Businessman is unlocking a virtual lock via touch on his mobile to send ransom payment to a black hat hacker in the cloud, thus obtaining a decryption key. Security concept for encrypting ransomware.

Ransomware pro Android?

Rodina Ransomware, obtěžuje uživatele Windows řadu měsíců. Objevily se i případy výskytu na OSX a Linuxu. A co Android?
Total
0
Sdílení

Většina z vás zná rodinu Ransomware spíše jako “Policejní virus”. Této rodině jsme se na blogu několikrát věnovali, a dle mého se ještě několikrát věnovat budeme. Proč si to myslím? Tvůrci malware chtějí peníze, a ty jim různé typy ransomware přináší. Kdo by tedy opustil funkční mechanismus, který je evidentně schopen stále generovat množství peněz?

Na Windows je “Policejní virus” hodně profláknutý

Nejen u nás, ale i v ostatních zemích světa, kde úspěšně slouží jako dobrý zdroj peněz. Viděl jsem ho na Linuxu, na OSX, ale i na tabletu s Windows 8. Když se mezi security komunitou objevila zpráva o Ransomware pro Android, dost lidí asi proneslo: ”Já to říkal …”.

Dle dostupných informací se jedná o nedestruktivní variantu, obtěžující uživatele vyskakujícím oknem s informací podobnou té, objevující se již několik měsíců na Windows. Za odblokování požadují tvůrci 300$. Platebními metodami zůstávají Paysafecard a uKash, jejichž platby se nedají stopovat. Dobrou zprávou je, že to není malware typu Cryptolocker, šifrující obsah disku a všech připojených médií.

Udělané je to podobně, jako na Windows

Jen za pomocí browseru, chcete-li prohlížeče, který si do telefonu nainstalujete sami. A motiv? Pro zobrazení VIP obsahu na některých pornostránkách. Lákavá nabídka, která vede k vypnutí obranných mechanismů obezřetného uživatele. Musíte povolit instalaci z neznámých zdrojů a dané apk nainstalovat. Využívá se opět technik sociálního inženýrství, cílí na se důvěřivého, zvědavého uživatele. Ostatně jako vždy.

Mohlo by vás zajímat

Jak přežít mistrovství světa ve fotbale bez úhony

Začíná mistrovství světa, do něhož se sice naše reprezentace neprobojovala, přesto se možná spousta fotbalových fanoušků zajímala o možnost přímého navštívení dějiště šampionátu. Vidět důležitý zápas, ve kterém změří síly hvězdné týmy Španělska, Německa a třeba Brazílie, je přeci zážitek na celý život.
Přečíst článek