MHD v San Francisku jezdilo zadarmo, mohl za to ransomware

Vyděračský ransomware, který zašifruje počítač a žádá po uživateli zaplatit výkupné, obvykle nemá nikdo v lásce. Cestující městské hromadné dopravy v San Francisku ale na řádění tohoto malware nečekaně vydělali.
Jan Kubeš
Total
0
Sdílení

Dopravní podnik San Franciska se stal o uplynulém víkendu terčem útoku hackerů, kteří napadli jeho počítačové systémy ransomwarem. Na monitorech počítačů zaměstnanců dopravního podniku se v pátek odpoledne objevila zpráva: „Byl jsi hacknut, všechna data jsou zašifrována. Kontakt pro získání klíčů (cryptom27@yandex.com) ID: 681.“ Následně vypadly z provozu všechny automaty na jízdenky, takže cestující mohli využívat veřejnou dopravu v celé kalifornské aglomeraci zadarmo.

Hackeři požadovali za odšifrování počítačů sumu 100 Bitcoinů, což jsou v přepočtu skoro dva miliony korun. Vypnutí všech automatů na jízdenky v San Francisku ale podle zpravodajského serveru BBC neprovedli sami hackeři. Přistoupil k němu dopravní podnik, který tím chtěl předejít ještě větším škodám. „Kybernetická ochrana není a nemůže být volbou mezi „černým a bílým“ nebo zapnutím a vypnutím – bylo to čistě ekonomické rozhodnutí,“ prohlásil Jon Geater, technický ředitel z bezpečnostní společnosti Thales e-Security.

„Provozovatel se rozhodl, že vypne automaty a vzdá se příjmů z jízdného ve prospěch širší ochrany svých systémů, jejichž napadení by způsobilo další dalekosáhlé ztráty,“ vysvětlil Jon Geater. Automaty na lístky se podařilo znovu zprovoznit v neděli odpoledne, ale stále nebylo jasné, zda se podařilo hackery vypudit z celé počítačové sítě dopravního podniku. Někteří cestující brali neobvyklou situaci s humorem a tvrdili, že se dopravní podnik rovněž zapojil do každoroční slevové akce Black Friday.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat