pentagon

Pentagon chce zavirovat počítače vůdců Islámského státu, FBI je proti

Mezi americkým ministerstvem obrany a federální vyšetřovací službou FBI se rozhořel spor o to, zda eliminovat vliv Islámského státu (ISIS) záměrným zavirováním počítačů jeho vůdců.
Total
0
Sdílení

Zdroje z Pentagonu podle deníku Los Angeles Times informovaly o záměru nejvyššího vojenského velení USA nasadit do boje s ISIS vlastní speciálně upravený malware, který by sabotoval online komunikaci mezi vedením této teroristické organizace a atentátníky po celém světě. FBI je ale zásadně proti: ztratila by totiž možnost monitorování pohybu a komunikace zástupců ISIS.

Vojenští kybernetičtí experti již podle Los Angeles Times vytvořili několik skupin malwaru, které jsou připraveny k nasazení. Proti se však kromě FBI staví i další zpravodajské agentury.

tlačítko s pixelovou lebkou s překříženýma hnátama

Sabotáží počítačové komunikace ISIS by přišly o cenné informace o každodenním provozu ISIS a průběhu přijímání nových členů této teroristické organizace, který probíhá většinou přes sociální sítě. Místo toho by teroristé přešli na „offline“ nábory nových rekrutů, o kterých by se zpravodajci nemuseli vůbec dozvědět.

Stejnou argumentaci použily tajné služby i proti aktivitám hnutí Anonymous, které po teroristických útocích v Paříži z 13. listopadu loňského roku začalo odhalovat a likvidovat účty členů ISIS na Twitteru a Facebooku. FBI navrhuje, aby se místo použití malwaru uvažovalo o vysoce cílených kybernetických útocích na konkrétní jednotlivce, které by vedly k přesnějším a efektivnějším výsledkům. Za příklad uvádí červnový útok amerických vzdušných sil na bojovníky ISIS na konkrétním místě, odkud byly odeslány tweety jednoho z teroristů.

FBI také v minulosti mnohokrát nalezla a zatkla spolupracovníky ISIS přímo v USA poté, co vysledovala jejich komunikaci s vedením teroristické organizace na sociálních sítích. Není tedy divu, proč tajné služby tolik protestují proti záměru Pentagonu tyto komunikační kanály napadnout a zcela zlikvidovat.

Mohlo by vás zajímat

FBI vyzývá oběti vyděračského ransomware, aby se jí hlásily. Poškozených přibývá

Americká federální vyšetřovací služba FBI veřejně vyzvala všechny uživatele internetu, jejichž počítače byly napadeny vyděračským škodlivým kódem ransomware, aby se jí hlásili a sdělili, zda zaplatili požadované výkupné. Množí se totiž případy, kdy lidé zasažení ransomware splnili podmínky útočníků, zaplatili požadovanou částku, ale jejich počítač nebyl odšifrován. Útočníci po nich naopak žádali další peníze.
Přečíst článek