Umělá inteligence může být dobrým společníkem, pozor ale na naše citlivá data

Výhody a nebezpečí lásky v AI světě

Ve stále propojenějším světě zažíváme víc než kdy dřív i větší osamělost. Společnost nám ale může dělat umělá inteligence – AI. Jaká úskalí a benefity tyto „vztahy“ přináší?
Lucie Mudráková
Total
0
Sdílení

Moderní technologie pronikají téměř do všech oblastí našeho života. Jen si vzpomeňte na ty nepříjemné pocity, když máme být jen několik dní bez chytrého telefonu nebo připojení k internetu. Jak jinak si taky naplánovat svůj volný čas, objednat týdenní nákup nebo být v kontaktu se svými blízkými?

Svět se v posledních letech mění velkou rychlostí a mnohé z těchto změn nám mohou ve spěchu každodenního života uniknout. Určitě se však čas od času zastavíte a zamyslíte se nad tím, co to vlastně znamená být dnes „sociální“, obzvláště ve světě sociálních sítí. Pomáhají nám technologie a umělá inteligence v pocitu spojení s ostatními, nebo nám v něm naopak brání? Proč tolik lidí, přestože žije ve světě, kde je spojení s ostatními lidmi snazší než kdy jindy, pociťuje osamělost?

Osamělost je dnes častější než kdy jindy. Dokonce byla označena za globální problém veřejného zdraví a výzkumy ukazují, že může poškodit lidské zdraví stejně jako kouření.

Přitažlivost umělé inteligence

Je velmi pravděpodobné, že řada z nás už žije s nějakou formou konverzační umělé inteligence (AI). Patří mezi ně virtuální asistenti, jako je Alexa nebo Siri a samozřejmě i ty založené na velkých jazykových modelech jako velmi dobře známý chatbot ChatGPT. Umělá inteligence nám se svým revolučním potenciálem v mnoha oblastech života může poskytnout i potřebnou podporu, a dokonce být lékem právě na již zmíněnou osamělost. Může však nahradit skutečnou interakci s lidmi?

Změny v komunikaci a všudypřítomnost AI stále více ovlivňují různé aspekty našeho života, a rozhodně připravily půdu pro rozšíření AI společníků a společnic. Díky nim můžeme mít svou dávku sociální interakce a nemusíme ani vycházet z domova. Odpadají navíc naše pocity viny za pozdní odpovědi na zprávy přátel, společenský stud při seznamování v „reálném světě“ a obavy, že nejsme dost dobří přátelé, když se pravidelně nezajímáme o novinky ze života ostatních.

Lék na osamělost

Zdá se, že mnoha lidem se způsob života ve vztazích s AI líbí. Nedávný průzkum mezi britskou veřejností ukázal, že více než 70 % respondentů věří, že chatboti s umělou inteligencí mohou být klíčovými hráči v boji proti osamělosti, přičemž více než 50 % účastníků průzkumu uvedlo, že si myslí, že vývoj této technologie může výrazně zlepšit kvalitu jejich života. Jeden z mnoha pohledů na vztah s umělou inteligencí a boji proti osamělosti nabídl například film „Ona“ z roku 2013:

Náš AI protějšek

Než se pustíme do vztahu s umělou inteligencí, musíme lépe porozumět jejímu vlivu na naše sociální interakce v reálném životě – zahrnuje to etické otázky, soukromí, bezpečnost a další rizika spojená s touto technologií.

Podívejme se stručně na některé výhody a nevýhody, které s sebou nese budování „vztahu“ s AI.

Výhody společníků s umělou inteligencí

Dostupnost 24 hodin denně, 7 dní v týdnu

Váš AI společník či společnice nemá z povahy věci žádné jiné závazky, tudíž je kdykoli k dispozici a poskytuje podporu podle naší potřeby. Je to ideální řešení, pokud žijete sami a chcete si například večer s někým popovídat o svém dni.

Nemají žádné předsudky

Všichni to známe – o některé části svého života se nechceme dělit s ostatními. S umělou inteligencí se ale můžeme svobodněji bavit beze strachu z odsouzení a kritiky. Pokud se člověk více stydí nebo má netradiční koníčky či zájmy, AI může fungovat jako důvěrník pro sdílení našich pocitů a zájmů.

Přizpůsobí se

Umělou inteligenci lze přizpůsobit individuálním preferencím – můžeme si dokonce nechat vytvořit společníka, který bude napodobovat naše oblíbené influencery nebo celebrity. Díky této personalizaci může mít umělá inteligence zájmy jako my a obohatit tak naše koníčky o další nápady.

Nevýhody AI společníků

Nedostatek skutečných emocí

Umělá inteligence sice dokáže simulovat emoce a empatii, ale chybí jí skutečné emocionální porozumění a hloubka, které jsou obsaženy ve skutečných lidských vztazích. A takové povrchní spojení nemusí úplně uspokojit naše emocionální potřeby. Umělá inteligence se nikdy nebude moci srovnávat s našimi životními zkušenostmi nebo se s nimi ztotožnit, protože žádné nemá. Jednoduše řečeno, někdy to prostě nemusí „pochopit“.

Otázky etiky

V případě poskytování našich osobních údajů je samozřejmě potřeba pečlivě zvážit riziko narušení našeho soukromí a potenciálního zneužití našich dat. S nárůstem počtu modelů umělé inteligence musí stejně vzrůstat i naše ostražitost, abychom dokázali zajistit, že informace, které dále šíříme, jsou v bezpečí a soukromé.

Riziko závislosti

Závislost na AI může vést k sociální izolaci a bránit rozvoji smysluplných lidských vztahů. Hrozí, že se člověk časem může stát závislým na svém digitálním důvěrníkovi a nebude již cítit takovou potřebu socializace v „reálném životě“.

Omezené porozumění

Umělá inteligence se může snažit porozumět složitosti lidských emocí. Ale má s tím problémy. Pokud například hledáte někoho, komu byste si mohli postěžovat, jaký jste měli špatný den, a váš AI důvěrník odpovídá spíše logicky než soucitně, může vás to ještě více frustrovat.

Jak bezpečný je vztah ve světě umělé inteligence?

Obavy o soukromí

Vztah s AI vytváří prostředí, ve kterém můžeme mít sklony sdílet mnoho osobních informací. Bez dostatečné ochrany soukromí a dat se tyto informace mohou velmi snadno stát cílem kybernetických zločinců. Pokud s umělou inteligencí sdílíme informace o svých narozeninách nebo oblíbeném jídle, existuje šance, že kdokoli, kdo získá přístup k těmto údajům, bude moci uhodnout naše hesla. Tím se vystavujeme většímu riziku krádeže identity a podvodů.

Riziko zneužití poskytnutých informací

S rozvojem AI mohou kyberzločinci nacházet nové příležitosti, jak nás přimět ke škodlivým činnostem. Mohou nás například nabádat, abychom jim posílali peníze, šířili dezinformace nebo se setkávali se špatnými lidmi.

Stane se AI zdrojem propracovanějšího phishingu?
ChatGPT: Stojíme na prahu nové éry podvodných zpráv?

Narušení osobního prostoru

Programy umělé inteligence, které k interakci používají kamery nebo mikrofony, mohou narušit naše soukromí, pokud nejsou řádně zabezpečeny. Pokud se tyto záznamy dostanou do nesprávných rukou, mohou kyberzločincům poskytnout vše, co potřebují k vydírání nebo krádeži naší identity.

Co když nás naše domácnost špehuje?
Mohou nás technologie odposlouchávat?

Vytvoření bezpečného prostoru pro vztah s AI

AI nabízí nový a jistě vzrušující přístup k řešení našich lidských potřeb. Má mimo jiné potenciál výrazně zmírnit osamělost některých lidí a díky své schopnosti učit se z interakcí se umělá inteligence může dokonce specializovat na interakci s lidmi trpícími poruchami duševního zdraví nebo komunikačními obtížemi.

Neexistuje však univerzální metoda, která by vyhovovala všem. Pokud se pouštíte do světa vztahů s umělou inteligencí, buďte ostražití. Pokud jde o osobní údaje, nepodceňte jejich kvalitní zabezpečení a včas řešte vše, co se vám bude zdát podezřelé.

Tento článek vznikl ve spolupráci s týmem

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat