konverzační karty pro rodiče a děti

Jak začít debatu o bezpečnosti online? Chce to eso v rukávu!

Chcete s dětmi mluvit o technologiích a nevíte, odkud začít? Stáhněte si konverzační karty Safer Kids Online. Čeká vás přes 50 inspirativních otázek o digitálním světě.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Všude se dočtete, že máte s dětmi mluvit o rizicích technologií, o tom, co je online baví. Sledovat jejich digitální já. Kéž by to bylo tak snadné! Nikdo už vám neřekne, odkud začít. A pokud sami nejste v technologiích kovaní, je to docela oříšek.

Pomoci vám mohou různé knihy o technologiích, třeba Online ZOO, Kyberpohádky nebo Hello Ruby – Výprava do Internetu. Česká televize nabízí ve svém archivu celou řadu vynikajících edukativních pořadů, počínaje Datovou Lhotou pro nejmenší diváky až po Alenku v říši Gifů pro ty starší.

Obzvláště pro starší děti už ale budou tyhle věci trochu nudné opáčko, protože mohou mít pocit, že „tohle přece dávno ví“ (úplně vidíme, jak obrací oči v sloup). Vaším esem v rukávu mohou být konverzační karty. Slyšeli jste o nich? V posledních letech jsou velmi populární různé verze této společenské hry.konverzační karty pro rodiče a děti

Fungují jednoduše – vytáhnete si nějakou otázku a všichni hráči odpovídají. Cílem hry je rozproudit zajímavou konverzaci. Většina verzí hry je ovšem určena pro dospělé. Tým Safer Kids Online připravil tuto hru pro rodiče a děti. Všechny otázky se nějak dotýkají technologií.

Vyzkoušejte si je a sdílejte vzájemně svou perspektivu. Kartičky si můžete stáhnout zdarma a vytisknout.

Chci kartičky

Jak používat konverzační karty?

Stačí si najít chvíli, kdy máte všichni chuť si povídat. Celkem na vás čeká 54 otázek o technologiích, internetu, sociálních sítích a všem, co s tím souvisí. Můžete hrát během dlouhých zimních večerů, při jízdě autem, v čekárně – nepotřebujete krom karet nic.

otázky konverzační karty pro děti a rodiče

Vytáhněte si jednu otázku a zkuste všichni odpovědět. Je důležité říci, že neexistují správné a špatné odpovědi. Zkuste být vzájemně maximálně otevření a chápaví. Děti už patrně nebudou chápat, proč by si někdo chtěl vyměňovat dopisy, a my dospělí, jak by chtěli v krátkém vzkazu třeba vyznat lásku. Ale to je přesně důvod, proč spolu potřebujeme mluvit.

Cílem je pochopit perspektivu druhé strany. Odsouzení a kritika by do hry patřit neměly.

Karty jsou určené hráčům od 8 let. Některé otázky jsou hodně složité (třeba „Co si myslíš, že je měřítkem úspěchu v životě?“), jiné se ptají na sociální sítě nebo hesla. Může se tedy stát, že vaše dítě nebude mít na něco názor. A to je v naprostém pořádku. Někdy přeci ani dospělí nemají ve všem jasno.

Jak dlouho chcete hrát je jen na vás. Určitě si nezodpovíte všech 54 otázek na jednou. To by bylo vyčerpávající. Možná zvládněte 3 kartičky, možná si ze hry uděláte příjemný nedělní rituál k večernímu kakau.

Věříme, že děti, které se nebojí o internetu a technologiích mluvit s rodiči, jsou v mnohem větším bezpečí. Vědí, že se mají kam obrátit, pokud se stane něco nepříjemného. Mít se komu svěřit je velmi důležité.

Dříve nebo později se online setkají s kyberšikanou, nenávistnými komentáři, pornografií nebo kybernetickým útokem. Důležité je, že se s těmito nepříjemnými věcmi nebudou potýkat sami.

 

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat