Mladí přestávají důvěřovat bankám, dávají přednost online platebním systémům

Klasické bankovní ústavy mají vážný problém. Polovina mladých lidí ve věku 18 až 24 let nedůvěřuje tradičním způsobům bankovních operací, zjistila britská analytická společnost Neopay.
Jan Kubeš
Total
0
Sdílení

Pouze 47 procent respondentů někdy osobně navštívilo banku, v níž mají svůj osobní účet. Naopak většina z dvou tisíc oslovených věří spíš online platebním systémům, například od společností Google nebo Apple. Mladí lidé si s tímto způsobem plateb naprosto vystačí, vyplynulo z průzkumu, který se zaměřil na evropské spotřebitele.

S rozvojem různých možností internetových plateb výrazně stoupá riziko podvodů a krádeží

Starší generace nedá na klasické bankovní transakce dopustit. Obavy z jejich bezpečnosti má jen 24 procent dotázaných z věkové kategorie 45 až 54 let a 17 procent respondentů ve věku 55 až 64 let. „Ukazuje se, že mladí lidé už nepovažují tradiční banky za jediný možný způsob správy svých financí a stále častěji nakládají se svými penězi prostřednictvím digitálních online kanálů,“ konstatují analytici společnosti Neopay.

Podle jejího obchodního ředitele Scotta Dawsona se na současném stavu podepsala bankovní krize, která přišla v roce 2008 a s jejímiž následky se jednotlivé země potýkaly řadu let.

„Také se zvyšuje frekvence skandálů spojených s průniky do bankovních systémů a to vše v kombinaci s obavami o bezpečnost infrastruktury a spolehlivost bank přispělo k erozi důvěry a ohrozilo pověst klasických peněžních ústavů,“ míní Scott Dawson.

Nové platební systémy

Bankám také začaly přímo konkurovat nové technologické firmy, které se specializují na vývoj a provoz systémů elektronických plateb. „Mladí lidé sice nadále věří bankám, ale mnohem méně, než tomu bylo u předchozích generací. Stále častěji vnímají služby typu Apple Pay nebo předplacených karet jako věrohodnější alternativu,“ vysvětluje Dawson.

Ať již mladí používají klasické bankovní účty a internetové bankovnictví zavedených bankovních institucí, nebo dávají přednost online platebním systémům, správné zabezpečení jejich finančních transakcí závisí především a jen na nich samotných.

„S překotným rozvojem různých možností internetových plateb výrazně stoupá riziko podvodů a krádeží. Uživatelé by proto neměli zapomínat na náležité zabezpečení svých finančních transakcí a přístupů k různým účtům,“ říká Petr Šnajdr, bezpečnostní expert společnosti ESET. „Základem je dvoufaktorová autentizace a také používání bezpečného prohlížeče při provádění internetových plateb.“

Dvoufaktorová autentizace

Dvoufaktorová autentizace představuje dvoufázový způsob ověření totožnosti uživatele. Kromě klasického přístupového hesla k účtu tedy uživatel musí použít ještě další jednorázové heslo. To mu systém automaticky vygeneruje a zašle například na jeho mobilní telefon. Zabezpečený internetový prohlížeč pro online platby zajišťují různé bezpečnostní programy a bývá standardní součástí antivirových řešení.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat