Přehled aplikací rodičovské kontroly: jak ohlídat děti online

Moderní operační systémy dávají rodičům do rukou nástroje, kterými mohou omezit nevhodný obsah nebo čas strávený u obrazovky. Projděte si s námi různé varianty rodičovských aplikací. Řekneme si také, proč je nejlepším zabezpečením informované dítě.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Aplikace rodičovské kontroly najdete v operačních systémech, vyhledávačích, internetových prohlížečích nebo jako samostatné programy. Mohou být dokonce součástí vašeho routeru a herních konzolí. Základní myšlenkou je dohlížet na děti, když jsou online, a chránit je před násilným nebo jinak nevhodným obsahem, ale také je chránit před tím, aby si na obrazovkách vypěstovaly závislost. Připravili jsme pro vás přehled různých rodičovských řešení.

Renomované společnosti vyvíjejí tyto aplikace tak, aby zároveň respektovaly soukromí dětí. Takže sice například zjistíte, s kým si píší, ale nemůžete vidět obsah vzkazů, pokud vám je samy neukážou. To je velice důležité. Mezi opravdu pečlivou rodičovskou aplikací a stalkerwarem je totiž velmi tenká hranice. Stalkerware ale umožní sledovat i obsah soukromých zpráv, SMS nebo dokonce nahrávat telefonáty. Klíčové je také to, aby obě strany věděly, že nějaká takováto kontrola probíhá.

Používání rodičovských aplikací by mělo být u větších dětí vždy výsledkem vzájemné domluvy.

Je důležité zmínit, že i rodičovská kontrola je jen program a jako takový se dá obejít. Pokud například využíváte Rodičovské párování na TikToku a děti nabudou dojmu, že je kontrolujete příliš, jednoduše si vytvoří jiný profil, nad kterým kontrolu mít nebudete vůbec. Navíc to patrně naruší vaše vztahy a důvěru.

Jaké funkce mívá rodičovská kontrola?

Základní funkcí, kterou najdete prakticky v každé rodičovské aplikaci, je obsahový filtr. Ten by měl blokovat příspěvky, které jsou s ohledem na konkrétní věk vašich dětí nevhodné, násilné či pornografické. Tato funkce je také integrovaná ve většině operačních systémů jako Windows 10 nebo iOS. V případě operačních systémů a prohlížečů je nutné mít vlastní účet, pod kterým se přihlásíte. Jiný obsah pak uvidíte vy –jako rodiče, jiný váš 16letý syn a jiný 8letá dcerka.

Dalším klíčovým prvkem je omezení času stráveného u obrazovky/hry. Sociální sítě i hry jsou navržené tak, aby nás uchvátily a trávili jsme u nich čas. Ostatně s tím bojují i dospělí, jen se tomu vzletně říká prokrastinace. Pokud dospělí potřebují pomoc při omezování času stráveného u obrazovky, pro děti to platí ještě více. Mnohdy je velmi užitečné si uvědomit, kolik vlastně času u online aktivit trávíme.

Na pravidlech se domlouvejte společně. Nejlepší zabezpečení si dítě poskytne samo, pokud chápe rizika, ví, jak se na internetu chovat.

Některý software rodičům umožní sledovat online aktivity dítěte. Což se hodí v době, kdy jsou vaše děti ještě příliš malé na to, aby se dokázaly online samy zorientovat a rozhodnout se, co už pro ně třeba není dobré. V případě mobilních operačních systémů lze v rodičovské kontrole zakázat stahování aplikací či nákupy v nich.

Rodičovské aplikace pro Android a iOS obsahují také GPS lokalizaci, ta má dvojí funkci. Může pomoci sledovat polohu dítěte (například, zda dorazilo v pořádku na kroužek či do školy). Hodí se také, pokud roztržité dítko telefon někde nechá a nemůžete jej najít. Například v aplikaci ESET Parental Control pro Android můžete na mapě nastavit i okruh a dostanete upozornění, když se vaše dítě vzdálí mimo něj.

Přehled nástrojů rodičovské kontroly

Nástroje rodičovské kontroly obsahuje prakticky každý operační systém, od Windows přes iOS až po Android. Další možností jsou aplikace třetích stran, často z dílny bezpečnostních firem.

Rodičovská kontrola ve Windows 10

Pokud používáte počítač s operačním systémem Windows, nabízí se možnost využívat Family Safety. V rámci této aplikace vytvoříte svůj rodičovský účet a pak účty všech dětí. Přes své účty se pak budou děti přihlašovat při zapnutí počítače.

Nástroj umožní nastavit filtr obsahu, dobu strávenou u obrazovky, nastavit, jaké hry a aplikace může stahovat, nabídnout dětem peníze pro utrácení online, sledovat online aktivity dětí. Můžete také vytvořit rodinný kalendář, e-mail a poznámkový blok.

V rámci licence k Windows můžete nástroj používat bezplatně. Nastavení funguje i pro vyhledávač Microsoft Edge v mobilních telefonech. Jako rodič si můžete stáhnout i aplikaci do telefonu a ovládat nastavení na dálku.

Návod: Jak si nastavit Microsoft Family Safety

Rodičovská kontrola v macOS a iOS

Operační systém Apple umožňuje omezit pro webový obsah, nákupy, aplikace a další položky a omezit čas strávený u obrazovky pro vás i pro dítě. Aplikace se jmenuje Rodinné sdílení. S její pomocí můžete jako rodina sdílet různé nástroje ekosystému Apple (například iCloud, Apple TV či nákupy v App Store).

Dětem do 15 let (v jiných zemích se věk liší) musí Apple ID, neboli uživatelský účet, vytvořit rodič a nastavení Rodina pak propojit. V nastavení můžete také zakázat například změnu hesel nebo nastavit pravidla pro hraní her.

Jak vytvořit Apple ID pro dítě
Jak nastavit pravidla rodičovské kontroly

Rodičovská kontrola na Google a v Androidu

Ekosystém Google (pod který spadá vyhledávač Chrome, sociální síť YouTube nebo obchod Google Play) nabízí rodičům nástroj Family Link. Přes ně lze dítěti vytvořit účet, který vy limitujete. Aby rodičovská kontrola fungovala, je nutné, aby se každý uživatel přihlašoval ke svému účtu. Nastavení funguje jak prohlížeči Chrome, tak v mobilním operačním systému Android a v počítačích Chromebook.

Family Link umožní sledovat a limitovat čas u obrazovky, omezit nevhodný obsah, omezit stahování aplikací do telefonu, možnosti přihlašování a podobně. Díky nástroji lze také zjistit polohu zařízení dítěte. Tato omezení fungují v Česku u dětí do 15 let, pak se možnosti liší.

Mimoto malým dětem nabízí společnost YouTube Kids, kde jen dle roku narození nabízí dětem nezávadný obsah bez reklam.

Rodičovská kontrola na TikToku

Minimální věk pro založení profilu je oficiálně 13 let. Mladší uživatelé sice mohou síť sledovat, ale nemohou si vytvořit účet a cokoli nahrávat, až do 17 let mají také limitovaný přístup k určitým funkcím. (jako je například živý přenos). Doporučujeme proto, aby děti uváděly na sociálních sítích svůj skutečný věk.

TikTok umožňuje rodičům teenagerů být v obraze. Vaše dítě ale musí kontrolu odsouhlasit.

Sociální síť TikTok obsahuje nástroj Rodinné párování. Pokud jej chcete používat, musíte sami mít účet a dítě vás musí odsouhlasit jako rodiče (nelze jej teda kontrolovat bez jeho souhlasu a vědomí). Následně můžete nastavit limit pro čas u obrazovky, nastavit „Omezený režim“ (dětem se pak nezobrazí nevhodná videa), můžete také zakázat dítěti příjem přímých zpráv.

Jak používat TikTok bezpečně
Další informace o Rodinném párování v angličtině

Rodičovská kontrola na Snapchatu

Snapchat je komunikační aplikace dostupu pro děti starší 13 let. Letos představili vývojáři nástroj Family Center, které umožní sledovat, s kým si vaše dítě píše (nikoli ale obsah konkrétních zpráv).

Rodič si musí ve Snapchatu vytvořit vlastní účet a následně požádat o spárování s účtem potomka. Dítě opět musí rodičovskou kontrolu schválit. Následně uvidíte, s kým si za poslední týden dítě psalo, můžete nahlédnout do seznamu přátel a případně nahlásit podezřelé kontakty.

Snapchat nabízí novou rodičovskou kontrolu

Rodičovská kontrola na Facebooku a Instagramu

Nejpopulárnější sociální sítě od společnosti Meta mohou používat uživatelé až od 13 let. U obou těchto sítí doporučujeme účty nastavit jako soukromé a co nejpečlivěji omezit, kdo vás může označit, používat a sdílet vaše fotky či videa nebo komentovat. To vše najdete v nastavení soukromí ve svém účtu.

Facebook nástroj pro rodiče nenabízí, ostatně tato síť není mezi dnešními dětmi až tolik populární.

Instagram nabízí rodičům funkci Dohled. Teenager musí dohled nejprve povolit (a povolení může vzít kdykoli zpět). Následně má rodič možnost vidět jako účet, získá informace, jaké účty potomek sleduje, a hlídat čas strávený u aplikace. Do budoucna slibuje Instagram ještě funkci rozšířit.

Jak zapnout dohled na Instagramu
Instagram a puberťáci: Manuál pro rodiče

Jak kontrolovat dítě bez aplikace rodičovské kontroly

Zmíněné nástroje jsou stále jen program, které nedokáží zachytit všechno a v některých případech je mohou děti vypnout nebo zkusit obejít. Existuje i lepší cesta. Nejlépe se totiž dokáže dítě chránit samo, s vámi jako mentorem.

Nejlepší protektivní cesta je pozornost rodiče.

Nejlepší zabezpečení si dítě poskytne samo, pokud chápe rizika, ví, jak se na internetu chovat, aby neohrožovalo své soukromí. A samozřejmě pokud se cítí sebejisté, přijít za vámi, pokud se stane něco potenciálně rizikového nebo nevhodného.
Klíčové je, abyste jako rodiče věděli, jaké zájmy vaše děti online mají. Proto radíme (a uznáváme, že to občas není vůbec lehké) překonat předsudky vůči oblíbeným tvůrcům dětí a sledovat je společně. Zajímejme se o to, co a proč je pro děti zajímavé. Mluvme s nimi o tom, proč není vhodné vše sdílet a jak se pohybovat online bezpečněji.

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat