mhd

MHD v San Francisku jezdilo zadarmo, mohl za to ransomware

Vyděračský ransomware, který zašifruje počítač a žádá po uživateli zaplatit výkupné, obvykle nemá nikdo v lásce. Cestující městské hromadné dopravy v San Francisku ale na řádění tohoto malware nečekaně vydělali.
Total
0
Sdílení

Dopravní podnik San Franciska se stal o uplynulém víkendu terčem útoku hackerů, kteří napadli jeho počítačové systémy ransomwarem. Na monitorech počítačů zaměstnanců dopravního podniku se v pátek odpoledne objevila zpráva: „Byl jsi hacknut, všechna data jsou zašifrována. Kontakt pro získání klíčů (cryptom27@yandex.com) ID: 681.“ Následně vypadly z provozu všechny automaty na jízdenky, takže cestující mohli využívat veřejnou dopravu v celé kalifornské aglomeraci zadarmo.

Hackeři požadovali za odšifrování počítačů sumu 100 Bitcoinů, což jsou v přepočtu skoro dva miliony korun. Vypnutí všech automatů na jízdenky v San Francisku ale podle zpravodajského serveru BBC neprovedli sami hackeři. Přistoupil k němu dopravní podnik, který tím chtěl předejít ještě větším škodám. „Kybernetická ochrana není a nemůže být volbou mezi „černým a bílým“ nebo zapnutím a vypnutím – bylo to čistě ekonomické rozhodnutí,“ prohlásil Jon Geater, technický ředitel z bezpečnostní společnosti Thales e-Security.

„Provozovatel se rozhodl, že vypne automaty a vzdá se příjmů z jízdného ve prospěch širší ochrany svých systémů, jejichž napadení by způsobilo další dalekosáhlé ztráty,“ vysvětlil Jon Geater. Automaty na lístky se podařilo znovu zprovoznit v neděli odpoledne, ale stále nebylo jasné, zda se podařilo hackery vypudit z celé počítačové sítě dopravního podniku. Někteří cestující brali neobvyklou situaci s humorem a tvrdili, že se dopravní podnik rovněž zapojil do každoroční slevové akce Black Friday.

Mohlo by vás zajímat

Jak přežít mistrovství světa ve fotbale bez úhony

Začíná mistrovství světa, do něhož se sice naše reprezentace neprobojovala, přesto se možná spousta fotbalových fanoušků zajímala o možnost přímého navštívení dějiště šampionátu. Vidět důležitý zápas, ve kterém změří síly hvězdné týmy Španělska, Německa a třeba Brazílie, je přeci zážitek na celý život.
Přečíst článek