Ze zábavných videí k virtuálnímu strip klubu

Minulý týden se objevila v médiích zpráva , že zejména mladé dívky využívají TikTok, aby si přilepšily ke kapesnému. Pomocí funkce přímý přenos se mladé ženy a dívky svlékají před kamerou. Dospělí uživatelé je vyzývají, co mají udělat, jaký kousek oblečení odložit a posílají přímo peníze nebo virtuální dárečky, které lze převést na peníze.

Podle reportáže Forbesu si takto lze vydělat dvě stě dolarů týdně (tedy přes čtyři tisíce korun). K podobným aktivitám se uchylují i mladiství pod 15 let. Jak byl zmíněno výše, odměny mohou posílat jen uživatelé nad 18 let.

Sociální síť ve svých podmínkách zakazuje podobný obsah nezletilým nahrávat a snaží se ho korigovat, ale bez úspěchu. Mladiství se často na sítích vydávají za starší a pravidla porušují.

Jak používat TikTok bezpečně?

V první řadě je na místě zdůraznit, že uživatel by měl uvést při registraci svůj pravý věk. Omezení funkcí mají svůj smysl. Jejich cílem je chránit zejména mladistvé před nevhodným chováním jiných uživatelů.

Doporučujeme i dospělým nastavit si účet jako soukromý a pečlivě si vybírat přátele, se kterými chcete svá videa sdílet.

Jakýkoli obsah nahrajete na internet už nejde snadno smazat. Vždy zvažte, zda dané video bude stejně zábavné i za 5 let.

Účet si zakládejte raději s pomocí e-mailu než telefonního čísla nebo prostřednictvím jiné sociální sítě. Použití telefonního čísla je u každé sociální sítě rizikové. Zvažte vytvořit nějakou e-mailovou adresu s přezdívkou, která neobsahuje vaše jméno ani jiné osobní údaje. Nikdy nevyhledávejte a nepřidávejte přátele pomocí propojení účtu s Facebookem a přidání přátel odsud anebo z kontaktů ve vašem telefonu. Je zbytečné dávat sociální síti informace, které mít nemusí.

Při registraci nedávejte síti přístup ke kontaktům (pokud už se stalo, lze to změnit v nastavení vašeho telefonu).

Pečlivě projděte nastavení soukromí ve svém účtu. Omezte maximálně kontakt s cizími lidmi. Není důvod, aby vás mohli cizí lidé označovat,   své příspěvky s vašimi a podobně.

TikTok definuje přítele jako „sledující, kteří se sledují vzájemně“. Zvažte, kdo to má být.

Při nahrávání videí vždy uvažte, co obsahují. Video by nemělo prozrazovat nic příliš osobního – například adresu bydliště nebo jméno vašeho partnera. Rozhodně nedoporučujeme ani sdílet intimní obsah, dnes například personalisté kontrolují i sociální sítě. Svůdný tanec nebo video z večírku možná nebude to, co jim chcete prezentovat. Často sdílíme obsah napříč všemi sociálními sítěmi i na to je dobré myslet. I malé střípky informací mohou pro kybernetické útočníky mít vlekou cenu.

TikTok obsahuje funkci Digitální blahobyt. Ta vás po předem určeném čase upozorní, že je na čase dát si pauzu. Lze ji doporučit všem lidem, kteří prokrastinují u sociálních sítí. Podobnou funkci, pomocí které můžete hlídat svůj čas strávený na sociálních sítích, obsahuje v základu pravděpodobně i váš chytrý telefon.

Funkce Digitální blahobyt pomůže prokastinátorům nestrávit u TikToku příliš času.
Funkce Digitální blahobyt pomůže prokastinátorům nestrávit u TikToku příliš času..

Rodičům puberťáků může vyjít vstříc funkce Rodinné párování. Umožní nastavit určité limity u účtů vašich dětí. Tuto funkci ale využívejte po vzájemné dohodě. Jinak si dítě prostě vytvoří nový účet mimo vaši kontrolu, nebo jinak obejde restrikce.

Funkce Rodinné párování umožní nastavit určité limity u účtů vašich dětí na TikToku.
Funkce Rodinné párování umožní nastavit limity u účtů vašich dětí.

V neposlední řadě je třeba zdůraznit, že zařízení, na kterém používáte TikTok (nebo jakoukoli jinou sociální síť), by samo mělo být dobře zabezpečené a chráněné zámkem obrazovky.

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat