Grooming je manipulativní technika, kdy predátor naváže s dítětem přátelství, aby jej pak mohl zneužít.

Facebook a Instagram se pokoušejí zastavit groomery

Tento týden začaly velké sociální sítě testovat nové bezpečnostní prvky, které mají puberťáky chránit před sextingem či groomingem. Otázka zní, zda to bude stačit.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Společnost Meta, která provozuje sociální sítě Facebook a Instagram, představila tento týden změny, které mají chránit jejich mladé uživatele. Novinky se dotknou uživatelů od 13 do 16 let (nebo do 18, záleží na pravidlech každé země).

Od pondělí jsou všechny nové profily náctiletých uživatelů  Facebooku a Instagramu automaticky nastavené jako „Soukromé“. Stávající uživatelé musejí přepnout nastavení ručně.

Toto nastavení má vliv na následující interakce:

  • Kdo může vidět seznam přátel uživatele
  • Kdo může vidět jaké lidi, stránky a skupiny sledují
  • Kdo může vidět příspěvky, na kterých jsou děti označené
  • Kdo může komentovat jejich veřejné příspěvky
  • Ověření příspěvků, na kterých je někdo označí před zveřejněním na jejich profilu.

Meta testuje ochranná opatření před groomingem

Jedním z největších rizik online je seznamování. Online děti mohou narazit také na groomery – dospělé, kteří si manipulací získají jejich důvěru a následně se je pokusí zneužít. Sociální sítě se pokoušejí mladistvé uživatele chránit před nevyžádanými zprávami.

V testovacím režimu spouští Meta nové nástroje, které mají zabránit nevhodnému zasílání zpráv mezi teenagery a podezřelými dospělými – tedy takovými, se kterými nemají jinak nic společného. Pokud vašemu dítěti přes Facebook napíše jeho teta, tatínek kamaráda nebo rodinný známý, se kterým má řadu společných přátel, nestane se nic. Mezi podezřelé dospělé patří také ti uživatelé, které si nějaký jiný teenager už zablokoval nebo je nahlásil. V rámci opatření například Meta na Instagramu testuje, že takovým podezřelým dospělým skryje tlačítko pro psaní soukromých zpráv při prohlížení účtů nezletilých uživatelů.

Meta dále pracuje na vývoji nástroje, který umožní teenagerům nahlásit nevhodné chování. Jakmile si mladý uživatel někoho zablokuje, objeví se na obrazovce okno s návrhy, jak dál postupovat. Podstatou tohoto kroku je usnadnit nalezení těchto nástrojů.  Na svém blogu Meta uvádí, že díky tomuto došlo k nárůstu nahlášení nevhodného chování o 70 %.

Instagram a Facebook se pokoušejí bojovat před nevhodným dopisováním mezi teenagery a dospělými.

„Z našeho posledního průzkumu víme, že 53 % mladistvých blokuje odesílatele, od kterých obdrželi nevyžádaný sexting. To jen dokládá, že mladá generace ví, jak se na sítích pohybovat a že umí lépe ovládat komunikační aplikace.  Meta tímto opatřením jde ještě dále v digitální osvětě a připomíná, že nestačí chránit jen sebe, ale připomíná uživatelům, že dává smysl udělat ještě krok navíc a ochránit tak před nevyžádaným, nevhodným a potenciálně nebezpečným chováním i další uživatele.“ hodnotí toto opatření naše bezpečnostní expertka Vladimíra Žáčková.

Meta chce zastavit sexting dospívajících

Sexting, neboli erotické dopisování, se stává poměrně běžnou součástí moderních vztahů. Problém nastává, když si intimní fotky či videa posílají mladiství nebo dokonce ještě děti. Ti jsou také mnohonásobně zranitelnější vůči zneužití intimního obsahu (byť ho třeba původně poslali dobrovolně).

Podle našich dat ke zneužití dochází zejména na Instagramu  a Snapchatu (v obou případech 57 %), následovaných Messengerem (43 %) a příspěvky na Facebooku (41 %).

Meta se chce v preventivních krocích zaměřit na sextorzi, tedy jednání, kdy někdo uživateli vyhrožuje, že explicitní snímky zveřejní či jinak zneužije. Konkrétně se společnost spojila s několika americkými organizacemi, cílem partnerství je předcházet takovému zveřejnění a zároveň mladé uživatele edukovat.

Varování před uveřejněním explicitních snímků, které nově nasazuje společnost Meta.

Podle dat společnosti Meta 75 % uživatelů, kteří zveřejnili intimní materiály dětí, to myslelo jako žert, učinila z vzteku či závisti. Nově je má platforma upozornit, že mohou někomu ublížit. Může se to zdát zřejmé, ale k sextorzi se často uchylují také vrstevníci dětí – ať už jde o špatný vtip nebo šikanu. Skutečně se často stává, že mladiství skutečně nedomyslí důsledky.

„Nejlepším řešením samozřejmě je takový obsah blokovat rovnou, když se někdo pokusí o jeho zveřejnění, což pro platformy znamená vylepšování nástrojů pro detekci a filtrování závadného obsahu. Vylepšování technologií jde ale vždy ruku v ruce s osvětou uživatelů. Určitě je tedy na místě náctiletým  připomenout, že dalším sdílením intimních materiálů dětí problém pouze prohlubují, a zároveň se také mohou dopouštět protiprávního jednání,“ uzavírá Žáčková. Podobné informace, proč je sexting rizikový a jak se chránit najdete na www.tonevymazes.cz

 

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat