Hacker píše na klávesnici

Je pravda, že antivirové společnosti šíří viry?

Konspirační teorie mohou být různorodé. Jedna říká, že Michael Jackson žije, druhá, že přistání na měsíci je zinscenovaný podvod, jiná zase, že viry jsou dílem antivirových společností. Je to pravda? Mohou skutečně antivirové společnosti být tvůrci virů?
Jan Kubeš
Total
0
Sdílení

Nejprve je dobré si uvědomit rozdíl mezi viry a malware. Možná vás to překvapí, ale většina škodlivého software, který se po internetu šíří, nejsou viry. Často jde o jednoduché programy napsané za účelem hackování účtů online her nebo sociálních sítí.

Oproti tomu pojmem virus jsou v IT bezpečnosti označovány programy, které se dokáží šířit samy bez vědomí uživatele.

Je tedy možné, že antivirové společnosti vyvíjí a šíří viry?

Zastánci této teorie argumentují tím, že antivirové společnosti šíří viry za účelem zvýšení prodeje antivirových produktů. To samozřejmě není pravda, toto tvrzení je zcela absurdní, a to hned z několika důvodů.

  1. Na internetu existuje mnoho druhů škodlivých programů. Antivirové společnosti jsou zahlceny detekcí a analýzou tolika hrozeb, že v žádném případě nepotřebují vytvářet či šířit vlastní viry.
  2. Většina antivirových společností by mezi své zaměstnance nepřijala někoho, kdo by psal nebo šířil viry. Samozřejmě mohou existovat případy, že bývalý zaměstnanec vyvine škodlivý software, to však není v silách dané společnosti ovlivnit.
  3. Pokud by zaměstnanec antivirové společnosti vyvíjel nebo šířil viry, ohrožoval by svého zaměstnavatele. Obzvlášť v dnešní době úniků tajných informací. Jestliže by se taková informace potvrdila, společnost by pravděpodobně musela ukončit svou činnost a majitelé by čelili velkému množství žalob a obvinění. To opravdu není nejlepší obchodní strategie.
  4. Psaní virů vyžaduje menší znalosti, než jejich detekce, to není žádná věda. Antivirové společnosti však investují své zdroje do podrobných analýz vzorků škodlivých kódů, které ještě nejsou popsány v databázích.

Tomuto tématu se v jednom dílu internetového pořadu o IT bezpečnosti věnoval i Pavel s Martinem ze společnosti ESET.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat