Jak zakázat nákupy v aplikacích iPhonu?

Nákupy v aplikacích: Jak k nim přistupovat bezpečně?

Spoustu her (obzvláště mobilních) můžete hrát zdarma, za peníze si ale lze koupit lepší vybavení nebo další životy. Co byste o těchto mikrotransakcích měli vědět?
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Online (a zejména mobilní) hry obsahují často lákavé nabídky, které umožňují hráčům koupit si za nízký poplatek v řádu několika desítek korun vylepšení do hry nebo nový vzhled postavy (tzv. skin), další životy nebo lepší nástroje do hry. Těmto nákupům se říká mikrotransakce a probíhají velmi pohodlně přímo ve hře, kterou není třeba ani vypnout. Peníze se totiž strhávají z platební karty (obvykle rodičů), která je propojená s Google Pay nebo Apple Pay.

Na zlepšování postavy není v principu nic špatného. Někdy se ale hra zdarma přelévá až k Pay-to-Win (to znamená, že bez těchto vylepšení nejde hru dokončit). Objevují se také případy, kdy podobné nabídky vytvořili útočníci a nastavili v nich podvodné odkazy. V některých případech děti – ať už chtěně, nebo nechtěně – provedly nákupy za vysoké částky, aniž by o tom daly vědět rodičům. Tomu lze samozřejmě předejít. Shrnuli jsme pro váš vše, co o nákupech v aplikacích potřebujete vědět.

Kolik peněz utratíme v aplikacích?

Proč děti v aplikacích utrácejí?

Děti si obvykle stáhnou aplikaci, která je zdarma. Hry jsou zpočátku jednoduché a obtížnost se zvyšuje. Prvních úspěchů dosáhnou rychle a v mozku se tím uvolní dávka dopaminu, tedy hormonu štěstí. Tímto hormonem nás mozek odměňuje za snahu a motivuje nás věnovat se činnostem, my pak cítíme radost a uspokojení z výsledku.

Jenže pak začne hra být složitější (a dopamin za dokončenou úroveň nikde). Pokud dítě ve hře ztratí život, musí obvykle počkat několik desítek minut, než se obnoví. A trpělivost samozřejmě nebývá silnou stránkou dětí.

Řešení je ale po ruce, stačí kliknout. Hra nabízí „zakoupení životů“. Za pár korun lze hrát dál a vylepšit si postavu tak, aby dítě na další úspěchy čekat nemuselo. To, že nákup strhne 89 korun z karty rodičů, je v tu chvíli příliš abstraktní představa.

Mince a hvězdičky, které zaplatí rodiče

Peníze jsou ve hře zastoupeny virtuálním zbožím nebo měnou, jako jsou hvězdičky, mince, nebo srdíčka. Do začátku hráč obdrží určité množství herní měny, kterou si pak „vydělává“ hraním nebo si ji může koupit za skutečné peníze.

Virtuální měnu si totiž nejde snadno přiřadit ke skutečným penězům. Takže pokud tyto peníze utratíte, nemáte z toho tak tíživý pocit, jako když rozbijete prasátko a koupíte si vysněné LEGO. Kurz není nikdy 1:1. Za 49 korun si koupíte třeba 300 herních mincí. Což dětem v podstatě znemožňuje spočítat si, kolik vlastně utrácejí.

Při hraní online her dejte pozor nejen na limity pro mikrotransakce ale také na malware.

Rizikem může být také malware. Infikované mohou být i celé hry. Oblíbeným trikem útočníků je nabízet ke stažení „beta verze“ her, obzvláště těch, které ještě neexistují v mobilní verzi, nebo je lze spustit až po zaplacení licence. Místo hry se ale v takových případech stáhne do zařízení malware. Před rizikovými verzemi her a podvodnými transakcemi ochrání děti kvalitní bezpečnostní program (lidově se říká antivir). Existují  bezplatné verze, rozhodně nějaký takový program dětem do telefonu nainstalujte.

Hry nemusejí být jen zábavou, ale mohou děti učit i užitečné dovednosti a rozvíjet je. Přečtěte si, jaké benefity hraní má.

Jak mít mikrotransakce pod kontrolou?

Operační systém iOS i Android nabízejí různé způsoby, jak dohlížet na utrácení ve hrách.

Jak zablokovat nákupy v aplikacích na zařízení Applu

V systému iOS lze mikrotransakce úplně zakázat. Otevřete Nastavení > Čas u obrazovky > Omezení obsahu a soukromí > Zvolte možnost Nákupy v iTunes Storu a App Storu a zakažte Nákupy v aplikacích. Přesné instrukce krok za krokem najdete zde.

Jak zablokovat nákupy v aplikacích v iPhonu?

Jak blokovat mikrotransakce v Androidu

Zablokovat úplně mikrotransakce v zařízení s operačním systému Android nejde, ale  jde nastavit ověření platby pomocí hesla. Otevřete Obchod Play > klikněte na svou fotografii a otevřete možnost Nastavení > Ověření > klikněte na Při nákupech vyžadovat ověření a nastavte optimální možnost.

Jak nastavit ověření platby v aplikacích v Androidu.

Jak mít přehled, za co děti utrácejí ve hrách

Větším dětem můžete nákupy umožnit, ale nechat si možnost je schválit.

Pokud nechcete nákupy v aplikacích zcela zakázat, můžete místo toho aktivovat funkci “Rodinné sdílení”. Každý člen rodiny pak používá zařízení Apple se svým vlastním účtem. Rodiče mají zvláštní roli a mohou povolit funkci “Schvalování nákupů” pro zařízení používaná dětmi do 18 let. Pokud si dítě bude chtít něco v aplikaci koupit, dostanete zprávu a můžete nákup povolit. Podívejte se na návod k funkci.

Zařízení se systémem Android mají podobnou funkci s názvem “Schválení nákupu”. Nejdříve je třeba vytvořit “Rodinu” pomocí služby Family Link, po jejímž vytvoření můžete rozdělit role podle svých představ. Návod najdete zde.

Co dělat, když už dítě utrácelo bez vašeho vědomí?

Pokud zjistíte, že vaše dítě provedlo nákup v aplikaci, a chcete platbu odvolat, můžete kontaktovat výrobce hry a vysvětlit mu situaci. Můžete také napsat na podporu společností Apple nebo Google a požádat o vrácení platby. Zdůrazněte, že je děti provedly bez vašeho svolení. V některých případech rodiče dostanou své peníze zpět. Bohužel není možné prokázat, zda skutečně jednalo o nákup provedený dítětem nebo dospělým, takže úspěšnost je poměrně nízká.

Nicméně obvykle nejde o žádné výraznější částky. Můžete tedy využít příležitost a otevřít s dítětem téma plateb na internetu. Dítě se k nákupu nejspíš nechalo strhnout vlivem dopaminu, i dospělým se někdy těžko odolává.

Vysvětlete si, proč je nutkání nakupovat tak silné. Můžete se domluvit na pravidlech, například kolik peněz může měsíčně utratit nebo do Google Pay či Apple Pay připojit dětskou kartu, kde má dítě své kapesné. Banky dnes nabízejí dětské účty od 8 let.

Pravidla pro bezpečné hraní na mobilu

  1. Poučte děti, aby ignorovaly všechny odkazy a reklamní bannery. Jde jen o způsoby, jak vydělávat na hráčích. Navíc reklamy, které znějí až podezřele dobře, jsou zpravidla podvod.
  2. Vytvořte s dětmi uživatelská jména, která neprozrazují osobní informace, a silná hesla. Pro každou jednotlivou herní platformu, pokud je nutné se registrovat, mějte unikátní přihlašovací údaje. Je-li to možné, nastavte si dvoufaktorové ověření.
  3. Zabezpečte si mobilní platby, například pomocí biometrických údajů nebo specifického kódu či hesla, které znáte jen vy.
  4. Zabezpečte telefon (tablet či počítač), na kterém dítě hraje, antivirovým programem.
  5. Poučte děti, že nemají nikdy stahovat hry mimo oficiální obchody Google Play a App Store.
  6. Mluvte s dětmi i o odvrácené straně internetu jako je trolling a kyberšikana. Ujistěte je, že za vámi mohou přijít, pokud se ve hře s takovým chováním setkají.
  7. Vysvětlete dětem, co jsou osobní data a proč je nutné je chránit. Rozhodně by nikdy neměly jakékoli své údaje vyplňovat bez vašeho vědomí.
  8. Nastavte si pravidla, kolik času denně mohou děti u her strávit. Výsledný čas by měl vzejít ze vzájemné dohody. Otevřeně s dětmi mluvte o tom, že na hrách si mohou vypěstovat závislost a proto máte pravidla.
Přečtěte si také:
Jak poznat varovné signály šikany?
6 tipů, jak mohou děti pařit bezpečně

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat