Josef Džubák, Hoax.cz

„Někdy je lepší vyrazit od počítače ven do přírody, aby už člověk nezblbnul, ale rozhodně lidem internet ulehčuje život ve všech směrech“, říká Josef Džubák, který se od ZŠ zajímal o počítače a později si pořídil domů i legendárního “Gumáka” – ZX Spectrum.
Lucie Mudráková
Total
0
Sdílení

Po studiích si jako koníček založil stránky o HOAXech a díky podpoře “československých” antivirových firem je začal provozovat a provozuje už přes 15 let.

Přečtěte si celý rozhovor

Pepo, jak přesně ti změnili technologie život?

Taková největší změna pro mě byla, když jsem začal provozovat server hoax.cz, kde se snažím některé informace, které kolovaly na internetu, uvádět na pravou míru.

Při správě serveru hoax.cz narážím hodně často na různé fámy, které kolují po internetu a hodně lidí jim věří, no a hodně často se setkávám s různými podvody, které se snaží napálit obyčejné neznalé uživatele na internetu a třeba jim ukrást peníze z konta, nebo jinak zneužít jejich informace.

Co byl ten první důvod, který tě inspiroval, aby si vedl hoax.cz?

Kdysi jsem pracoval jako správce v jedné firmě, kde vlastně moje ovečky občas rozesílaly poplašné zprávy a nepravdivé emaily, to mě inspirovalo k tomu, abych založil server hoax.cz, který by šíření těchto poplašných zpráv eliminoval. V zahraničí podobné servery existovaly, tenkrát v té době u nás nic nebylo, proto mě napadlo, založit něco takového u nás.

Jakou nejkurióznější zprávu si za poslední období ulovil?

Po internetu koluje hodně fám. Velice zajímavý hoax, který koluje po internetu je vlastně nabídka štěňátek.

Tady ten hoax se začal šířit už před 10 lety i s fotografiemi štěňátek s tím, že pokud si je nikdo nepořídí, tak budou utracena. Bohužel ten hoax i po 10 letech se šíří stále se stejnými fotografiemi a stejným textem.

Další hoax, který v současnosti hodně koluje, jsou různé podvodné nabídky na práci, které se snaží získat bílé koně k vyprání špinavých peněz na internetu. S příchodem sociálních sítí se začalo využívat šíření poplašných zpráv i sociálních sítí, a to co dřív kolovalo ústně, později emailem, dnes koluje tam.

Co bys doporučil, aby lidé nenaletěli? Nějaké tvé doporučení jak HOAX poznat?

Rozhodně pokud lidem přijde zpráva, která je vyzývá, aby ji poslali dál co největšímu počtu lidem, tak už tady by měli zpozornět a zkusit se zamyslet, jestli zpráva vůbec může být reálná. Pokud si nejsou jisti, zda je zpráva pravdivá nebo ne, mohou si to ověřit na serveru hoax.cz. Ve většině případů zjistí, že se jedná o nesmysl, který nemá co přeposílat dál.

Myslíš, že internet je pro lidi užitečný, nebo by se ho měli spíše bát?

Internet je určitě pro lidi hodně užitečný, protože na něm najdou spoustu informací, ale zároveň musí být velice opatrní a ne všemu důvěřovat.

Co osobně na internetu vyhledáváš? Co je ta užitečná věc, kterou na internetu hledáš?

Na internetu nejčastěji vyhledávám věci, které potřebuji ke své práci no a případně i k zábavě. Hodně často využívám různé mapy při plánování tras a výletů s rodinou.

Při cestování mi rozhodně pomáhají technologie, využívám navigaci, mapy a informace o místních památkách a o zajímavých místech v přírodě.

Není těch technologií někdy trochu moc?

To nevím, co ti na to mám říct, jestli jich je dost. Tak technologie zasahuje do našeho života téměř ve všech oblastech.

Někdy je toho trochu moc a člověk raději vyrazí někam na výlet.

Je dobré si na internetu najít informace, kam se dá na výlet vyrazit, najít informace o zajímavých místech, jako třeba tady tento pivovar, kde si můžeme dát dobré pivo. Někdy je lepší kolikrát vyrazit ven od toho počítače, aby už člověk nezblbnul.

Dá se říci, že díky internetu si se stal v této oblasti českým fenoménem? Známějším, než kdyby internet nebyl?

Server hoax.cz vlastně vyplňuje takovou díru na českém internetu, podobnému tématu se věnuje spousta zahraničních serverů, u nás toto téma nikde nebylo, proto jsem začal spravovat vlastní server. Co bych dělat bez toho? Možná by bylo více času na výlety. (smích)

Co řešíš nejčastěji s provozem internetu v souvislosti s uživateli? Je něco, co by si vypíchl?

Hodně lidí podceňuje bezpečnost na internetu, neuvědomí si, co jednou vypustí do světa, už nelze dál zastavit.

Takže hodně dotazů mám ohledně bezpečnosti internetu, pokud se jedná o nové uživatele, snažím se jím vysvětlit jak s internetem zacházet, jak k němu přistupovat, jak získávat informace a jak být opatrný vůči nástrahám.

Co nejčastěji na internetu hledáš?

Nejčastěji na internetu hledám věci a informace, které potřebuji ke své práci a ve volném čase využívám mapy, využívám informace o různých místech a tam pak vyrážím na výlet.

Dáš na recenze na internetu?

Tam už člověk musí být obezřetný. Recenze na internetu jsou určitě užitečné, ale je potřeba je užívat s rozumem a s rozvahou, protože některé bývají podvržené a některé bývají pravdivé.

Díky provozování hoax.cz nepřipadáš si už někdy paranoidní?

Musím přiznat, že díky informacím na internetu přistupuji obezřetněji než běžní uživatelé, za těch 15 let, co provozuji server hoax.cz už začínám být více obezřetný a k informacím bývám více skeptičtější. Člověk už hodně věcí více prověřuje.

Dá se říct obecně, že si člověk na internetu musí informace prověřit než jim věřit?

(smích) to je zajímavá otázka..publikovat na internetu může dneska každý, kdo má počítač, kdo se připojí k internetu může na svém blogu publikovat různé informace, své názory. Záleží na tom, jaké ty názory má, nemusí vždy odpovídat realitě. Každý má svůj názor a svůj pohled na svět.

Díky moc za rozhovor.

[ESET]
Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat