Sharenting je fenomén, kdy rodiče sdílí velké množství informací o svých dětech

Jste sdílecí typ? Proč by si rodiče měli dát pozor na sharenting

Na dovolené s dětmi pořídíte desítky nebo možná stovky fotek. Přečtěte si, proč byste ani jednu z nich neměli sdílet.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Ještě než dítě udělá první krůčky, už jsou velmi často jeho fotografie na sociálních sítích. Mnoho rodičů sdílí první snímky už z porodnice a následně takto veřejně dokumentují rodinné momenty. Podle staršího průzkumu sdílí s přáteli na sociálních sítích fotky 75 % českých rodičů.

Pětina rodičů má fotky uložené v e-mailu, pětina používá úložiště typu Dropbox, Google Disk nebo OneDrive. Zcela běžně čeští rodiče posílají fotky příbuzným a přátelům. Nabízí se otázka – kde je hranice rodičovské hrdosti a sharentingu?

Sharenting je fenomén, kdy rodiče sdílí velké množství informací o svých dětech, a to formou videí, fotek i textových statusů. Nadměrné sdílení ale může narušit soukromí dětí a později v životě jim třeba i škodit. Nemluvě o tom, že děti nemají takto vůbec žádnou kontrolu nad svou digitální stopou.

Rodiče nasdílí stovky fotek ročně

Do pátých narozenin nasdílí průměrně rodiče 1500 fotografií dítěte, nejčastěji na Facebook a Instagram. Třetina rodičů přitom neví, že je možné nastavit pro každé album jiná pravidla, kdo je smí vidět. To je téměř každý den jedna fotka. Sharenting přitom může mít negativní vliv na vývoj dětí.

Podle průzkumu Centra pro digitální média UCLA touží děti ve věku 9-13 let, které mají své účty na sociálních sítích, více po slávě než jejich vrstevníci. Děti, jejichž rodiče rádi sdílejí okamžiky ze svého života, tráví na sociálních sítích více času, protože kopírují chování dospělých. Získávání lajků, pozitivních komentářů a uznání od ostatních se může snadno stát jejich největší životní motivací.

V některých případech může sharenting vést i k různým formám zneužití informací, například někdo může ukrást identitu dítěte a vydávat ji na internetu za svou vlastní. Nebo ještě hůře, snímky dítěte se mohou dostat do rukou online predátorů, se kterými se pak obchoduje na darkwebu. Zní to děsivě, ale i to se bohužel může stát.

Kde začíná právo na soukromí?

Online informace zůstávají trvale na internetu jako naše digitální stopa.

Aktivní a pasivní digitální stopa
Pasivní digitální stopa jsou veškeré informace, které uživatel nevědomky zanechává v online prostoru a které nejsou přímo viditelné. Může se jednat o typ prohlížeče, model zařízení, nastavení jazyka, operační systém nebo IP adresu, které jsou uloženy buď v databázi poskytovatele internetu, nebo na serverech poskytovatele služeb.
Aktivní digitální stopu si vytváří uživatel sám vědomě. Tvoří ji informace zveřejněné na internetu – e-maily, příspěvky na blogu, lajky, komentáře, sdílené fotografie a videa, texty na sociálních sítích nebo zprávy v chatu.

Pokud si uvědomujeme, jak moc můžeme ovlivnit digitální stopu našich dětí, můžeme je nejen ochránit před kyberšikanou a dalšími psychickými problémy. Rodiče mají také vliv na společenský status svých dětí jakožto digitálních občanů – mohou je tak názorně učit, jaké typy fotografií chtějí sdílet a jakou veřejnou image chtějí vytvářet.

Pokud sdílíte příspěvky, na kterých jsou vaše děti, utváříte také jejich digitální stopu. Kromě toho spoluvytváříte jejich digitální identitu.

Jak sdílet rodinné momenty zodpovědně

Sdílení fotek vaší rodiny se nemusíte vzdát, pokud nechcete. Stačí dodržovat tato pravidla:

 • Ptejte se dětí, zda můžete daný snímek sdílet. Vybírejte s nimi fotky, se kterými jsou ony samy spokojené. Učíte je tak také respektu.
 • Nikdy nesdílejte fotky cizích dětí, bez domluvy s jejich rodiči. Zejména opatrní buďte při focení narozeninových oslav, dovádění na hřištích a podobně.
 • Pravidelně kontrolujte nastavení soukromí veškerého obsahu, který sdílíte. Vždy se ujistěte, kdo může nasdílené příspěvky vidět. Nikdy nesdílejte fotografie veřejně.
 • Pokud používáte úložiště a fotky s kýmkoli sdílíte, zaheslujte album. Jako heslo využijte nějakou informaci, kterou nelze jen tak zjistit. Pokud posíláte babičce album z dovolené, můžete jako heslo zadat společný zážitek. Heslo by mělo být, co nejsilnější.
 • Nesdílejte citlivé informace, jako data narození, adresu školy a podobně. Vypněte si sledování polohy (poloha se pak propisuje do metadat fotek).
 • Vyvarujte se sdílení jakýchkoli explicitních fotografií svých dětí, na kterých jsou zcela nahé, vhodné nejsou ani fotky v plavkách. Bez ohledu na to, jak malé jsou vaše děti. Pokud možno, takové fotografie ani nefoťte. Riziko zneužití takovýchto fotek je obrovské. Navíc za pár let by se kvůli takovým snímkům vaše děti mohli cítit trapně.
 • Žádný zákon nedokáže úplně eliminovat riziko, že někdo pořídí snímek obrazovky nebo fotku uloží na svém zařízení. Nemusí za tím být ani zlý úmysl. Typicky prarodiče si takto fotky stahují pro radost. I když smažete původní nasdílený příspěvek, už mohou existovat kopie.
 • Vždy zvažte, jak byste se cítili, kdybyste na fotografii byli vy sami. Je značný rozdíl, zda sdílíte snímek dítěte v kočárku z výletu nebo během učení na nočník.
 • Sociální sítě vám umožní při každém sdílení vybrat konkrétní publikum. Využívejte tuto funkci. Příspěvky s dětmi by mělo vidět co nejméně lidí, například jen blízká rodina. Také vždy zakažte sdílení, pokud to na dané síti možné je.

Jak posílat fotky dětí bezpečně přes WhatsApp a Messenger?

Možná nechcete fotografie vyloženě sdílet, ale váháte, zda by je nešlo bezpečně poslat v nějakém chatu. Při odesílání osobních informací obecně, nejen fotek, dbejte na tato pravidla:

 • Ve skupinových konverzacích, vždy nejdříve zkontrolujte členy. Často se stává, že do rodinné skupiny přidá někdo svého partnera, vzdálenou sestřenici a podobně a uvažte, že všichni členové skutečně mají vaši důvěru.
 • Využívejte v aplikaci koncové (end-to-end) šifrování. Tuto funkci má třeba populární WhatsApp zapnutou již ve výchozím nastavení. U jiných aplikací ji najdete v nastavení soukromí.
 • Využívejte mizející konverzace. Při zavření chatovacího okna příspěvky zmizí hned nebo po určitém čase. Funkci najdete buď v nastavení konkrétní konverzace (například u Messengeru) nebo v nastavení soukromí vašeho účtu (například u WhatsAppu).
 • Dbejte na obecná pravidla kybernetické bezpečnosti.
 • I v tomto případě platí – neposílejte explicitní fotky, na kterých jsou děti bez oblečení, ani fotografie, které jsou pro děti spíše trapné.
 • U starších dětí se na odeslání fotek příbuzným vždy domlouvejte.

 

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat