NASA testuje nový bezpilotní dron

Nasa pracuje na spoustě projektů, ten nejnovější kombinuje letadlo a vrtulník a vypadá, jako by se konstruktéři při jeho vývoji inspirovali ve filmu Transformers. Dron GL-10 není jen fikce, má za sebou úspěšné letové testy.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

GL-10 je produkt výzkumného centra NASA Langley Research Center. Je sestrojen k překonávání vzdáleností jako běžná letadla, ale umí vzlétnout a přistát, podobně jako vrtulník. Tento bezpilotní, dálkově ovládaný dron má 10 elektromotorů a je schopný plynule měnit směr letu z vertikálního na horizontální.

Greased Lightning (GL-10) byl nedlávno spatřen během testů ve Virginii, jak přechází z jednoho letového módu do druhého, vzlétá i přistává. NASA přiznala, že vytvořila 12 prototypů, ale některé byly během přistání poškozeny. Jejich design se postupně vyvíjí a zlepšuje, na videu níže se můžete podívat na jeden z letů.

„Během letových zkoušek jsme úspěšně přešli z jednoho režimu na druhý,“ řekl letecký inženýr Bill Fredericks.“

Další výhodou GL-10 je poměrně tichý zvuk, který vytváří. Výzkumný tým říká, že v budoucnu by mohl být používán pro doručování zásilek, mapování zemědělských oblastí a podobně.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat
Češi slaví Vánoce tradičně, drží ale digitální půst

Moderní Vánoce: V Česku jsme tradiční, sociální sítě během Štědrého dne využíváme méně

K večeři kapr a bramborový salát jedině s vajíčkem a hráškem. Dárky nosí Ježíšek nejčastěji pod živý stromeček se špičkou. Používání technologií se během vánočních svátků snažíme omezovat. Uváděli to Češi všech věkových kategorií v nejnovějším průzkumu společnosti ESET.
Přečíst článek