První transvirus představuje zcela novou hrozbu pro uživatele

Ve virových laboratořích byl zachycen přelomový malware, který se zapíše do dějin. Dokáže se totiž přenést na člověka! Jde tak o první transvirus, který zatím existoval jen ve vědeckofantastické literatuře.
Martin Skýpala
Total
0
Sdílení

Při infekci lidského organismu odpojuje části mozku zodpovědné za motorické a myšlenkové funkce a připojí infikovanou osobu do botnetové sítě. Masové rozšíření by mohlo znamenat doslova „zombie“ apokalypsu.

Když se Win32/HumanDisk.Del poprvé dostal do virové laboratoře, vypadalo to na další botnet virus. Čím dál však výzkumníci pokračovali v analýze kódu, bylo jasné, že jde o velmi pokročilý škodlivý kód. Do počítače se podobně jako klasický botnet malware dostane přes infikovanou přílohu e-mailu. Příloha se většinou „tváří“ jako Word nebo Excel soubor, která však obsahuje škodlivé makro. Pamětníci si jistě pamatují, že ze makroviry nejsou nic nového, jen na nějaký čas téměř zcela vyklidily pole.

Po spuštění se nakopíruje do lokace %temp%\­svchost.exe a přidá do registrů záznam, který zajistí spuštění při každém startu infikovaného počítače. Poté se připojí ke vzdálenému serveru. Útočník tam má počítač pod plnou kontrolou.

transvirus

Následně proskenuje počítač a kontroluje, zda je počítače připojen k nějakému audio zařízení (reproduktory, monitor atd.). Pokud ano, začne vysílat audio signál v neslyšitelném pásmu pro člověka, střídavě pod 200 Hz a nad 800 Hz. Tyto vlny při dlouhodobém působení postupně vypínají motorické a myšlenkové funkce mozku*.

Člověk je tak postupně změněn v nemyslící bytost tzv. zombie.

Aby toho nebylo dost, infikovaný člověk je připojen podobně jako počítač do botnetového clusteru a dostává se do hypnotického stavu*. Útočník jej přes vzdálený server plně kontroluje. Stačí napsat příkaz a „zombie“ jej vykoná. Fantazii se meze nekladou a od obyčejné kriminality se lehce můžeme dostat až k armádám zombie pochodujících světem.

zombie-man

Obrana proti takto sofistikovanému viru není jednoduchá. Odborníci kromě kvalitního antivirového řešení, které zabrání primární nákaze počítače, doporučují odpojit všechny audio zařízení. Následně netrávit u počítače příliš dlouhou dobu (maximálně do 60 minut) a také zakoupit psa či jiné živočichy, jež slyší nízké i vysoké frekvence. Na nebezpečí nákazy mohou majitele upozornit štěkotem či jinými projevy.

* Ústav parapsychologie v Bratislavě

Pozn. redakce: Možná jste to poznali hned, možná vám to došlo až po přečtení celého textu. Tento článek jsme vydali 1. dubna a jedná se o aprílový žert 🙂

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat