Dotkne se vás druhá televizní digitalizace a přechod na nový vysílací standard DVB-T2? Pokud patříte mezi 60 procent českých domácností, které přijímají televizní vysílání na klasickou nebo společnou televizní anténu, čeká vás v nejbližších dvou letech koupě nového televizoru. To je ideální příležitost, jak vyměnit starou „hloupou“ televizi za novou, chytrou. Tzv. Smart TV v současnosti tvoří zhruba dvě třetiny až tři čtvrtiny všech nabízených modelů televizorů, takže je větší šance koupit chytrý televizor než ten, který chytré funkce postrádá.
Ještě před rozhodnutím, zda si koupíte Smart TV, se ale ujistěte, zda máte doma dostatečně rychlé a kvalitní internetové připojení. Chytré funkce televizoru, včetně tzv. hybridního vysílání a sledování pořadů z televizních archivů, vyžadují minimální rychlost připojení okolo 8 Mbit/s. Ve velkých městech to není problém, ale mimo ně na takovou rychlost řada domácností nedosáhne. Tedy zatím… V blízké budoucnosti by se i do regionů měl dostat vysokorychlostní internet vzduchem díky fixním bezdrátovým službám mobilních operátorů. Proč si tedy pořídit Smart TV? Shrňme si pět základních důvodů:
1. HbbTV s archivy pořadů a filmů
Hybridní vysílání představuje hlavní výhodu chytrých televizorů. Uvolňuje divákům ruce, díky HbbTV mohou sledovat oblíbený pořad na televizní obrazovce v době, kdy na něj mají čas, a ne podle toho, kdy jej televize nasadí do programu. Nejbohatší archiv v HbbTV má Česká televize, která do hybridního vysílání překlopila celou svoji službu iVysílání.cz. Hybridní vysílání se spouští červeným tlačítkem na dálkovém ovládání. Pokud televizní stanice má k aktuálně vysílanému pořadu zajímavý doplněk v HbbTV, upozorní na to diváka vyskakovacím červeným bodem přímo na obrazovce.
2. Surfování po internetu
Chytrý televizor připojený k internetu funguje v podstatě jako velký monitor, na kterém lze spustit internetový prohlížeč a navštěvovat oblíbené internetové stránky, e-mailovou schránku a další služby. Jen je to kvůli dálkovému ovladači trochu nepraktické, ale na to již řada výrobců televizorů myslí a nabízí speciální ovladače s malými klávesnicemi.
3. Aplikace jako v mobilu nebo tabletu
Stejně jako smartphone nebo tablet i chytrý televizor funguje hlavně na bázi aplikací. Část jich je v televizoru předinstalovaných již v továrním nastavení, další si lze stahovat z AppStore určeného pro konkrétní operační systém. Mezi nejčastěji používané operační systémy u Smart TV jsou Android TV (používá ho například Sony, Philips, Thomson a další) a Tizen (kompletní nabídka televizorů od Samsungu).
4. Placené videotéky, Netflix a spol.
Dříve musel být divák v dosahu rozvodu kabelové televize, aby mohl využívat výhod placených kanálů, dnes stačí mít chytrou televizi připojenou k internetu a můžete si předplatit videoslužby typu Netflix nebo HBO GO, aniž byste byli abonenty kabelového operátora. Částečně placené služby nabízí i některé české televizní stanice, například Nova má svoje Voyo s předpremiérami původních seriálů, Prima zase nabízí archiv svých pořadů za poplatek bez reklam.
5. Sdílení obsahu z PC, tabletu a mobilu
Chytrý televizor může sloužit i jako zobrazovač obsahu z dalších chytrých zařízení. Můžete si na něm například přehrávat fotografie z dovolené, domácí videa a další soubory. Některé programy umožňují synchronizovat mobilní telefon se Smart TV tak, že televizi poté ovládáte pomocí mobilu, z něhož se stane dálkový ovladač.
Všechny tyto výhody sebou nesou ale jedno riziko. Jestliže máte televizor připojený k internetu, stává se z něj vlastně počítač, který je potřeba chránit před možnými útoky. Ano, i Smart TV se může stát terčem útoku malwaru a může to být velmi nepříjemné. Proto by i chytrý televizor měl používat některou z bezpečnostních aplikací a divák by měl při surfování po internetu dbát základních bezpečnostních pravidel, aby se zbytečně nevystavoval možnému útoku.