První počítačový vir vznikl před 35 lety jako ochrana před paděláním disket

Přečtěte si, jak vznikal malware. Tehdejší viry se šířily na disketách, a často měly jen humornou funkci nebo dokazovaly schopnosti vývojáře.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Začátky virové historie začali psát  v lednu 1986 v Pákistánu bratři Basit Farooq Alvi a Amjad Farooq Alvi, kteří vlastnili softwarovou firmu. Jimi vyvinutý virus byl prakticky neškodný. Původně byl navržený tak, aby bránil nelegálním kopiím lékařského softwaru šířeného tehdy na disketách. Nelegální kopie obsahovaly vzkaz od vývojářů. Virus Brain blokoval část paměti diskety a zpomaloval tak práci s ní. Součástí vzkazu byl i kontakt, kam se měl uživatel obrátit pro „vakcínu“.

Virus Brain se ale vymkl kontrole. Jednoho dne jim začali volat naštvaní lidé z USA nebo Británie. Oba vývojáři jen složitě vysvětlovali, že vlastně neměli v úmyslu nic zlého.

Virus, který škemrá o pozornost a sušenky

První počítačové viry byly spíše ukázkou dovedností programátorů nebo šlo o vtipy. Viry neměly za úkol uživatelům škodit.

V roce 1989 se například objevil vir Yankeedoodle, původem z Bulharska, který každý den přesně v 17:00 začal hrát melodii Yankee Doodle.

Ukázka tzv. albánského "viru"
Ukázka tzv. albánského “viru” | Zdroj: viry.cz

V devadesátých letech se objevil virus Susenka (nebo také Dejmi), který se jednou za čas dožadoval sušenky. Uživatel musel napsat slovo susenka a stisknout enter, aby se viru dočasně zbavil.

Zcela neškodný byl také takzvaný albánský virus. Jednalo se o pouhý obrázek s textem „Jsem albánský počítačový vir, ale s ohledem na slabé možnosti mé země Ti nemohu nic udělat. Prosím, smaž si nějaký soubor a přepošli mě dál.

Postupně se rozvinula motivace útočníků

Jedním z prvních virů u nás byl malware Vienna. Ten už reálné riziko představoval. Dokázal totiž poškodit soubory. V reakci na Viennu vznikla také první verze programu ESET. Tehdy ještě neexistoval internet, takže se jak viry, tak antivirové programy, šířily na disketách.

Ukázka malware Vienna
Ukázka malware Vienna | Zdroj: ESET

Rozmach internetu otevřel vývojářům škodlivých kódů nevídané možnosti, protože mohli svůj malware šířit rychleji a efektivněji a  mohli začít na virech vydělávat. Dnes situace došla tak daleko, že útočníci požadují platbu ve virtuální měně bitcoin,  který není závislý na finanční politice států a nepodléhá inflaci.

Ukázka první verze antiviru ESET z 80. let
Ukázka první verze antiviru ESET z 90. let

Jedním z nejničivějších na světě byl virus ILOVEYOU, který v roce 2001 během několika dní infikoval 45 milionů počítačů po celém světě. Šířil se z přílohy e-mailu, která měla podle názvu obsahovat romantické vyznání. Virus dokázal z počítače vymazat například soubory s přílohami .doc, .jpeg nebo skrýt soubory.mp3.

Ukázka infikovaného e-mailu s virem ILOVEYOU
Ukázka infikovaného e-mailu s virem ILOVEYOU | Zdroj: any.run

Moderní malware už podle expertů vyvíjejí skupiny vzdělaných odborníků. Jde o zločinné odvětví, ve kterém se točí obrovské finanční prostředky. Podle našich zkušeností může při úspěšném ransomwarovém útoku dosahovat výkupné u firem šplhat až k milionům korun, v případě nadnárodních korporací může jít až o miliony dolarů. Běžné požadují útočníci platbu v bitcoinech, aby nebylo možné vystopovat jejich identitu.

Historie malware je důkazem toho, jak vynikající technologie mohou být dvousečné.

Dnes jsme svědky útoků, kdy se útočníci pokoušejí získat citlivá data celých vlád států, vydírají nemocnice, hledají cesty, jak infiltrovat elektrárny, které ani nemají sítě online a tak dále. Pokud útočníci ukradnou inovace nebo patenty, mohou zničit i velmi dobře prosperující firmy. Bohužel najít skutečné viníky není snadné. V drtivé většině případů není možné určit dokonce ani to, z jaké pocházejí země. Je proto důležité, abychom si rizik byli vědomi a nežili v přesvědčení, že programy vyřeší všechno za nás.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat

Ukládáte hesla do prohlížečů? Útočníci k jejich odcizení stále častěji využívají malware Fareit

Password stealer Fareit, který dokáže odcizit uživatelská hesla, se v červenci šířil přes nové verze škodlivých e-mailových příloh. V pravidelném měsíčním přehledu kybernetických hrozeb pro operační systém Windows v Česku se objevil mezi třemi nejčastějšími riziky.
Přečíst článek