spyware krade uživatelská hesla z internetových prohlížečů

Ve třetině případů zůstal v listopadu rizikem spyware

Bezpečnostní specialisté varují před útoky spywaru Agent Tesla a novými pokusy útočníků obejít bezpečnostní programy. Nepodceňujte tak aktualizace jak samotného operačního systému Windows, tak jednotlivých programů a aplikací, včetně té bezpečnostní, a neotevírejte příchozí soubory od neznámých odesílatelů.
Lucie Mudráková
Total
0
Sdílení

Nejsilnější útok spywarem Agent Tesla zachytili bezpečnostní experti 11. listopadu a nejčastější e-mailová příloha, prostřednictvím které se tentokrát spyware šířil, se jmenovala Poptavka 00413_pdf.exe.

Nárůst útoků nebývá před koncem roku výjimečný. Útočníci se zkrátka častěji zkoušejí dostat k uživatelům, kteří nyní tráví hodně času online. Agent Tesla je v Česku dlouhodobě přítomným škodlivým kódem a můžeme očekávat, že se s ním setkáme i v následujícím roce.

Spyware Agent Tesla je škodlivý kód, který útočníci využívají k odcizení přihlašovacích údajů, zejména pak hesel. Rizikem je především pro hesla, která ukládáme do internetových prohlížečů. Ty nejsou před útoky spywarem dostatečně zabezpečené. Odcizená hesla pak využívají k dalším útokům či je mohou prodávat na černých trzích.

Útočníci zkoušejí nový malware

Vedle nárůstu útoků u spywaru Agent Tesla ale oslabily v listopadu další dva dlouhodobě přítomné škodlivé kódy v Česku, spyware Formbook a password stealer Fareit. Šířily se především prostřednictvím anglicky pojmenovaných příloh Invoice.exe a Enquiry&Specification.exe.

V Česku se v listopadu nově objevily útoky podobné kampaním Fareitu a Formbooku. Pravděpodobně se jedná o zcela nový malware. Zatím pokusy útočníků použít tento malware k útokům proti českým uživatelům ve většině případů selhaly – je tu však jasně viditelná snaha útočníků vyvinout novou strategii útoků, která jim pomůže obejít bezpečnostní programy. Nový malware dostal zatím označení VBS/Agent.QNH.

Nebezpečné e-mailové přílohy v listopadu 2022:

Spyware Agent Tesla

Poptavka 00413_pdf.exe

Spyware Formbook

Invoice.exe

Password stealer Fareit

Enquiry&Specification.exe

Často podceňované aktualizace

Mimo opatrnost při nakládání s příchozí poštou je důležité, abychom nepodceňovali pravidelné aktualizace jak operačního systému na svých zařízeních, tak jednotlivých programů, včetně bezpečnostního softwaru. Díky nim budou mít i antivirové programy nejaktuálnější informace o zcela nových hrozbách. Aktualizaci bychom si měli instalovat co nejdříve, jakmile bude dostupná.

Jakkoli se prostředí kybernetických hrozeb pro operační systém Windows v Česku příliš nemění a na uživatele cílí v převážné většině případů stále stejné škodlivé kódy, současná situace s potenciálně novým typem hrozby je přesně tím signálem, proč nepodceňovat kvalitní zabezpečení a být v určité míře v online prostředí opatrnější.

Koncem letošního roku vidíme silnou vlnu phishingových útoků, při kterých útočníci manipulují uživatele ve snaze získat jeho osobní údaje a spyware ve svém šíření vsází na podobnou strategii – útočníci se nás snaží přesvědčit, že e-mailová příloha je opravdová a my ji musíme otevřít, protože obsahuje důležité sdělení k našim objednávkám nebo finančním transakcím. Jakýkoli e-mail, SMS nebo zpráva v chatu, která nepřišla od odesílatele, kterého známe, může být ale potenciálně nebezpečná a klikat na odkazy či otevírat soubory v takové zprávě je pro nás, uživatele, velkým rizikem.

Nejčastější kybernetické hrozby pro operační systém Windows v České republice za listopad 2022:

  1. MSIL/Spy.AgentTesla trojan (30,85 %)
  2. Win32/Formbook trojan (5,94 %)
  3. Win32/PSW.Fareit trojan (2,23 %)
  4. MSIL/Spy.Agent.AES trojan (1,64 %)
  5. MSIL/Spy.RedLine trojan (1,38 %)
  6. DOC/Agent.IS trojan (0,98 %)
  7. Win64/Farfli trojan (0,89 %)
  8. OSX/Empr trojan (0,73 %)
  9. Win32/Rescoms trojan (0,67 %)
  10. Win32/PSW.Agent.ONW trojan (0,66 %)

Uživatelé produktů ESET jsou před těmito hrozbami chráněni.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat