schránka na peníze

Ransomware stále žije

Desítky tisíc nakažených počítačů po celém světě. To v krátké době dokázaly různé verze Cryptolockeru.
Total
0
Sdílení

Malware, který na nic nečeká. Malware, který vás dokáže připravit vaše data a tisíce korun. O různých variantách jsme psali několik článků. Kolega Pablo Ramos se v aktuální zprávě věnoval jedné z posledních verzí CTB-Lockeru.

Systém zůstává stejný. Dostat malware do PC, zašifrovat data, požadovat výkupné. Dnes se k tomu to účelu využívá i Win32/TrojanDownloader.Elenooca.A, kterou jsme poprvé registrovali v souvislosti s útokem na internetové bankovnictví českých bank. Elenoocka jakožto komplexní backdoor umí do počítače stáhnout jiné kousky malware, nyní i ten šifrovací.

Smlouvy, pohledávky, exekuce, nedodané zásilky. Stále dokola. A to nejen v ČR.

ransomware mail
 Jak si na tom vlastně stojíme proti jiným zemím?

ctb ransomware

Na grafu je vidět, že ČR patří mezi země, kde je tento malware velmi úspěšný. Proč? Sociální inženýrství je stále efektivní, lidé bezmyšlenkovitě otvírají vše, co jim přijde do e-mailu.

Pryč jsou doby, kdy jsme byli schopni zjistit šifrovací klíč. Útočníci změnili techniku, a jedinou možnou záchranou je obnova dat ze zálohy, nebo zaplacení velmi vysoké částky (8BTC = 1680USD = cca 40000Kč).

ctb ransomware

A na kolik si ceníte svá data vy?

Mohlo by vás zajímat

Nejvýraznější květnová hrozba přesměrovala uživatele na weby s malwarem

Stránky nabízející streamy vám mohly v květnu přidělat vrásky. Napadené stránky obsahovaly injektovaný programový kód nazvaný HTML/ScrInject, který uživatele přesměroval na jiný web s malwarem. Během května stál HTML/ScrInject za 5,45 % detekcí škodlivých kódů.
Přečíst článek