Pokud se běžně připojíte k internetu, abyste si přečetli zprávy, nakoupili nebo si pustili film, pohybujete se na tzv. surface webu. Pod ním je ale dark web, který skrývá temná tajemství. Říká se, že v této části internetu si lze najmout vraha, koupit drogy nebo třeba sehnat nové doklady.
Dětem často připadá jako divoký západ a je pro ně proto zajímavý. Znají jej ale jen z filmů, realita je podstatně méně zajímavá. Pojďme se podívat, co je na povídačkách o odvrácené straně internetu pravdy.
Jaký je rozdíl mezi dark webem, darknetem a deep webem?
Pojďme si nejdříve vyjasnit pojmy, internet má totiž několik vrstev a je důležité je znát, abychom mohli princip dark webu pochopit.
Deep web je v podstatě část internetu, která není indexovaná vyhledávači jako Google nebo Bing. Pokud otevřete běžné prohlížeče (Chrome, Edge, Firefox) výsledky, které dostanete, jsou z tzv. povrchového (nebo surface) webu. Deep web obsahuje věci jako databáze, webová fóra, intranety, e-maily, účty na sociálních sítích a tak dále – prostě vše, co je za přihlašovacími údaji nebo nějakou platební bránou.
Dark web je specifická část deep webu, která je dostupná pouze prostřednictvím speciálního softwaru. Je to místo, kde lidé často hledají anonymitu. Ne všechen obsah je ale nutně kriminálního charakteru, má i legitimní použití, například pro ochranu osobních údajů nebo k obcházení cenzury.
Darknet je termín, který označuje šifrované sítě, což umožňuje uživatelům komunikovat anonymně. Dark web je přístupný přes tyto darknety.
Co na dark webu doopravdy mohou děti najít?
Na dark webu můžete narazit na širokou škálu obsahu – od nevinných až po velmi pochybné a děsivé věci. Důležité je mít na paměti, že dark web může být využitý pro legitimní účely, často se tam také odehrávají aktivity na hraně zákona nebo přímo nelegální. Platí, že ani zde není anonymita absolutní a například policie vás může identifikovat. Opravdu dokonale skrýt, kdo jsem, je online velmi technicky náročné.
Legitimní využití dark webu:
- Diskusní fóra pro lidi, kteří žijí v režimech s přísnou cenzurou svobody projevu nebo pro osoby, které potřebují komunikovat anonymně z důvodů osobní bezpečnosti.
- Služby zaměřené na ochranu soukromí, jako jsou bezpečné e-mailové služby.
- Informační zdroje, které z různých důvodů preferují anonymitu, například whistlebloweři.
Na temnější straně můžete najít:
- Tržiště pro prodej nelegálních drog, zbraní a nebo nelegálních služeb.
- Obsah spojený s kyberkriminalitou, včetně nabídek na hackování, prodej ukradených dat a software pro provádění kyberútoků.
- Materiály, které jsou neetické nebo nelegální, typicky dětská pornografie, záznamy týrání nebo násilí.
Je používání dark webu nezákonné?
Používání dark webu samo o sobě nezákonné není. Klíčové je, co na dark webu děláte, ne samotný přístup nebo použití. Stejně tak můžete vy i vaše děti bez problémů používat technologie, pomocí kterých se dá k temnému webu připojit. Využití dark webu může být za určitých okolností naopak i etické.
Zcela jiná je situace, pokud na dark či deep webu chcete provádět nelegální činnosti. Je důležité zmínit, že ani na dark webu není anonymita absolutní a platí stejná pravidla jako offline.
Jak se k dark webu dá připojit?
Jak už jsme si říkali, přes standardní internetový prohlížeč se příliš hluboko nedostanete. Pro připojení k darknetu je nutné si nainstalovat speciální prohlížeč Tor (cože je zkratka slov „the onion router“). Ten původně vznikl v 90. letech, aby kryl komunikaci špionů.
Tor umožňuje prohlížet obsah celého internetu, tedy jak zcela otevřený surface web, tak jeho hlubší a temnější stránky. Tento prohlížeč je zaměřený na soukromí, někdy jej využívají k běžnému surfování lidé, kteří mají obavu o ochranu svých dat.
Prohlížeči Tor využívá jako výchozí vyhledávač DuckDuckGo, ten lze také využívat v jiných prohlížečích. Je známý tím, že důkladně dbá na ochranu soukromí, například blokuje cookies, čímž lze dosáhnout větší úrovně anonymity.
Složitější je dostat se na stránku, kterou zná jen dark web (a tudíž ji vyhledávače tzv. neindexují). Musíte znát její přesnou adresu. Ty ale nezní, jak jsme zvyklí „www.dvojklik.cz“, jde o velmi dlouhé sady písmen s koncovkou .onion, například http://nzh3fv6jc6jskki3.onion. Uvedený příklad vede na stránku Riseup, která nabízí e-maily a chaty pro aktivisty, které neukládají žádnou historii. Má pomoci lidem v zemích s represivními režimy.
Je zřejmé, že najít to, co hledáte, nemusí být snadné. Navíc k přístupu k mnoha službám potřebujete osobní pozvánku od jiného uživatele. Chrání se tak aktivisté, kteří dark web používají legitimně, i hackeři, kteří mezi sebe nechtějí pustit nikoho, kdo není zločinec.
Je dark web opravdu tak temný, jak se říká?
Pokud se vaše děti, třeba ze zvědavosti, pokusí připojit k dark webu, je potřeba je varovat. Je velmi nepravděpodobné, že by se dostaly k čemukoliv vzrušujícímu nebo zakázanému. Maximálně si stáhnou nějaký film, dřív než přijde do kina.
Na snadno dohledatelných fórech a stránkách jim nabízí hackerské útoky, zakázané látky (třeba marihuanu) nebo zázračné investice. Všechny tyto služby se platí předem v bitcoinech či jiných kryptoměnách. Krom toho na dark webu můžete narazit na běžné digitální hrozby, jako je spyware, různé keyloggery a další škodlivý software.
Temný web má své nevýhody. Je takřka jisté, že se vás během prvních pár minut pokusí někdo okrást nebo podvést. Zajímá vás reálná zkušenost? Přečtěte si třeba tento blog.
Temný web a kyberbezpečnost: Lze jej používat bezpečně?
Dark web sice je značně anonymní, to ale nezaručuje bezpečnost. Anonymita váš počítač neochrání. Hlavně na zařízeních dětí je tak potřeba být opatrnější. Vždy používejte počítač s aktualizovaným spolehlivým antivirem. Připojujte se výhradně přes tzv. VPN – v praxi jde o síť, která využívá pokročilé šifrování a chrání tak identitu konkrétního uživatele.
Za žádných okolností se v diskuzích a na fórech nesvěřujte jiným uživatelům s osobními údaji.
Pohybujete se mezi lidmi, kteří jsou zdatní v manipulaci a patrně mají mnohem pokročilejší technické dovednosti, snadno tedy skryjí pokročilý malware ve zdánlivě neškodném souboru. Proto nikdy nic z dark webu nestahujte.
Nedoporučujeme na této síti nic nakupovat, ani když jde o zcela legální a etické věci. Obvykle kyberzločinci, kteří nelegální zboží a služby nabízejí, rychle poznají nováčka, tím spíše teenagera. I když nakoupíte, zboží zpravidla nikdy nedorazí. Hrozí, že při nejmenším přijdete o peníze, v tom horším i o nějaká data.
Popravdě dark web byl, je a asi ještě dlouho bude opředený tajemstvím. Pořád budeme obdivovat filmové špiony a detektivy, jak během chvilky dokáží z jedniček a nul hlubokého internetu zjistit neuvěřitelné věci a třeba i zachránit svět.
Realita je ale prozaičtější. Je to místo plné podvodníků a zlodějíčků, spíše než sofistikovaných kriminálníků. Shrnuto podtrženo: připojovat se k němu, nestojí to za tu snahu. Nic moc nenajdete, ale vystavujete se leda riziku.
Článek je součástí projektu Safer Kids Online
Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.