Do digitálních měn jako by se zbláznil celý svět. Všude na internetu můžete najít informace o bitcoinu, moneru, etheru nebo dogecoinu. Jejich prudce rostoucí hodnoty slibují investorům velké zisky, samozřejmě jen do doby, než jejich cena na velmi divokém trhu opět spadne.
Snadný a rychlý zisk, hlavně pro podvodníky
Podvodníci velmi rádi využívají aktuální události i módní trendy, aby oklamali své oběti. Částečně za to mohou články v médiích a příspěvky na sociálních sítích, které celkový humbuk kolem virtuálních měn podporují.
Podvodů přibývá, protože:
- Na rozdíl od tradičního akciového trhu je ten s kryptoměnami pro investory regulován jen málo nebo vůbec žádnými předpisy;
- Obrovský zájem médií dělá z kryptoměn pravidelnou návnadu pro phishing a další podvody z oblasti sociálního inženýrství;
- Prudce rostoucí ceny kryptoměn přitahují lidi, kteří sní o rychlém zbohatnutí. Potřeba rychlých reakcí pak snižuje naši opatrnost, což útočníkům částečně usnadňuje práci;
- Sociální sítě pomáhají zesílit celkovou hysterii kolem kryptoměn. Ať už jsou příspěvky a zprávy skutečné, nebo fiktivní;
- Je tu také lákadlo v podobě těžby „coinů” za peníze, které mohou podvodníci využít jako návnadu.
⇒ 9 kroků, jak poznat podvodné e-maily
Pozor na sociální inženýrství
V případě kryptoměnových podvodů útočníci stále častěji využívají takzvané techniky sociálního inženýrství. Jedná se o manipulativní komunikaci v e-mailu, chatovacích aplikacích nebo na sociálních sítích. Výjimkou nejsou ovšem ani telefonní hovory, takzvaný vishing. Podvodník se nás takovou komunikací snaží vystrašit nebo nátlakem přimět k nepromyšlené akci. Útok je v tomto případě veden přes naše emoce, nejčastěji tedy strach nebo zvědavost. S tím, jak dnes kryptoměny slibují rychlý zisk a ochranu naspořených peněz před inflací, jsou přesně pro tyto podvody jak dělané.
Podvodník se nás manipulativní komunikací snaží vystrašit nebo nátlakem přimět k nepromyšlené akci.
Štěstí přeje připraveným a obezřetným
Nejlepší zbraní v boji proti podvodům je zdravá skepse a opatrnost. Bohužel žijeme v době, kdy ne vše, co se dočteme na internetu, je pravda. A poměrně hodně z toho, co čteme, nás má záměrně oklamat a poškodit.
Stejně, jako v případě jiných kybernetických hrozeb a podvodů, tak i v případě kryptoměn platí několik nestárnoucích pravidel, které vám pomohou zůstat v rozbouřených kryptoměnových vodách v bezpečí:
- Pokud objevíte ve svém e-mailu nebo ve zprávě na sociálních sítích lákavou nabídku k investici do kryptoměn, je třeba zbystřit. Vyhledejte si na internetu co nejvíce informací o odesílateli.
- Přišla vám nabídka k investicím do kryptoměn od přítele na sociálních sítích? Podvodník se mohl jeho účtu zmocnit, aby se za něj vydával. V takovém případě kontaktujte přátele po telefonu nebo přes jinou aplikaci a zprávu si s nimi ověřte.
- Pokud vám nějaké sdělení přijde příliš lákavé na to, aby to byla pravda, pravděpodobně vás intuice neklame. Můžete ho najít nejen ve svém e-mailu, ale také v různých reklamách a inzerci na internetu. I ty mohou ale být podvodné.
- U svých kryptoměnových účtů si zapněte dvoufaktorové ověření. Toto doporučení samozřejmě platí pro všechny online účty, které tuto funkci mají.
- Všechny aplikace do svého zařízení vždy stahujte z oficiálních obchodů, jako jsou App Store, Google Play nebo Microsoft Store.
- Mějte na svém zařízení nainstalovaný kvalitní bezpečnostní program.
- Operační systém zařízení a programy, včetně toho antivirového, vždy pravidelně aktualizujte.