Jak ochránit děti před kyberšikanou?

Urážlivé zprávy, veřejné očerňování, obtěžování online – i takto se projevuje šikana v online prostoru. Setkala se s ní polovina dětí. Co můžete jako rodič udělat, pokud i vašemu dítěti někdo ubližuje?
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Jirkovi rodiče si ani nevšimli, že hned po škole každý den zmizí ve svém pokoji. To, že nerad vstává, ačkoli býval ranní ptáče, přikládali začínající pubertě. Stejně tak si vysvětlovali zhoršený prospěch. Bolavý žaludek zase připisovali stresu ze známek. Po čase si ale uvědomili, že Jirka si už dlouho nepřivedl domů žádného kamaráda ani za nimi příliš nechodí ven.

Co se děje, ale zjistil Jirkův otec až poté, co se podíval na jeho účet na TikToku a přečetl si komentáře pod vlastně docela zábavným videem. Jirku jeho spolužáci šikanují. Najednou všechny Jirkovy problémy začaly dávat smysl.

Jak šikanu vysvětlit dětem? Animovaný pejsek Pug vám poradí a ví také, jak se postavit za šikanované kamarády:

Obětí kyberšikany může být kdokoli

Jirkovi rodiče se vlastně divili, proč by zrovna jejich syna ostatní šikanovali. Ještě před prázdninami se mu ve škole dařilo. Nijak výrazně se neodlišuje nemůže se mu nikdo posmívat za oblečení nebo účes nebo příliš kulatou postavu. Terčem se ale může stát kdokoli, i dříve oblíbené sebevědomé děti.

Přečtěte si také: Jak poznat kyberšikanu?

Výzkum Comparitechu z roku 2019 uvádí, že se šikanou se setkala více než polovina dětí na 11 let. Ve věkové skupině 8- 11 let je počet šikanovaných dětí 47 %, tedy téměř každé druhé. Nejčastěji se projevy šikany objevovaly ve fyzickém světě: ve škole (83 %), v autobuse (32 %) a až se značným odstupem na sociálních sítích (19 %). Bohužel před kyberšikanou se nelze schovat doma, v bezpečí. Internet dosáhne všude.

Často se rodiče obávají, že s kyberšikanou se děti setkají hlavně na Facebooku. Ale to není pravda. Facebook není mezi dětmi populární.  Nejčastěji se totiž děti se šikanou setkají na Instagramu.

Kyberšikana má mnoho tváří

Samozřejmě není pravda, že by každý kritický či nepřátelský komentář byl projevem šikany. Kritika do našich životů patří a je nutné, aby se s ní uměly popasovat i děti. Za kyber šikanu lze označit obtěžování, nátlak, pomluvy či zastrašování, ale také třeba dlouhodobé nadávání nebo výzvy k tomu, aby si oběť ublížila.

Šikanované děti jsou neustálé obtěžované na sociálních sítích. Projevy obtěžování sahají od slovního napadání až po poškození dobré pověsti a systematické vyhrožování. Kyberšikana může jít také ruku v ruce s fyzickým násilím: například pomocí „happy slapping“, kdy šikanující natáčejí své útoky na chytré telefony a poté videa nahrávají na sociální sítě, aby své oběti dále zesměšňovali.

Jiný agentury Pewresearch uvádí jako nejčastější typy kyber šikany tyto, v závorkách najdete % případů, kdy respondenti danou formu kyber šikany zažívali:

  • Urážlivé přezdívky (31 %)
  • Záměrné zostuzení (26 %)
  • Fyzické výhružky (14 %)
  • Stalking (11 %)
  • Sexuální obtěžování (11 %)
  • Soustavné obtěžování (11 %)

Co mohou udělat rodiče?

Trpělivě naslouchejte

Máte-li podezření, že se váš syn nebo dcera stali obětí kyberšikany, otevřete toto téma se svým dítětem, ale nečekejte okamžitou vyčerpávající odpověď. Oběti šikany často zažívají emoční chaos a je pro ně obtížné o situaci mluvit. Snažte se netlačit, ale ujistit dítě, že mu budete naslouchat, až bude chtít o problému mluvit.

Šikana není nikdy chybou oběti!

Uložte si důkazy

Možná budete vy nebo dítě chtít vše, co souvisí se šikanou, smazat. Nedělejte to. Naopak si uložte fotky, videa nebo snímky obrazovky, abyste mohli důkazy prokázat. Rodiče nebo učitelé možná nebudou chtít věřit tomu, že jejich Anička nebo vynikající žák dokáže jinému dítěti ubližovat.

Kontaktujte školu a rodiče agresorů

Pokud zjistíte, kdo za šikanou stojí, promluvte si s jeho nebo jejími rodiči. Měli byste se také obrátit na třídního učitele nebo vedení školy, abyste s nimi mohli hledat cesty k nápravě.

Informujte správce stránek

Provozovatel musí smazat urážky či jiné pomluvy. Podobné chování je dokonce proti pravidlům většiny platforem, takže v krajním případě může daná stránka či sociální síť uživatele, který jiné uživatele šikanuje, zablokovat.

Věc lze řešit s policií

Někdy to může být jediný způsob, jak přesvědčit pachatele, aby své jednání přehodnotili. Navíc například stalking je v Česku trestným činem. Pokud si nejste jistí, poraďte se s právníkem. V zásadě platí, že s trestním oznámením můžete jít na policii i bez právní pomoci.

Mluvte otevřeně o vašich krocích

Promluvte si se svým synem nebo dcerou o krocích, které plánujete, abyste šikanu zastavili.

Kam se obrátit pro pomoc?
Pokud máte pocit, že není něco v pořádku, můžete požádat o pomoc odborníky. Nebo poradit dětem, aby se svěřily ony.
Linka Bezpečí – 116 111, linkabezpeci.cz
Linka pro rodiče – 606 021 021, rodicovskalinka.cz
Poradna projektu E-bezpeci.cz
Projekt internetembezpecne.cz

instatalace antiviru

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat