Dostane vaše dítě k Vánocům mobil? Poradíme, jak z něj neudělat závisláka

Chytré telefony a tablety svádí k neustálému surfování na internetu a hraní online her. Dítě by ale mělo mít od začátku nastavena nějaká pravidla.
Jan Kubeš
Total
0
Sdílení

Mobilní telefon už patří k téměř samozřejmé výbavě každého školáka. Ale nejen jich. Takřka čtvrtina českých dětí dostane svůj první mobilní telefon ještě před nástupem do školy. Tedy ve věku, kdy jejich důvěřivost v kombinaci s neomezeným přístupem k internetu může představovat velké bezpečnostní riziko.

Pokud se i vy chystáte svému potomkovi nadělit pod stromeček smartphone nebo tablet, rozhodně byste se měli zamyslet nad tím, jak dítě ochránit před nástrahami internetu, ale také před závislostí na mobilu. Pomoci může speciální aplikace rodičovské kontroly.

Pro rodiče je mobilní telefon především pomůckou, jak zůstat se svým dítětem v kontaktu a moci dohlížet na jeho bezpečí. Z nedávného průzkumu chování českých rodičů ale vyplynulo, že čtvrtina je přesvědčena o tom, že děti by měly mít možnost kromě volání využívat i mobilní internet, a to již na prvním stupni základní školy.

Mobily nechrání dospělí, natož pak děti

S ochranou mobilních zařízení mají problém dospělí, natož pak děti. Z našich pravidelných průzkumů vyplývá, že zatímco počítač nebo notebook si už drtivá většina uživatelů chrání bezpečnostním softwarem, u smartphonů a tabletů to ještě zdaleka není běžné. Děti při surfování po internetu nemusí pouze infikovat mobilní telefon malwarem, mohou se také stát obětí kyberšikany.Z nedávného průzkumu Univerzity Palackého v Olomouci vyplynulo, že 35 procent rodičů neví, na jakých sociálních sítích má jejich dítě profil, a 28 procent lidí netuší, s kým je na nich jejich dítě v kontaktu.

Každé šesté dítě nemá problém sdílet po síti své intimní fotografie nebo videa. Výchova k zásadám bezpečného chování v on-line prostředí je tak dnes jednou z nejdůležitějších informací, kterou dětem jejich rodiče mohou vštěpovat. U menších dětí může být účinným pomocníkem speciální mobilní aplikace rodičovské kontroly, například ESET Parental Control pro Android. Ta pomáhá rodičům nastavit pravidla, za jakých děti mohou používat své vlastní chytré telefony nebo tablety.

Zablokujte dítěti přístup k nevhodnému obsahu

Jde o jednoduše ovladatelnou aplikaci, na které lze blokovat nevhodný obsah v závislosti na věku dítěte a omezit dítěti čas, který tráví nad hrami a jednotlivými aplikacemi, i když jsou třeba mimo domov. Například umožňuje blokovat aplikace (celé kategorie aplikací) nebo určité webové stránky (kategorie stránek). Aplikace rovněž pomocí GPS pomáhá rodičům určit polohu dítěte, kde se zrovna nachází. U důležitých SMS zpráv, které jsou odeslány z předdefinovaných telefonních čísel rodičů, musí dítě potvrdit příjem zprávy. Dokud tak neučiní, displej telefonu zůstane uzamčen pro jakoukoli jinou činnost.

ESET Parental Control může mít nainstalovaný rodič na svém zařízení a snadno tak může spravovat zařízení dítěte přímo z mobilní aplikace. Je však potřeba myslet na to, že nedokáže dítě chránit před všemi typy hrozeb na internetu, především před malwarem. V tomu slouží aplikace ESET Mobile Security. Rodičovskou kontrolu lze spravovat vzdáleně pomocí účtu na internetu a různým dětem lze u daného zařízení nastavit různá omezení. Rodič si jejím prostřednictvím může zpětně zkontrolovat, které aplikace a internetové stránky dítě navštívilo. Pokud jde o nevhodný obsah, rodič může dítěti přístup k němu zablokovat.

Aplikace není náhradou rodičů, ale pomocníkem

ESET Parental Control ale dítěti na druhou stranu umožňuje požádat rodiče o zvláštní povolení přístupu k vybraným aplikacím nebo internetovým stránkám nebo požádat o prodloužení limitu stanoveného pro hraní her či přístup k internetu. Obojí lze nastavit vzdáleně přes správcovský účet na internetu. Aplikace rodičovské kontroly je v určitém věku dítěte účinným nástrojem, jak předejít internetovým hrozbám, před kterými by jinak rodiče své děti těžko ochránili. Neznamená to však, že by rodiče neměli se svými dětmi o těchto hrozbách mluvit a poučit je o bezpečném chování na internetu.

Aplikaci ESET Parental Control pro Android lze zakoupit v obchodě Google Play, na webu eset.cz nebo u obchodních partnerů společnosti ESET.

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat