kybernetické nebezpečí se může ukrývat i v aplikaci pro čtení z dlaně.

Přehled hrozeb pro Android: Kyberhrozby může ukrývat i čtení z dlaně

Hry, fitness trackery i aplikace ke čtení z ruky – škodlivé kódy pro platformu Android se v lednu objevily opět v celé řadě falešných aplikací.
Lucie Mudráková
Total
0
Sdílení

V lednu na platformě Android v Česku převládal adware a trojské koně, které mohou do zařízení stahovat další škodlivý obsah. Nejčastěji detekovanou hrozbou byl opět adware Andreed, který zobrazuje především nevyžádanou agresivní reklamu, kliknutím na inzerovaný obsah se ale můžeme dostat na daleko nebezpečnější webové stránky obsahující malware nebo podvodná sdělení.

Adware Andreed se v lednu objevoval nejvíce ve falešné verzi populární hry My City: Star Horse Stable. Uživatelé na něj narazí nejčastěji v neoficiálním obchodě třetí strany. Doporučením je stahovat hry i aplikace pouze z Google Play a pokud máte děti, rozhodně je dobré je už také seznámit s nástrahami a riziky stahování mimo oficiální obchody. Právě populární hry zdarma nebo za jiných výhodných podmínek mohou být velkým lákadlem i pro nejmenší uživatele.

Čtení z ruky nebo fitness tracker – škodlivý kód se může ukrýt kdekoli

V lednu doplnily adware Andreed trojské koně rodin Hiddad či Triada, které útočníci také šíří především mimo oficiální distribuční místa a obchody. Ukrývají je v různých volnočasových aplikacích, které velmi často mění – je to kvůli tomu, aby případně obešli bezpečnostní opatření, ale reagují také na uživatele a trendy, které pozorně sledují.

V případě trojského koně Hiddad můžeme vidět, že i na první pohled bezvýznamnou aplikaci si mohou útočníci vybrat jako ideální k ukrytí škodlivého kódu. Trojský kůň Hiddad se totiž v lednu opět objevil ve škodlivé verzi aplikace Life Palmistry – Palm&Gender, která nabízí uživatelům čtení z dlaně. Stejnou aplikaci využívali útočníci přitom již v listopadu, a tato strategie je tak evidentně stále úspěšná.

I v případě trojského koně Triada útočníci v několik případech vsadili na to, co uživatele baví – škodlivý kód ukrývali ve falešné fitness aplikaci. Ačkoli trojský kůň Triada dále šíří především nevyžádanou reklamu a spam, může být rizikem i pro platby v aplikacích.

Chytrý telefon čelí stejným rizikům jako počítače

Hrozby na platformě Android se vyvíjejí a proměňují daleko rychleji, než je tomu v případě jiných operačních systémů v Česku. Chytré telefony se totiž stávají plnohodnotnou alternativou k počítačům, především pro mladší generace. Útočníci, kteří v první řadě sledují finanční zisk, se na ně orientují právě i z tohoto důvodu. Telefon navíc vlastní už i děti a jsou tím pádem další zranitelnou skupinou uživatelů, na které cílí škodlivý kód.

Moderní bezpečnostní řešení pohodlně zabezpečí zařízení všech členů domácnosti – ochrání uživatele nejen před závažným malwarem, potenciálně nechtěnými aplikacemi (tzv. PUA) či nebezpečnými webovými stránkami, ale díky celé řadě nástrojů jim dokáže usnadnit jejich online životy – správce hesel jim pomůže s bezpečným uchováváním přihlašovacích údajů a virtuální privátní síť (VPN) pak zajistí zabezpečené a soukromé prohlížení internetu.

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice pro platformu Android za leden 2024:

  1. Android/Andreed trojan (14,77 %)
  2. Android/Triada trojan (8,16 %)
  3. Android/Hiddad.SJ trojan (4,92 %)
  4. Android/Agent.CZB trojan (4,56 %)
  5. Android/TrojanSMS.FakeInst trojan (3,72 %)
  6. Android/Agent.ELP trojan (3,36 %)
  7. Android/Spy.SpinOk trojan (3,00 %)
  8. Android/TrojanDropper.Agent.HQS trojan (2,76 %)
  9. Android/TrojanDownloader.Agent.AQQ trojan (2,76 %)
  10. Android/TrojanDownloader.Agent.ADE trojan (2,28 %)

Uživatelé produktů ESET jsou před těmito hrozbami chráněni.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat